Iencsi a debutat cu dreptul la Dunărea. Călărășenii au câștigat amicalul cu Metaloglobus

Marius ANGHEL 06 Jul. 2017, 12:13 Pregătiri, amicale

Dunărea Călărași a câștigat primul amical din această vară, primul sub conducerea noului antrenor Adrian Iencsi. Desfășurat miercuri după-amiază pe teren propriu, testul cu nou-promovata Metaloglobus București s-a încheiat cu rezultatul de 3-2. Ambele echipe sunt în continuare în căutări și au testat o serie de jucători.

Potrivit site-ului oficial al Dunării, amicalul a avut un ritm aparte, jucătorii ambelor echipe fiind dornici să arate că-și merită, fiecare, statutul de titular. La pauză, gazdele conduceau cu 2-0 prin golurile lui Alexandru Roșca (11′), recent împrumutat de la Juventus, și autogolul lui Silviu Dragomir (18′).

În partea secundă a jocului, ambii antrenori au făcut multe schimbări. Cu excepția portarului Cezar Lungu, Iencsi a înlocuit întreaga echipă, testând o serie de tineri jucători, susceptibili ca din sezonul viitor să îmbrăce tricoul Dunării: Rareș Ștefan, Cristian Timiș, Andrei Oltean, Gabi Preoteasa, Alexandru Dincă, Gabriel Toma, Ștefan Nedelcu, Alexandru Micu.

În acest interval s-au mai înscris trei goluri, toate în ultimele minute. Mai întâi a marcat Valentin Ghenovici (83′) pentru oaspeți, care l-a învins cu un șut superb pe tânărul portar Rareș Ștefan, înlocuitorul lui Cezar Lungu în minutul 74. Apoi Dunărea și-a refăcut avantajul de două goluri prin reușita lui Valentin Niculae (85′), venit în probe de la CS Balotești, care a șutat perfect de la marginea careului mare, sub bara transversală.

Rezultatul final a fost stabilit de Ghenovici, care a reușit dubla în minutul 89 după ce a înscris din penalty.

Dunărea Călărași – Metaloglobus București 3-2
Al. Roșca 11′, Sil. Dragomir 18′ – autogol, Val. Nicolae 85′ / Ghenovici 83′, 89′ – pen.

Dunărea (R1): C. Lungu – Țenea, Sil. Matei, Șt. Mardare, Ibrian – Cr. Pușcaș – M. Drăghiceanu, Sil. Pană (Val. Nicolae 37′), V. Petre, Al. Roșca – Buhăceanu
Dunărea (R2): C. Lungu (R. Ștefan 74) – Timiș, A. Oltean (Șt. Nedelcu 74), Șandru, Bg. Stancu – Preoteasa – Danciu, Pușcașu, Dincă (Val. Nicolae 74), Kanda (Micu 74) – Velici (G. Toma 82)
Antrenor: Adrian Iencsi

Metaloglobus: R. Geantă – Săftescu, R. Gherghe, Vl. Georgescu, Sil. Dragomir, C. Dobre, Ov. Marin, A. Gafaru, A. Marian, F. Bakalli, M. Bilciurescu
Au mai jucat: Fl. Iordache – M. Șumudică, G. Caramalău, V. Ghenovici, A. Voican, Dr. Bătrînu, A. Popa
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Pentru Dunărea acesta a fost primul meci amical, sâmbătă, 8 iulie, urmând a-l desfășura pe al doilea, în Bulgaria, cu prim-divizionara PFC Cherno More.

De cealaltă parte, Metaloglobus a desfășurat până acum trei meciuri. Pe primul l-a pierdut cu 3-0 cu Juventus București, pe al doilea l-a câștigat cu 2-1 cu CS Balotești, iar acum a pierdut cu 3-2 la Călărași. Pe 7 iulie vor merge într-un cantonament, fie la Tărlungeni, fie la Govora, iar pe 15 iulie au programat un amical la Târgoviște cu Chindia.