”U” Cluj trece la limită de Unirea Constanţa, după o repriză secundă electrizantă pe Cluj Arena. Victor Dican aduce victoria pentru ”studenții” care au punctaj maxim după primele trei etape

Marius ANGHEL 12 Aug. 2021, 23:24 Liga 2

”U” Cluj continuă cu punctaj maxim și după al treilea meci disputat în noul sezon de Liga 2, după ce joi noapte a trecut cu 1-0, pe Cluj Arena, de Unirea Constanța.

Victor Dican a marcat în repriza secundă golul care a decis partida și le-a adus ”studenților” încă trei puncte în cont.

Blejdea, ratare mare în prima repriză după o gafă a lui Cioinac

Prima repriză a devenit mai atactivă pe partea ofensivă, în special pentru clujeni, abia în ultimul sfert de oră. Singura mare ocazie până în pauză a venit însă după o gafă a experimentatului Cioinac. Acesta trimis slab spre propriul portar, iar Blejdea (33) a fost mai rapid față de Grecu, a trimis spre poartă, însă mingea a luat efect și-a schimbat traiectoria și a trecut razant pe lângă bara a doua.

Dican, gol decisiv cu Unirea Constanța

În partea secundă, ”U” Cluj a pornit și mai hotărâtă să înscrie și a reușit în cele din urmă după o fază fixă scoasă de energicul Haită. Tot el a bătut lovitura liberă, iar Victor Dican (54) a trimis în plasă din a doua încercare din careul mic.

Blejdea (63) a bătut peste poartă o lovitură liberă din colțul stânga al careului, iar, ulterior, Gugu (79) a trimis în plasă, însă reușita a fost anulată pentru o poziție în offside în care s-a aflat Dican.

”U”, în corzi în minutele de final, cu două mari ocazii ajute de băieții lui Zicu

În ciuda prestațiilor din primele două meciuri, în care s-a căzut fizic în partea secundă, Unirea a avut energie și pe final contra Universității. Ritmul partidei a devenit electrizant în ultimele minute, când trupa din județul Constanța a avut trei șanse bune de a egala.

Leca a avut o diagonală senzațională de la mijlocul terenului, Grigore (87) a preluat perfect în centrul careului, însă din postura de singur cu portarul a reluat peste transversală. Chirițoiu (90) a șutat puțin peste transversală din 16 metri central, iar Liviu Mihai (90+4) a avut o minge trimisă din alergare din stânga careului la colțul scurt, însă Micle a fost la post și a risipit emoțiile clujenilor.

”U” Cluj e lider, Unirea Constanța e penultima

Cu 9 puncte din trei meciuri, ”U” Cluj egalează FC Hermannstadt în fruntea Ligii 2, în timp ce Unirea Constanța, fără niciun punct, e pe penultimul loc, 19, asta pentru că Astra a început campionatul cu puncte în minus.

În etapa a 4-a, ”U” Cluj joacă în deplasare la Poli Iași. Unirea Constanța are meci acasă cu Poli Timișoara.

CLASAMENTUL Ligii 2

COMENTARIUL LIVE:

UNIVERSITATEA CLUJ – UNIREA CONSTANȚA 1-0

Victor Dican 54′

”U” Cluj: Micle – Gîț, Gugu (cpt.), D. Ispas, Mitrea – Dican (Tescan 88′), Balgiu – Blejdea (Nic. Pîrvulescu 88′), Haită (Novac 71′), Hofman (Vl. Moraru 63′) – Alb. Voinea (Boiciuc 71′)
Rezerve neutilizate: Gorcea – Taub, Vomir, Laur. Rus
Antrenor: Erik Lincar

Unirea Constanța: Nic. Grecu – Nicola (Băjan 60′), M. Leca, Cioinac, Finica (Carabela 81′) – Cărăruș (cpt.), Liv. Mihai – Dr. Grigore (Jerdea 88′), Damașcan (C. Zamfir 88′), Chirițoiu – Banyoi
Rezerve neutilizate: Anca-Trip – Cr. Ignat, I. Ursu, Căruță
Antrenor: Ianis Zicu

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca – Cluj); Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenți: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Răzvan Ionuț Soponar (Baia Mare); Rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) și Radu Bitea (Oradea).

