![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Suceava s-a reunit și ea luni. La primul antrenament al Cetății din 2009 au participat 25 de jucători.
Â
Este vorba de Rohețki, Luca și Axinte (Rarăul Câmpulung Moldovenesc) – portari, Bernard, Streinu, Martin, Bolohan, F. Ailenii (Unirea Boroaia), Breniuc, Craiu (Viitorul Liteni) și Tomescu (Viitorul Liteni) – fundași, Onciu, Negru, Buhuși, Duman, Stănescu, Moldovan, Golofca, Corneanu, Lazăr (Rarăul Câmpulung Moldovenesc) și Plecanciuc (Rarăul Câmpulung Moldovenesc) – mijlocași, Guriță, Colban, Homneac și Știubei – atacanți.
Â
De la primul antrenament al galben-albaștrilor a lipsit tocmai cel mai important jucător al echipei, Ionel Celpan. Din cauza unor probleme tehnice pe care le-a avut la mașină în timpul drumului de la București la Suceava, mijlocașul în vârstă de 31 de ani a ajuns la stadionul Areni abia după terminarea ședinței de pregătire.
Â
ArticolGabriel TODERAȘCU