FC Olt, victorie la scor cu CSO Filiași

Mihai Andries 18 Feb. 2015, 21:23 Pregătiri, amicale
FC Olt,** victorie la scor cu CSO Filiași

FC Olt Slatina a susținut, miercuri, un joc de pregătire în compania formației din eșalonul al treilea, CSO Filiași. Tehnicianul Dan Oprescu a abordat primele 60 de minute cu un posibil unsprezece de start pentru meciurile oficiale. Oltenii s-au impus, scor 5-1, diferența de eșalon fiind vizibilă, practic, în primele 60 de minute, când pe teren s-au aflat titularii divizionarei secunde, iar adversarii n-au reușit să ajungă la poarta apărată de Nuno Claro.

Atacantul grupării FC Olt Slatina, Bobi Verdeș a marcat primele două goluri, Anghelina a punctat pentru 3-0, iar Fîșie a înscris, cu capul, din apropiere, pentru scorul de 4-0. Din minutul 60, Dan Oprescu a schimbat distribuția în teren, fiind utilizați inclusiv juniorii Ștefan, Rezeanu și Mihaiu, ultimul, născut ”98, aflându-se la prima apariție în lotul divizionarei secunde.

În cele din urmă, jocul s-a încheiat cu scorul de 5-1, pentru FC Olt Slatina punctând pe tabelă Florin Ștefan, în timp ce pentru doljeni, Fruntelată, care a reușit să marcheze cu un șut la semiînălțime. Slătinenii au mai avut, pe parcursul celor 90 de minute, alte numeroase ocazii, însă neconcretizate.

FC Olt va continua, vineri, seria meciurilor amicale, în compania formației Urban Titu, urmând ca, sâmbătă, să întâlnească Academica Argeș Pitești, în cadrul ultimului test al iernii. Ambele jocuri se vor desfășura pe terenul sintetic din incinta Stadionului „1 Mai”.

FC Olt: Nuno Claro (Mogoșanu) – Anghelina, Fîșie, Gligor, Covalschi, Mihăescu, Vasile Gheorghe, Bardu, Mihai Căpățînă, Leucuța, Verdeș.
FC Olt (din minutul 60): Mogoșanu – Bogdanovici, Morariu, Gherghe, Ștefan, Ignea, Rezeanu, Mihaiu, Blănaru, Rogoveanu, Curtuiuș.
CSO Filiași: Lascu – Orban, Vulpe, Crîngoiu, Neacșu, Crușoveanu, Dumitrașcu, Ștoiu, Pais, Bălă, Buciuman. Au mai evoluat: Burci, Bornea, Răducanu, Crețu, Tudorică, Fruntelată.

Sursa: Gazeta Nouă