Min 90+5 Final de partidă. ”U” Cluj câștigă la limită, cu 1-0, meciul de acasă cu Unirea Constanța. A fost o partidă electrizantă în repriza secundă, cu unicul gol marcat de Victor Dican în minutul 54. Oaspeții au ratat trei ocazii bune în ultimele minute
Min 90+4 Acțiune în viteză a Unirii, pasă dată în stânga pentru Liviu Mihai, care trage din colțul careului, din prima, la prima bară, însă Micle e acolo și reține cu siguranță
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 90 Chirițoiu trage puternic din 16 metri central puțin peste transversală. Unirea dă emoții clujenilor pe final
Min 88 Dublă schimbare și la Unirea Constanța. Ies Dragoș Grigore și Ilie Damașcan și intră Robert Jerdea și Cosmin Zamfir
Min 88 Dublă schimbare la ”U” Cluj. Intră Nicolae Pîrvulescu și Dragoș Tescan și ies Andrei Blejdea și Victor Dican
Min 87 Pasă extraordinară în diagonală, a lui Leca, de la mijlocul terenului, din dreapta, Grigore preia perfect în careu, însă finalizează slab din fața lui Micle, peste poartă, ratând cea mai mare ocazie a Unirii
Min 81 Zicu schimbă și celălalt fundaș lateral. Iese Enrichi Finica și intră Iulian Carabela
Min 79 Novac trage din afara careului, mingea e deviată și sare la Dican, în dreapta, care centrează în fața porții, acolo unde e nemarcat Gugu, care înscrie, însă golul e anulat pentru că Dican se afla în offside
Min 75 ||| Marius Leca vede cartonașul galben după o ciocnire a sa cu Novac
Min 71 Dublă schimbare la ”U” Cluj. Ies Albert Voinea și Florian Haită și intră Alexandru Boiciuc și Daniel Novac
♦Min 63 ⇒ Vlad Moraru intră în locul lui Albert Hofman, la ”U” Cluj
Min 63 Blejdea bate peste poartă o lovitură liberă din colțul stânga al careului
Min 60 ⇒ Robert Băjan intră în locul lui Alexandru Nicola, la Unirea Constanța
Min 58 ||| Denis Ispas primește cartonașul galben pentru o intrare din spate, fără a juca mingea, asupra lui Banyoi
Min 55 ||| Ion Cărăruș primește cartonașul galben după ce îl împinge din spate, în flancul stâng de atac al clujenilor, pe Mitrea
Min 54 1-0 Haită centrează în fața porții din lovitura liberă din dreapta careului, Cioinac trece pe sub minge, Dican urcă în 5 metri, de unde reia pe poartă, însă în șoldul lui Leca, mingea revine tot la Victor Dican, care de această dată îndeplinește o simplă formalitate
Min 52 ||| Haită e ținut în dreapta careului de Liviu Mihai, iar arbitrul acordă cartonașul galben. Galeria Univerisătății cântă neîncetat
Min 46 S-a reluat meciul
Min 45+2 Pauză pe Cluj Arena. ”U” și Unirea Constanța sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză în care gazdele au fost mai periculoase pe final, iar cea mai mare ocazie a venit după o gafă a lui Cioinac. Blejdea a trimis însă pe lângă poartă din poziție de singur cu portarul
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu două minute
Min 44 Haită trage de la circa 30 de metri ușor lateral dreapta, cu piciorul stâng, pe lângă poartă, la colțul lung. Grecu a lăsat mingea să iasă afară
Min 43 Haită centrează din corner, Dican se demarcă la prima bară și deviază cu capul spre bara a doua, însă acolo nu e nimeni. Voinea recuperează în dreapta, însă faza se stinge
Min 42 Voinea pătrunde din dreapta și trage din colțul careului, mingea e deviată, Blejdea se întinde și încearcă să ajungă balonul pentru a-l devia, însă nu-l prinde și ”U” are corner din stânga
Min 39 Fază de contraatac a Unirii, cu Chirițoiu în flancul stâng, Banyoi avansează bine în centru, însă centrare coechipierului e modestă, direct în primul adversar, în Gugu, care respinge în corner. Faza fixă nu produce nicio emoție la poarta lui Micle
Min 38 ”U” pune presiune, Haită pătrunde în careu pe centru, ușor în dreapta, își așează mingea pentru un șut cu stângul, trage, însă o face slab, pe direcția lui Grecu, care prinde fără probleme
Min 33 Ratare mare ”U” Cluj după o gafă a oaspeților. Cioinac pasează slab înapoi pentru propriul portar, Blejdea e mai rapid decât Grecu, ajunge primul în stânga careului, de unde reia peste goalkeeper spre colțul lung, însă mingea ia efect și iese din traiectoria care o ducea în plasă și se duce de puțin pe lângă bară
Min 27 Haită centrează lung în careu din lovitură liberă, din flancul stâng, Ispas deviază cu capul spre colțul lung, iar de acolo se respinge
Min 26 ||| Alexandru Nicola primește cartonașul galben după ce îi pune cotul în față lui Blejdea, pentru a-și crea un avantaj la un duel pentru minge
♦Min 24 Centrare din dreapta în mijlocul careului, de unde Voinea reia din prima, însă o face eronat, mult peste poartă
Min 22 Mitrea se bagă sub Banyoi la un duel aerian și încasează o lovitură cu brațul în față, însă arbitrul nu o sancționează. Ispas iese din nou la margine, pentru că în continuare sângerează. Meciul e echilibrat
Min 15 Denis Ispas sângerează la nas după un duel la mijlocul terenului și iese la margine pentru a primi îngrijiri medicale
Min 11 La un corner din dreapta bătut de Haită, Voinea pică în careu în partea opusă, după ce s-a ținut cu Finica, vrea penalty, însă arbitrul face semn să se ridice și lasă jocul să continue
Min 8 Balgiu trage din fața careului mult pe lângă poartă, în stânga. Clujenii au posesia în debutul meciului, însă nu prea au apucat să se apropie de poarta lui Grecu
Min 1 A început partida de la Cluj-Napoca. Galeria Universității Cluj face spectacol în peluză

