Petrolul câștigă cu FK Csikszereda după ce i-a luat pe sus în primele minute pe ciucani. ”Găzarii” au terminat meciul apărându-se cu un jucător în minus

Marius ANGHEL 18 Aug. 2021, 20:58 Liga 2

Petrolul a înregistrat și în cel de-al doilea meci jucat pe teren propriu în acest sezon tot o victorie cu 2-0, după Poli Iași a doua victimă fiind FK Csikszereda. Trupa lui Nicolae Constantin putea avea la pauză o diferență și mai mare de scor, iar în a doua repriză a preferat să se apere. Pe final a avut și un jucător eliminat, pe Sergiu Pîrvulescu, însă tot n-a avut mari emoții în a primit gol.

Ciucanii, luați pe sus din primele minute, cu goluri în minutele 5 și 12

Petrolul a început meciul din etapa a 3-a a Ligii 2 cu FK Csikszereda așa cum și-ar dori orice echipă să joace acasă. În atac și cu motoarele turate. Sory Diarra a deschis scorul în minutul 5, după un plonjon în 5 metri și o deviere a balonului șutat defectos de Măzărache, iar Armando Vajushi a mărit diferența în minutul 12, când a transformat un penalty scos de Măzărache în fața imprudentului Bor.

2-0 după doar 12 minute și meciul era facil mai departe pentru Petrolul, echipă care a avut în spate susținerea necondiționată a Peluzei I ”Ilie Oană”, după ce Peluza Latină și Asociația Diaspora Galben Albastră a întors spatele clubului.

Măzărache (28, 37, 44) și Huja (29) au avut alte situații bune de a înscrie, dar fie nu l-au putut învinge pe Gyenge, fie au trimis pe lângă, astfel că meciul a intrat la pauză cu scorul înregistrat încă din minutul 12.

Petrolul n-a avut probleme nici în 10. Golul lui Kovacs de la ultima fază a fost anulat corect

În partea a doua, Petrolul a cedat încet, dar sigur mijlocul terenului și s-a concentrat pe respingerea atacurilor ciucanilor. A făcut-o cu succes inclusiv după ce Sergiu Pîrvulescu a primit al doilea galben și a fost eliminat.

”Găzarii” au fost chiar aproape să înscrie în minutul 89, când, pe un contraatac, Olaru a întârziat șutul sau pasa și a obținut doar un corner. În prelungiri, Rotar (90+1, 90+4) a avut două șuturi bune din marginea careului, însă primul a fost pe lângă vinclu, iar al doilea a fost respins de Avram.

Ciucanii au înscris o dată la ultima fază, în minutul 90+5, însă reușita lui Lorand Kovacs a fost dintr-un offside evident, astfel că a fost anulată, iar Csikzereda pierde pentru prima dată în fața Petrolului la o diferență de două goluri, după ce în precedentele trei întâlniri cedase cu 0-1 (la Ploiești), 1-2 și 1-2 (la Miercurea Ciuc).

Petrolul, în ”Top 6”, FK Csikszereda, la coadă, fără niciun punct

Cu 6 puncte din trei meciuri, din cele desfășurate acasă, Petrolul urcă pe locul 6, fiind la egalitate cu Metaloglobus, chiar echipa împotriva căreia a pierdut runda trecută.

FK Csikszereda, cu 0 puncte, e pe locul 18, la egalitate cu Poli Iași și Unirea Constanța.

În etapa a 4-a, Petrolul joacă duminică, de la ora 12:00, la Târgu Jiu, cu Viitorul Pandurii. FK Csikszereda joacă luni, acasă, de la ora 16:40, cu Concordia Chiajna.

CLASAMENTUL Ligii 2 și rezultatele înregistrate în etapa a 3-a

COMENTARIUL LIVE:

PETROLUL PLOIEȘTI – FK CSIKSZEREDA 2-0

Sory Diarra 5′, Armando Vajushi 12′ – penalty

Petrolul: R. Avram – Sg. Pîrvulescu, Huja, Meijers, Țicu (cpt.) – Cebotaru, Seto – Mih. Constantinescu (M. Bratu 77′), Măzărache (Nițescu 46′), Vajushi (Alb. Olaru 74′) – S. Diarra
Rezerve neutilizate: Nic. Cebotari – Ant. Manolache, Boțogan, Sil. Pană, C-tin. Stoica, Buia
Antrenor: Nicolae Constantin
Eliminat: Sergiu Pîrvulescu 71′ (cumul de cartonașe galbene)

