Unirea Slobozia învinge Rapid și complică și mai mult șansa giuleștenilor de a mai prinde play-off-ul. Zunic a gafat, Voicu a fost eliminat

Marius ANGHEL 14 Mar. 2021, 15:41 Liga 2

În ultimul meci al antepenultimei etape a sezonului regular, runda a 19-a, Rapid a pierdut la Slobozia, 1-2 cu Unirea, într-un meci în care giuleștenii s-au concentrat mai mult pe certat arbitrul în loc să joace. Ionuț Voicu a fost eliminat în final, într-un exces de înjurături adresate arbitrului Sorin Costreie.

Gafă Florică, gol din penalty pentru Toma

Unirea a deschis scorul relativ repede, în minutul 19, după ce Florică l-a faultat în careu pe Adăscăliței, iar Constantin Toma a executat penalty-ului. Rapidiștii au vrut și ei penalty la o ținere reciprocă între Ioniță și Ghiță, însă mai puțin atacantul, iar arbitrul a lăsat jocul să continue.

După o ocazie a lui Zucic (28), șut slab pe centru, reținut de portar, Unirea a ratat desprinderea în minutul 32, când, după o respingere a lui Moldovan la un șut al lui Diarra, Danciu, liber în 6 metri lateral stânga, a trimis în picioarele lui Voicu, întors cu spatele, pe linia porții. Adăscăliței (39) a reluat și el cu capul peste poartă, din 6 metri, iar înainte de pauză Bălan (45+1) a trimis și el tot cu capul și tot peste țintă.

Hlistei egalează după un contraatac

În partea secundă, Ioniță (49) putea egala dintr-o lovitură liberă, însă zidul a deviat pe lângă bară, cu portarul prins pe picior greșit. În poartă a trimis și Lazăr, cu o lovitură de cap, tot după o centrare din fază fixă, însă reușita a fost anulată pentru offside, iar nimeni n-a protestat.

La faza imediat următoare, pe un contraatac, Bălan a pasat prinde fundași și portar, iar Cătălin Hlistei, unul dintre cei trei jucători introduși la pauză de Nicolae Grigore a îndeplinit o simplă formalitate în minutul 53, pentru 1-1.

Zunic gafează, Diarra readuce Unirea în avantaj

Rapidiștii au prins elan și s-au aruncat în atac, însă puteau fi taxați la o deviere proastă a lui Voicu și la ieșirea pe sub minge a lui Moldovan, însă Diarra (60) s-a încurcat de un coechipier și a reluat pe spate, din mijlocul careului, peste poartă. Sory Diarra (73) și-a luat revanșa mai târziu, când a profitat de o trimitere cu capul a lui Zunic spre propriul portar, a interceptat și a trimis în plasă. Imediat, Adăscăliței (74) putea încheia conturile, însă a Moldovan a parat și a salvat golul de 3-1.

Ionuț Voicu, eliminat. Rapid tremură pentru play-off

Spiritele s-au încins pe final, iar Ionuț Voicu, după un potop de reproșuri și jigniri asupra arbitrului a fost eliminat direct, la o fază în care Bălan l-a faultat în atac pe portar, însă tot el a cerut penalty.

În prelungiri, Pănoiu a salvat un nou posibil gol pe un contraatac în superioritate al Unirii, iar arbitrul n-a mai lăsat toate cele șase minute de prelungiri arătate și a fluierat finalul după câteva secundă după al cincilea minut. S-a terminat 2-1 pentru Unirea Slobozia, care învinge din nou Rapidului și o ține lângă ea, pe poziție de play-out, acolo unde s-ar putea întâlni o dată.

Unirea a acumulat 19 puncte și a urcat pe locul 15, fiind la egalitate cu Fotbal Comuna Recea și CSM Reșița, care au însă golaveraj mai bun și stau mai sus în clasament. Rapid, cu 27 de puncte, rămâne pe locul 11, la egalitate cu Metaloglobus și CS Mioveni, care, de asemenea, au golaveraj mai bun.

În etapa următoare, penultima a sezonului, Rapid joacă acasă cu Dunărea Călărași (21 martie, ora 19:00), iar Unirea Slobozia va evolua tot acasă, cu Metaloglobus (20 martie, ora 11:00). În ultima etapă, a 21-a, Rapid joacă la Metaloglobus, iar Unirea merge la Pandurii.