”U” Cluj și Unirea Constanța se întâlnesc în al doilea meci al etapei a 3-a a Ligii 2, rundă care a debutat puțin mai devreme cu partida de la Mediaș dintre FC Hermannstadt și Poli Iași (scor 2-1). Jocul are loc astăzi, pe Cluj Arena, de la ora 21:30. Etapa urmează să se încheie tocmai miercuri seară.

Formația antrenată de Erik Lincar are punctaj maxim după primele două etape, în timp ce cea a lui Ianis Zicu nu a strâns niciun punct până acum și nici nu a marcat.

Unirea Constanța e fosta Farul. În sezonul trecut a fost scandat între ”U” Cluj și constănțeni

Unirea Constanța este echipa care în sezonul trecut se numea Farul Constanța. Între cele două cluburi care se întâlnesc astăzi a avut loc un scandal întins pe mai multe ”episoade” după ce ”marinarii” patronați atunci de Ciprian Marica, antrenați tot de Zicu și având în lot mulți jucători pe care îi deține acum Unirea, nu se prezentau la meciul direct reprogramat în sezonul regular, acuzând la rândul lor mai multe cazuri de COVID-19, motivul pentru care jocul nu s-a disputat la data stabilită inițial, din cauza problemelor multiple avute de clujeni cu virusul SARS-CoV-2. Jocul a fost decis la ”masa verde” în favoarea Farului, ardelenii acuzând că neprezentarea adversarului la reprogramare a fost o înscenare, tocmai pentru a profita de sincopa din regulament și a câștiga fără să joace.

Ulterior, cele două echipe aveau să joace în aceeași grupă de play-out, iar ”U” Cluj se răzbuna cu un 3-1 obținut la Constanța, însă la final tot Farul termina pe locul 1 în Grupa A, la trei puncte peste ardeleni.

Clujenii au punctaj maxim, constănțenii sunt pe 0 atât la puncte, cât și la goluri marcate

”U” Cluj a început actualul campionat de Liga 2 cu un succes pe teren propriu, cu 3-0, cu Poli Timișoara, urmat de un altul, cu 1-0, la FC Buzău.

În schimb, Unirea Constanța, abia formată după schimbările din această vară din fotbalul constănțean, cu mutarea brandului Farul la clubul Viitorul, a început cu stângul, 0-2 în deplasare la Concordia Chiajna și 0-2 acasă, la Techirghiol, cu FC Hermannstadt.

Niciuna dintre echipe nu a organizat conferințe de presă înaintea acestui meci.

Szabolcs Kovacs arbitrează meciul de pe Cluj Arena

Partida de pe Cluj Arena, care începe la ora 21:30, va fi arbitrată de centralul Szabolcs Kovacs (Carei) și asistenții Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Răzvan Ionuț Soponar (Baia Mare); Arbitru de rezervă este Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare), iar observatori au fost delegați Liviu Ciubotariu (Galaţi) și Radu Bitea (Oradea).