Viitorul, victorie clară cu Obolon Kiev

27 Jan. 2012, 20:04 Pregătiri, amicale
Viitorul, victorie clară** cu Obolon Kiev

Liderul Seriei I a Ligii a II-a, FC Viitorul Constanța, și-a continuat vineri seară seria meciurilor de verificare în cantonamentul din Antalya. Formația pregătită de Cătălin Anghel a întâlnit formația ucraineană de primă ligă Obolon Kiev, de care a dispus cu 3-0 (1-0), în meciul inaugural al competiției internaționale „Antalya Trophy Cup”.

Întâlnirea a fost la discreția constănțenilor, care au reușit deschiderea scorului încă din minutul 6, când Aurelian Chițu a întors un adversar în careu și a înscris cu un șut plasat, 1-0. Viitorul ar fi putut intra la cabine cu avantaj mai consistent, însă Rusu (min.19) și Lazăr (min.38) au trimis mingea în bară. După reluare tot constănțenii au controlat meciul, însă au izbutit să se desprindă pe tabelă abia în final.

În minutul 80, Vînă (16 ani) s-a distrat în careu cu un fundaș ucrainean și a pasat pentru Gabriel Iancu (17 ani), care a înscris cu un șut plasat de la marginea careului, 2-0. Tot Iancu avea să pună cireașa pe tort în min.87, când a trimis o „torpilă” de la 25m ce a poposit în vinclul porții ucrainene! Rezultat final: FC Viitorul – Obolon Kiev 3-0 !

Au evoluat pentru FC Viitorul: Bolboașă (80 Șerban) – Ninu (46 Păcuraru), Larie (46 L. Ștefan), Bejan (82 Țîru), Turcu (73 Puțanu) – Lazăr (80 Nikolov), Onicaș (82 Balint), Cristocea (35 Dică; 73 Iancu) – Călințaru (60 Pantelie), Rusu (60 Gavra), Chițu (60 Vînă).

Duminică, FC Viitorul va susține ultimul meci din faza grupelor la „Antalya Trophy Cup” contra Tavriei Simferopol (locul 7 în prima ligă din Ucraina).

sursa: Academia Hagi