CLASAMENTUL LIGII 2 și CLASAMENTUL GOLGHETERILOR

REZULTATELE ETAPEI a 19-a

COMENTARIUL LIVE:

UNIREA SLOBOZIA – RAPID 2-1

Unirea Slobozia: Gurău – Rob. Ghiță, Gab. Lazăr, Ibrian, C-tin. Toma (cpt.) – Vl. Suciu (Afalna 76′), Trașcu – M. Ciobanu, Danciu (Ad. Moldovan 90′), S. Diarra (Răduca 90′) – Mih. Adăscăliței
Rezerve neutilizate: Poiană – I. Dinu, Mih. Lemnaru, Ozkara, Mih. Năstase, Negoiu
Antrenor: Adrian Mihalcea

Rapid: H. Moldovan – I. Voicu (cpt.), Dandea, Zunic (Drăghiceanu 76′), Florică (Pănoiu 46′) – Jorza (Hlistei 46′), R. Lazăr – Sefer (R. Ilie 71′), Al. Ioniță, D. Benzar (Goge 46′) – Ad. Bălan
Rezerve neutilizate: Drăghia – Nastos, Bg. Barbu, Oct. Ursu
Antrenor: Nicolae Grigore
Eliminat: Ionuț Voicu 85′ (roșu direct)

