Ploaie de goluri în primul amical al Dumbrăviței, în care Cosmin Stan a testat patru jucători și a păstrat doar unul

Anda DELIU 29 Jun. 2023, 10:29 Liga 2

CSC Dumbrăvița s-a impus la scorul de 9-1 în amicalul jucat cu Progresul Ciacova în orașul din sudul județului Timiș. Adversarul este o formaței din Liga 4 fără mari pretenții, care a venit din vacanță, astfel că alb-verzii din Liga 2, care au și testat jucători tineri, au putut să marcheze gol după gol.

A fost 5-0 la pauză pentru Dumbrăvița

Încă din minutul 5, Răzvan Ghinescu a deschis scorul, servit de Andrei Toroc. Al doilea gol a venit în minutul 17, reușit de Eduard Amariei, după o lansare a lui Martinov. Nou-venitul Nicoae Sofran a marcat în minutul 24, din pasa aceluiași Martinov, pentru ca în minutul 29 Toroc să paseze la Adrian Zaluschi pentru altă reușită.

În minutul 36, a băgat mingea în ațe și un tânăr testat de Cosmin Stan, Balasz Buza.

Din minutul 75, scorul s-a făcut 6-0, după ce Andrei Olaru a scuturat plasa cu șut la vinclu. Peste cinci minute, Iorgovan a marcat unicul gol al Progresului Ciacova. Juniorul David Jorz, de la echipa U17, a modificat scorul la 7-1, iar în minutul 85, a înscris primul său gol Mikhaylo Plokhotnyuk, după un corner. Ucraineanul a stabilit scorul final în minutul 89.

CSC Dumbrăvița, prima repriză: P. Toroc (Trifon 30) – Balazs, Băluțoiu, Zurbagiu (cpt.), Amariei – Martinov, Salhi (Buza 30) – Sofran, A. Toroc, Ghinescu – Zaluschi
CSC Dumbrăvița, repriza a doua: Trifon (Ciui 60) – Moțiu, Gîsă, Plută, Jorz – I. Tănase (cpt.), Neag – Tismonar, Olaru (Buza 70), Mancaș – Plokhotnyuk

Cosmin Stan se gândește deja la amicalul cu CFR Cluj

Cosmin Stan spune că a cerut echipei să trateze foarte serios meciul, deși echipa s-a reunit abia luni.

”Am avut poftă de a juca fotbal, după o vacanță lungă. S-a văzut clar lucrul acesta. În plus, prin faptul că jucăm amicale foarte puternice în următoarea săptămână, am cerut încă de la primul meci organizare pe parte defensivă, poziționare și faze fixe. Nu făceam acest lucru de obicei în primele amicale, dar cum spuneam, întâlnim echipe puternice și ne-am dorit de pe acum să arătăm ca o echipă foarte bine organizată. Cred că, în mare parte, am reușit acest lucru în meciul de azi”, a declarat antrenorul Dumbrăviței după meci.

Din patru testați la Dumbrăvița, rămâne unul

Până la urmă, după amical a reieșit și lista de jucători testați, pe care Cosmin Stan nu a vrut să o dea la reunire. Pe lângă fundașul stânga David Jorz și mijlocașul central Răzvan Neag, de la echipa U17 alb-verde, au fost testați Darius Balazs, fundaș stânga de 18 ani de la Cermei, Vlad Băluțoiu, fundaș central de 18 ani de la LPS Banatul, Narcis Plută, fundaș central de 22 de ani de la CSM Deva, și Balasz Buza, mijlocaș central de 18 ani de la Miercurea Ciuc.

Doar Băluțoiu l-a impresionat pe Stan, care așteaptă și după Mircea Rednic, să primească juniori de la UTA.

”E un copil foarte talentat și care cred că merită să facă pasul la seniori la o echipă de Liga a 2-a. Ceilalți sunt cu toții copii buni, talentați, dar care au încă nevoie de jocuri în picioare pentru a ajunge la nivelul ligii a doua. Momentan, poate au nevoie de meciuri în Liga a 3-a. Sunt copii interesanți, rămân în baza noastră de date și, în orice moment, dacă joacă bine, se pot întoarce la Dumbrăvița. Cum am spus din prima zi, suntem în discuții cu mai mulți jucători. Suntem în căutarea a încă unui jucător de atac și mai căutăm doi fundași centrali. Desigur, și juniori născuți în 2005. Dinspre UTA, așteptăm la finalul acestei săptămâni un răspuns”, a mai spus Stan.

Vineri, CSC Dumbrăvița joacă pe stadionul Tineretului din Brașov cu CFR Cluj. Echipa va fi apoi în cantonament la Sântămăria-Orlea, lângă Hațeg.