Diferență mare de valoare între România U20 și Elveția U20. Tricolorii au pierdut la scor amicalul, iar pe teren s-au aflat și jucători din Liga 2 și Liga 3

Răzvan STÎNGĂ 28 Mar. 2022, 18:45 Liga 2

Naționala României sub 20 de ani, antrenată de Bogdan Lobonț, a cedat la scor în partida de verificare disputată în compania selecționatei similare a Elveției. Testul, jucat la Wil (Elveția), a avut loc luni, iar tricolorii au pierdut cu 0-5. La pauză, naționala din țara cantoanelor avea 2-0.

România U20, înfrângere drastică în fața naționalei similare a Elveției, 0-5

România U20 n-a avut șanse în fața elvețienilor, care au avut și alte ocazii importante de a marca, dar în cele din urmă s-a terminat 5-0. E adevărat că și România U20 a trecut în câteva rânduri pe lângă marcarea unui gol de onoare, dar diferența de pe tabelă spune totul despre raportul de forțe.

Elveția U20 a deschis destul de repede scorul, încă din minutul 15, prin Surdez, iar cu puțin timp înaintea pauzei, chiar în minutul 45, și-a dublat avantajul. În partea secundă elvețienii au început în forță, marcând pentru 3-0 încă din primul minut al reluării jocului.

Scorul final a fost stabilit de Finkr și Berdayes, care au marcat și ei în poarta tricolorilor, în minutele 59 și 65. Acesta din urmă a punctat de la punctul cu var.

Patru jucători din Liga 2 și trei din Liga 3 au fost pe teren

Bogdan Lobonț a decis să convoace pentru această acțiune, care a mai constat într-un amical cu Norvegia U20 (scor 1-2), 10 fotbaliști din Liga 2 și Liga 3. Din Liga 2, în duelul cu Elveția U20 au jucat Darius Grosu (Metaloglobus) și Cosmin Gladun (Ripensia), pe teren din primul minut, și Mario Bratu (Petrolul) și Robert Mustacă (Unirea Slobozia), care au intrat pe teren pe parcursul jocului. Bogdan Eftimie (Viitorul Pandurii) și Botond Szondi (FK Miercurea Ciuc) au fost rezeve neutilizate.

În privința jucătorilor din divizia a treia convocați, pe teren s-au aflat, din primul minut, Vlad Mocioacă (Viitorul Dăești) și Alexandru Mogoș (CS Hunedoara). Pe parcursul jocului și-a făcut apariția pe teren Alin Văsălie (Minaur Baia Mare), în timp ce Andrei Georgescu (Pandurii) a rămas pe banca de rezerve.

• România U20, cu Elveția U20: Hindrich (Petre) – Grosu, Bîrzu, Mocioacă, Gladun (Bratu) – Mogoș (Văsălie), Buta (Perianu), Pănoiu – Gașpar (Mustacă), Munteanu (Finica), Pitu (cpt.)
    Rezerve neutilizate: Eftimie, Oprean, Szondi, Anton, Georgescu.

Lotul complet convocat de Bogdan Lobonț:

Portari: Otto Hindrich (CFR Cluj), Antony Petre (Union Clodiense/Italia), Bogdan Eftimie (Viitorul Pandurii);

Fundași: Darius Grosu (Metaloglobus), Cosmin Oprean (Cittadela/Italia), Ionuț Mitran (Universitatea Craiova), Daniel Bîrzu (Farul Constanța), Vlad Mocioacă (Viitorul Dăești), Gabriel Buta (Farul Constanța), Andrei Antonio Anton (Torino/Italia), Cosmin Gladun (Ripensia Timișoara), Enrichi Finica (FC Rapid 1923);

Mijlocași: Ovidiu Perianu (FCSB), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Dragoș Iancu (Gaz Metan Mediaș), Botond Szondi (Csikszereda), Alexandru Mogoș (CS Hunedoara), Alin Văsălie (Minaur Baia Mare), Ramon Gașpar (Gaz Metan Mediaș), Mario Bratu (ACS Petrolul 52);

Atacanți: Louis Munteanu (Fiorentina/Italia), Andrei Georgescu (Pandurii), Robert Mustacă (Unirea Slobozia), Alexi Pitu (Farul Constanța);