FK Csikszereda: Gyenge – R. Takacs, Kelemen, Vereguț, Bor – L. Kovacs, Szondi (P. Ivanovici 46′) – Gal-Andrezly, Bara (Rotar 80′), Rodri Hernando – A. Meszaros (Casiadi 63′)
Rezerve neutiliate: Rybansky – Bujdoso, Barabas, Gergely
Antrenor: Valentin Suciu

Min 90+5 Final de meci. Petrolul câștigă cu 2-0 pe teren propriu și cu FK Csikszereda, acumulează șase puncte în acest sezon și urcă pe locul 6. Ciucanii rămân în continuare cu 0 puncte și sunt pe locul 18.
Min 90+5 Lorand Kovacs trimite mingea în plasă dintr-un metru, din fața barei din dreapta, după două lufturi din careul mic, al doilea al lui Bor, însă golul e anunlat corect, fiindcă marcatorul se afla în offside
Min 90+4 Rotar are un nou șut din fața careului, din poziție centrală, Avram parează din dreapta sa în corner
Min 90+1 Rotar șutează din 15 metri central, dintre trei petroliști, puțin peste vinclul din stânga
Min 89 Contraatac în superioritate pentru Petrolul, Olaru primește în stânga careului, întârzie șutul și când o face trimite într-un adversar, iar din acesta mingea sare în corner
Min 80 Iese Levente Bara și intră Bogdan Rotar
Min 79 ||| David Kelemen primește cartonașul galben după ce îl blochează pe Diarra cu un brânci și oprește un contraatac periculos
Min 77 Iese Mihai Constantiescu și intră Mario Bratu, la Petrolul
♦Min 75 Csikszereda a avut posesia și a controlat meciul în repriza a doua, însă n-a avut nicio ocazie. Petrolul a cedat mijlocul și a ieșit rar din propria jumătate
Min 74 ⇒ Alberto Olaru intră în locul lui Armando Vajushi. Olaru se duce în defensivă în locul pe care l-a ocupat Pîrvulescu
Min 71 |||| Sergiu Pîrvulescu primește al doilea cartonaș galben pentru un fault din spate asupra lui Gal-Andrezly, o ținere, și este eliminat. Arbitrul a întârziat câteva secunde arătarea cartonașul roșu, probabil pentru că uitase că jucătorul avea un galben. Și Pîrvulescu a fost uimit că mai are un galben
Min 69 Pauză de hidratare
Min 63 La trupa din Miercurea Ciuc iese Andras Meszaros și intră Soma Casiadi Baki
Min 58 ||| Sergiu Pîrvulescu primește și el cartonașul galben
Min 46 Ivanovici, la prima atingere a balonului, trage pe lângă poartă din marginea careului
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 La Petrolul, la pauză, iese Simon Măzărache, care acuză o accidentare, și intră Mihai Nițescu. La Csikszereda iese Botond Szondi și intră Petre Ivanovici
Min 45+2 Pauză pe ”Ilie Oană”. Petrolul conduce cu 2-0 în meciul cu FK Csikszereda, însă diferența de scor putea fi mult mai mare la cum a decurs jocul
Min 44 Măzărache pătrunde în careu pe stânga și finalizează în forță pe lângă poartă, la colțul scurt
♦Min 37 Fază rapidă de atac a Petrolului. Diarra avansează în flancul drept și centrează în fața porții, însă puțin prea tare și Măzărache nu o ajunge la bara a doua. Măzărache se izbește de Gyenge și mai apoi arenevoie de îngrijiri medicale la mâna stângă
Min 33 ||| Lorand Kovacs plonjează în careul Petrolului din fața lui Țicu și arbitrul acordă cartonaș galben pentru simulare
Min 29 ||| Centrare din cornerul din stâng, Huja se înalță bine și reia cu capul din 7 metri pe centrul porții, iar Gyenge reține pe linie. După ce se ridică, Szilard Gyenge, incomodat de Valentin Țicu, îi dă o palmă peste față căpitanului Petrolului. Arbitrul acordă cartonașul galben pentru cei doi jucători
Min 28 Măzărache are o acțiune în viteză pe stânga, pătrunde în careu, trece ușor de Kelemen și trimite din 3 metri la colțul scurt, unde Gyenge intervine înaintea lui Diarra și acordă corner
Min 23 Pauză de hidratare. Suciu e nervos și strigă la jucătorii săi
Min 15 ||| Levente Bara intră prin alunecare, întârziat, asupra lui Vasjushi și îi dă peste picior, iar arbitrul îi acordă cartonașul galben
Min 12 2-0 Armando Vajushi bate penalty-ul cu siguranță, în dreapta, la semi-înălțime, după ce Gyenge a sărit în partea opusă
Min 11 Bor preia larg în stânga propriului careu, după o centrare din lateral, Măzărache e mai rapid și ajunge primul la minge, iar fundașul Csikszeredei îi dă peste piciorare și arbitrul dictează penalty
Min 8 ||| Rareș Takacs îl faultează din spate pe Vajushi, în marginea terenului, pentru a opri un contraatac și primește cartonașul galben
Min 5 1-0 Măzărache recuperează o minge la 20 de metri, pătrunde în careu pe stânga, are un șut spre poartă, ratat, însă perfect pentru Sory Diarra, care plonjează în 5 metri, pune latul și împinge mingea în plasă
♦Min 1 A început partida

