România U20 a pierdut amicalul cu Norvegia U20 de pe ”Ilie Oană, deși a condus la pauză. Doi jucători din Liga 2 au fost titulari, iar Robert Mustacă și Mario Bratu au trecut pe lângă gol

Răzvan STÎNGĂ 24 Mar. 2022, 19:34 Liga 2

România U20, cu șase fotbaliști din Liga 2 și patru din Liga 3 în lot, a pierdut meciul amical jucat joi, în compania selecționatei similare a Norvegiei. Partida, disputată pe ”Ilie Oană”, arena Petrolului, s-a terminat cu victoria la limită a nordicilor, scor 2-1. La pauză, tricolorii conduceau cu 1-0.

România U20, înfrângere în amicalul cu Norvegia U20. Robert Mustacă, ocazii bune

Meciul a început cu ocazii de ambele părți, iar printre cei mai periculoși tricolori ai selecționerului Bogdan Lobonț s-a numărat și Robert Muscată, fotbalistul Unirii Slobozia. Ulterior, România U20 a deschis scorul în minutul 28 prin Andrei Anton, de la FC Torino, din pasa faristului Alexi Pitu.

Norvegia U20 a fost și mai periculoasă în partea a doua, iar la câteva minute de la reluare chiar a lovit bara. A picat, conform cursului jocului, și golul egalizator, în minutul 57. Nordicii restabileau egalitatea prin atacantul Lasse Nordas.

Încrederea căpătată de adversari s-a văzut apoi și mai mult în jocul lor, pentru că au reușit golul victoriei în minutul 65, prin Robin Ostrom. Ulterior, chiar dacă nu s-a mai marcat, au mai fost câteva ocazii periculoase la cele două porți. Din naționala lui Bogdan Lobonț, cel mai periculos fotbalist a fost Louis Munteanu, care în decurs de câteva secvențe, în minutele 68 și 69, a ratat două șanse foarte bune.

Mario Bratu, aproape de gol în minutele de prelungire

Mario Bratu, legitimat la Petrolul, putea salva România U20 și să scoată o remiză în minutele de prelungire. A reluat însă peste poartă cu o lovitură de cap dintr-o poziție destul de bună.

În privința jucătorilor din Liga 2 convocați, titulari au fost Darius Grosu (Metaloglobus) și Robert Mustacă (Unirea Slobozia), în timp ce Bogdan Eftimie (Viitorul Pandurii), Cosmin Gladun (Ripensia), Botond Szondi (FK Miercurea Ciuc) și Mario Bratu (Petrolul) au început duelul din postura de rezerve.

Referitor la jucătorii din Liga 3 convocați, toți patru, Vlad Mocioacă (Viitorul Dăești), Alexandru Mogoș (CS Hunedoara), Alin Văsălie (Minaur Baia Mare) și Andrei Georgescu (Pandurii), nu s-au regăsit în primul 11.

• Primul 11 al României U20: Hindrich –Anton, Bîrzu, Buta, Grosu – Iancu, Perianu, Pănoiu – Mustacă, Pitu (cpt.), Munteanu;
    Rezerve: Petre, Eftimie, Gladun, Gașpar, Oprean, Văsălie, Szondi, Finică, Bratu, Mogoș, Mitran, Georgescu;

România U20 va juca împotriva Elveției U20 la 28 martie

După amicalul cu Norvegia U20, România U20 va mai avea la actuala acțiune un singur joc de verificare, cu Elveția U20, la 28 martie, la Wil (Elveția).

Lotul României U20 pentru această acțiune:

Portari: Otto Hindrich (CFR Cluj), Antony Petre (Union Clodiense/Italia), Bogdan Eftimie (Viitorul Pandurii);

Fundași: Darius Grosu (Metaloglobus), Cosmin Oprean (Cittadela/Italia), Ionuț Mitran (Universitatea Craiova), Daniel Bîrzu (Farul Constanța), Vlad Mocioacă (Viitorul Dăești), Gabriel Buta (Farul Constanța), Andrei Antonio Anton (Torino/Italia), Cosmin Gladun (Ripensia Timișoara), Enrichi Finica (FC Rapid 1923);

Mijlocași: Ovidiu Perianu (FCSB), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Dragoș Iancu (Gaz Metan Mediaș), Botond Szondi (Csikszereda), Alexandru Mogoș (CS Hunedoara), Alin Văsălie (Minaur Baia Mare), Ramon Gașpar (Gaz Metan Mediaș), Mario Bratu (ACS Petrolul 52);

Atacanți: Louis Munteanu (Fiorentina/Italia), Andrei Georgescu (Pandurii), Robert Mustacă (Unirea Slobozia), Alexi Pitu (Farul Constanța);