România U20 suferă o nouă umilință! Italia U20 n-a avut milă de tricolori și le-a administrat o corecție dură

Andrei PASCU 15 Nov. 2021, 17:19 Liga 2

România U20 a suferit încă o umilință, după cea din amicalul cu Anglia U20, din septembrie, când ceda cu 1-6. Luni, 15 noiembrie, tricolorii pregătiți de Bogdan Lobonț au pierdut la o diferență și mai mare contra Italiei U20, într-o partidă de verificare ce a avut loc pe terenul învingătorilor, scor 0-7.

România U20 a fost zdrobită în Italia!

România U20 a arătat ca o echipă fără idei de joc, obosită și cu greu a trecut centrul terenului cu balonul la picior. Fazele de poartă au fost puține, iar diferența putea fi și mai mare dacă Italia U20 ar fi continuat atacurile.

Din fericire pentru jucătorii lui Bogdan Lobonț, după marcarea golului cu numărul șapte italienii au scăzut din turații. În prima repriză, când adversarii au forțat, n-au avut prea mult de lucru cu fundașii noștri. România U20 a fost prinsă descoperită încă din primul minut, când s-a făcut 1-0 în urma reușitei lui Vergani. Până la pauză, italianul a mai marcat un gol, în minutul 21.

Italia U20 conducea cu 5-0 la pauză

Pe lista marcatorilor, după primele 45 de minute, în care scorul arăta 5-0 pentru Italia U20, au mai marcat Oristanio, minutele 19 și 35, și Bove, minutul 33. În debutul părții a doua Bogdan Lobonț a făcut nu mai puțin de cinci schimbări, dar cu toate acestea selecționata noastră tot a avut probleme serioase.

Pe lista marcatorilor și-au mai făcut loc Milanese, cu reușita din minutul 46, și același Bove, în minutul 57.

Cinci jucători din Liga 2 și unul din Liga 3 a utilizat Bogdan Lobonț

Pentru acest meci, Bogdan Lobonț a mizat pe cinci fotbaliști convocați din Liga 2 și unul din Liga 3: Darius Grosu (Metaloglobus) Robert Sălceanu (Dunărea Călărași), Francisc Cristea (Politehnica Iași), Alin Văsălie (Minaur Baia Mare), Toni Suciu (CS Comunal Șelimbăr), Robert Mustacă (Unirea Slobozia).

Italia U20: Pizzignacco – Bergonzi, Papetti, Dalle Mura, Bonini – Gyabuaa, Bianco (Leone, 65’), Bove (C) (Sekulov, 65’) – Oristanio, Vergani (Moro, 65’), Tongya (Di Serio, 65’).
Rezerve neutilizate: Gelmi, Pierozzi, Armini, Stramaccioni, Cangiano, Riccardi, Milanese.
Selecționer: Alberto Bollini.

România U20: Hindrich (Petre, 46’) – Grosu, Giafer (C) (Duțu, 46’), Buta, Sălceanu (Oprean, 46’) – Cristea (Văsălie, 74’), Perianu (Dănuleasa, 46’), Pănoiu (Luca, 85’) – Radaslavescu (Bani, 65’), Suciu (Baiaram, 46’), Mustacă (Dumitru, 65’).
Rezerve neutilizate: Eftimie – Grameni.
Selecționer: Bogdan Lobonț.

În această ultimă acțiune din 2021, România U20 a mai disputat un meci amical. Zilele trecute a jucat, la Voluntari, cu Polonia U20, echipă de care a trecut cu scorul de 2-1.

Lotul complet al României U20, pentru amicalele cu Polonia U20 și Italia U20:

portari: Otto Hindrich (CFR Cluj), Bogdan Eftimie (Viitorul Pandurii), Anthony Petre (Bologna/Italia)

fundași: Darius Grosu (Metaloglobus), Eduard Duțu (Montevarchi/Italia), Cosmin Oprean (Cittadela/Italia), Deniz Giafer (Dinamo București), Gabriel Dănuleasa (Farul Constanța), Gabriel Buta (Farul Constanța), Robert Sălceanu (Dunărea Călărași)

mijlocași: Ovidiu Perianu (FCSB), Alin Văsălie (Minaur Baia Mare), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Francisc Cristea (Politehnica Iași), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Constantin Grameni (Farul Constanța), Alexandru Luca (CSC Șelimbăr), Robert Mustacă (Unirea Slobozia)

atacanți: Ahmed Bani (Dinamo București), Cristian Dumitru (FC Argeș), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Toni Suciu (CSC Șelimbăr).