Etapa a 3-a a Ligii 2 se încheie astăzi seară, după fluierul de final al meciului programat de la ora 19:00 la Ploiești, pe stadionul ”Ilie Oană”, între Petrolul și FK Csikszereda. Runda a debutat tocmai joia trecută.

Înaintea acestui joc, Petrolul are trei puncte acumulate, în timp ce FK Csikszereda nu a strâns niciun punct în primele două etape.

Nicolae Constantin: ”Pe Csikszereda o vedeam chiar ca pe una dintre favoritele la promovare”

Petrolul a început campionatul cu o victorie pe teren propriu, 2-0 cu Poli Iași, la prima partidă cu Nae Constantin ca antrenor principal. În runda a doua a încasat o înfrângere nemeritată la București, 0-1 cu Metaloglobus.

”Ne așteaptă un meci cu o echipă bună a campionatului. Un club solid, care a plecat, acum câțiva ani, din eșaloanele inferioare, a ajuns în Liga a 2-a, iar sezonul trecut s-a calificat în play-off și, la nivel de juniori, a câștigat un titlu național!

Din punctul meu de vedere, pe Csikszereda o vedeam chiar ca pe una dintre favoritele la promovare, iar faptul că a pierdut primele două meciuri nu trebuie să ne inducă în eroare și să credem că vom avea o misiune facilă. Din contră, nu ne avantajează deloc faptul că nu au niciun punct, pentru că, în mod sigur, vor veni la Ploiești deciși să-și vândă cât mai scump pielea!, a declarat Nicolae Constantin înaintea jocului cu ciucanii.

Ciucanii au început sezonul cu două înfrângeri

FK Csikszereda a debutat în noul sezon de Liga 2, al treilea consecutiv din istoria sa, cu două eșecuri. În prima rundă a pierdut cu 0-1 în Ghencea, cu Steaua, iar apoi a cedat surprinzător pe teren propriu, 0-1 cu Astra.

Formația din Miercurea Ciuc a avut ieri o conferință de presă în care a anunțat că a propus către FRF modificarea de urgență a punctului din regulament privind xenofobia. Clubul vrea amenzi usturătoare, scăderi de puncte, chiar excluderea din competiție.

Trei victorii pentru Petrolul în cele trei meciuri directe cu FK Csikszereda

În singurul meci desfășurat între cele două echipe în sezonul trecut, Petrolul s-a impus cu 2-1 la Miercurea Ciuc, prin dubla lui Armando Vajushi (3 – penalty, 33), respectiv golul lui Juan Bauza (57).

În total, trei meciuri au avut loc între cele două formații, iar Petrolul are trei victorii, după ce în precedentele întâlniri a trecut cu 1-0 la Ploiești și tot cu 2-1 la Miercurea Ciuc.

Înainte de desfășurarea acestei partide, ultima din etapa a 3-a, Petrolul ocupă locul 9, cu 3 puncte, iar FK Csikszereda se află pe poziția a 17-a, cu 0 puncte.

Sorin Costreie arbitrează meciul de pe ”Ilie Oană”

Meciul de pe ”Ilie Oană” va fi arbitrat de centralul Sorin Costreie (Buftea) și asistenții George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel) și Stelian Slabu (Braşov). Arbitru de rezervă este Vlad Baban (Iaşi), iar observatori au fost delegați Laurenţiu Vărgatu (Brăila) și George Constantinescu (Slatina).