Min 90+6 Final de partidă la Slobozia. Unirea câștigă cu 2-1 meciul cu Rapid și dă mari emoții giuleștenilor că mai pot prinde play-off. Șanse mai sunt, însă reduse
Min 90+4 La un contraatac 2 contra 1 al Unirii, Pănoiu salvează în careu în fața lui Adrian Moldovan, care voia să întoarcă înapoi în centru, pentru coechipierul liber
Min 90+4 Goge trage în blocaj din 13 metri lateral dreapta și ridică brațele pentru a cere penalty la un posibil henț pe care el l-a văzut, nu și altcineva. Jocul continuă și Unirea pleacă pe contraatac
Min 90 + Meciul e prelungit cu șase minute
Min 90⇒ Dublă schimbare la Unirea Slobozia. Ies Bogdan Danciu și Sory Diarra și intră Adrian Moldovan și Adrian Răduca
Min 88 ||| Andrei Trașcu ține din spate, dă și în minge după fluier și primește cartonașul galben
Min 85 ||| Ionuț Voicu vede cartonașul roșu direct, pentru proteste și injurii. Adrian Bălan vede doar galben după ce îl faultează pe portar și tot el a cerut penalty
La acest rezultat, 2-1, Unirea acumulează 19 puncte și urcă pe locul 15, fiind la egalitate cu Fotbal Comuna Recea și CSM Reșița, care au însă golaveraj mai bun și stau mai sus în clasament. Rapid, cu 27 de puncte, rămâne pe locul 11, la egalitate cu Metaloglobus și CS Mioveni, care, de asemenea, au golaveraj mai bun.
Min 80 ||| Marius Ciobanu vede cartonașul galben
Min 76 Ultima schimbare la Rapid. Iese Ivica Zunic și intră Marian Drăghiceanu
Min 76 Iese Vlad Suciu și intră Christ Afalna, la Unirea
Min 75 ||| Antrenorul Adrian Mihalcea primește cartonașul galben pentru proteste
♦Min 74 Moldovan salvează în fața lui Adăscăliței și evită un nou gol. Jucătorul Unirii pătrunsese în careu pe dreapta și a tras din 7 metri lateral
Min 73 2-1 La o pasă lungă în față, Zunic se înalță și reia cu capul spre propriul portar, însă Sory Ibrahim Diarra are piciorul lung, se întinde și ciupește balonul chiar din fața lui Moldovan, ieșit să prindă, și atacantul împrumutat de la Petrolul împinge mingea apoi în plasă
Min 72 ||| Robert Ghiță vede și el cartonașul galben pentru un fault
Min 71 Iese Antonio Sefer și intră Rareș Ilie, la Rapid
Min 61 ||| Vlad Suciu primește cartonașul galben după ce șutează în minge după fluierul arbitrului
Min 60 După o centrare dintr-o lovitură liberă din stânga, Voicu deviază cu capul pe spate, portarul iese și ratează intervenția, Lazăr recentrează cu capul în centrul careului, însă acolo se încurcă doi jucători ai Unirii, iar Diarra, într-o încercare de a relua din foarfecă, trimite mult peste poartă
Min 53 1-1 Fază de contraatac a Rapidului, Bălan avansează în dreapta după ce i se deviază cu capul, pasează printre fundași și portari către colțul lung, unde urcă Cătălin Hlistei, iar acesta îndeplinește o simplă formalitate din 4 metri
Min 52 Lazăr înscrie cu o lovitură de cap din 7 metri ușor lateral dreapta la colțul lung, cu pământul, după centrare din lovitură liberă din stânga, însă golul e anulat pentru o poziție de offside
Min 51 ||| Alexandru Dandea faultează pentru a opri un contraatac și primește catonașul galben
♦Min 49 Ioniță bate o lovitură liberă de la 28 de metri central, zidul deviază în stânga, Gurău plecase în partea opusă, însă mingea se duce pe lângă poartă, în corner
Min 46 S-a reluat meciul de la Slobozia
Min 46 Triplă schimbare la pauză pentru Rapid. Ies Luca Florică, Amir Jorza și Daniel Benzar și intră Ștefan Pănoiu, Cătălin Hlistei și Petre Goge
În prima repriză, Rapid are 57 față de 43 la sută posesie și 4-1 la raportul șuturilor pe lângă poartă. Unirea conduce cu 2-1 la șuturi pe poartă, în care a și marcat o dată. La cornere e 3-2 pentru Rapid.
Min 45+2 Pauză la Slobozia. Unirea conduce cu 1-0 în meciul cu Rapid, prin golul lui Constantin Toma din minutul 19, dintr-un penalty comis de Florică asupra lui Adăscăliței
Min 45+1 După o centrare dintr-un corner din stânga, Bălan reia cu capul din 7 metri, de la prima bară, peste poartă
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu două minute
Min 42 ||| Sory Diarra primește cartonașul galben pentru o talpă pusă asupra lui Voicu, după ce a scăpat mingea de sub control
Min 39 Centrare din dreapta a lui Ciobanu peste apărare, Adăscăliței se înalță imperial în 6 metri, reia cu capul dintre doi rapidiști, însă trimite pe lângă bara colțului scurt. Moldovan era blocat pe mijloc și ar fi fost învins dacă mingea era pe poartă
Min 38 ||| Gabriel Lazăr primește cartonașul galben după ce îl faultează în duel aerian pe Florică
Min 32 Ocazie colosală pentru Unirea. Diarra scapă în flancul drept, intră în careu, avansează spre poartă, centrează, Moldovan respinge în dreapta, direct la Danciu, care, deși e singur în 6 metri, pune latul să trimită în plasă, însă îl nimerește în picioare pe Voicu, întors cu spatele. Din Voicu, aflat aproape pe linie, mingea sare în corner, în stânga
Min 32 ||| Alexandru Ioniță primește cartonașul galben după un fault comis pe fază de apărare
Min 31 Bălan centrează dintr-o lovitură liberă din stânga careului, pe colțul lung, de unde Gurău boxează din fața unui adversar. Unirea scapă pe contraatac, însă pierde ușor mingea
Min 28 Ioniță primește în stânga careului, nu poate șuta, având doi adversari în față, întoarce înapoi pentru Zunic, care pune latul stâng din 15 metri și trimite pe centrul porții, unde Gurău prinde fără probleme
Min 26 Sefer bate direct în zid o lovitură liberă din dreapta careului Unirii, la o fază în care giuleștenii s-au dus în număr mare în fața porții adverse. Marius Ciobanu acuză lovitura primită în cap cu mingea și are nevoie de îngrijiri medicale
Min 22 După o centrare din dreapta, Ioniță preia în careu, se ține reciproc cu Ghiță, rapidistul pivotează și trage în blocaj, iar mingea merge în stânga. Giuleștenii, mai puțin Ioniță, cer penalty, însă arbitrul lasă jocul să continue
Min 19 1-0 Constantin Toma bate penalty-ul pe jos, în dreapta, Moldovan e pe direcție, însă nu poate para, mingea trecând pe sub el. Unirea preia conducerea
Min 17 Florică scapă mingea spre propriul careu, după ce ratează preluare, are o intervenție imprudentă și intră în Adăscăliței, iar arbitrul dictează penalty
Min 10 Primele minute ale jocului dintre Unirea și Rapid sunt sub semnul echilibrului. Nu au fost ocazii la cele două porți
Min 1 A început partida de la Slobozia

Ultimul meci al etapei a 19-a a Ligii 2, antepenultima a sezonului regular, se desfășoară astăzi, 14 martie, de la ora 13:45, la Slobozia, pe stadionul 1 Mai, între Unirea Slobozia și Rapid. Se întâlnesc o echipă care are ca obiectiv menținerea în acest eșalon, gazda, și o alta care luptă pentru accederea în paly-off-ul de promovare.

Mai devreme, la Miercurea Ciuc, s-a disputat FK Csikszereda – Dunărea Călărași.

Unirea Slobozia are toate rezultatele posibile înregistrate cu Adrian Mihalcea antrenor în cele trei jocuri din 2021

Unirea, echipă preluată de Adrian Mihalcea în iarnă, are toate tipurile de rezultate în cele trei meciuri disputate în 2021. A început cu o victorie în deplasare la Aerostar Bacău (2-0), apoi a remizat acasă cu ASU Poli (0-0), iar în ultima rundă a pierdut la SCM Gloria Buzău (0-2).

În jocurile de pe teren propriu din acest sezon de Liga 2, Unirea, o nou-promovată, nu o duce tocmai bine. În ultimele șase meciuri a înregistrat trei serii de înfrângere urmată de remiză. Dacă s-ar respect acum acest parcurs, ar urma un eșec.

În clasamentul special al jocurile de acasă, Unirea are doar 7 puncte acumulate (1 victorie, 4 egaluri și 3 înfrângeri), fiind pe un loc 17 din 20.

Rapid, fără victorie în acest an, cu doar două puncte obținute din nouă posibile

Însă Rapid nu o duce deloc bine în acest an nou, cu Nicolae Grigore antrenor. În primele trei jocuri din 2021 a acumulat doar două puncte, fapt ce a coborât-o mult în clasament, în a doua jumătate. După remizele cu Ripensia (2-2 la Buftea) și SCM Gloria Buzău (0-0 în deplasare), giuleștenii au pierdut ultimul joc din campionat, 1-3 la Buftea cu FK Csikszereda.

În ultimele jocuri din deplasare, Rapid are trei rezultate pozitive consecutive: 3-2 la Aerostar, 2-0 la ASU Poli și 0-0 la SCM Gloria Buzău.

Giuleștenii au fost băgați în ședință după eșecul cu ciucanii, iar conducerea așteaptă o tresărire de orgoliu din parte lui Ionuț Voicu și compania.

În clasamentul special al jocurilor din deplasare, Rapid are 13 puncte acumulate în 8 jocuri (4 victorii, 1 egal și 3 înfrângeri), ocupând locul 8.

Două victorii pentru Rapid cu Unirea în sezonul în care s-au întâlnit în Liga 3. În Liga 2, ialomițenii au pus mari probleme giuleștenilor

Cele două echipe, de la reînființarea lor, s-au mai întâlnit de două ori, în Liga 3. Rapid a câștigat cu 1-0 la Slobozia și cu 3-0 în Regie. Vechile entități s-au întâlnit și în Liga 2, în anii 2013-2014, când Unirea, antrenată și atunci de Adrian Mihalcea, a pus mari probleme giuleștenilor. Mai întâi, ialomițenii au câștigat cu 1-0 acasă, iar apoi învingeau cu 1-0 pe Giulești. Echipele au mers mai departe în play-off-ul Seriei 1 a ligii secunde, unde în Giulești s-a înregistrat o remiză, 2-2, iar la Slobozia a fost 1-1, într-un meci în care Unirea, dacă ar fi câștigat, ar fi promovat în Liga 1. Au făcut-o însă rapidiștii.

Sorin Costreie arbitrează Unirea Slobozia – Rapid

În acest moment, înainte de desfășurarea jocului de la Slobozia, ultimul programat în etapa a 19-a a Ligii 2, Unirea ocupă locul 17 în clasament, cu 16 puncte acumulate în 16 meciuri, în timp ce Rapid se află pe poziția a 11-a, cu 27 de puncte strânse tot în 16 partide. Tot 27 de puncte au și Metaloglobus și CS Mioveni, care stau mai bine la golaveraj.

Jocul de la Slobozia, de pe stadionul 1 Mai, este arbitrat de la centru de Sorin Costreie (Buftea – Ilfov) și de la cele două tușe de asistenții Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Erchian Ionus (Medgidia). Arbitru de rezervă este Claudiu Marcu (Constanţa), în timp ce observatori au fost delegați Gheorghe Mihalache (Buzău) și Florentin Barbu (Giurgiu).