Moment stânjenilor pentru Atanas Trică la finalul meciului cu Poli Iași. Stelistul a mers la vestiarul moldovenilor pentru a-și cere înapoi tricoul dat lui Musi. Motivul invocat

Narcis POHOAȚĂ 11 May. 2023, 17:59 Liga 2

Politehnica Iași și-a asigurat matematic titlul de campioană a Ligii 2 în acest sezon, după victoria clară obținută, miercuri seară, pe propriul teren în fața Stelei.

Susținută din tribune de aproape 8.500 de spectatori care au creat o atmosferă frumoasă, echipa pregătită de Leo Grozavu a făcut spectacol și s-a impus de o manieră categorică, scor 5-1 (2-0), securizându-și prima poziție în clasamentul Ligii 2, cu două runde înainte de final.

Moment inedit petrecut la vestiare, la finalul meciului Poli Iași – Steaua

La final, unul dintre eroii partidei, Alexandru Musi (18 ani), autor al două goluri în repriza secundă, în minutele 69 și 72, pentru 4-1 și 5-1, după ce a intrat la pauză pe teren, a făcut schimb de tricouri cu un alt tânăr jucător al Stelei, atacantul Atanas Trică (18 ani).

Dacă Musi a intrat la pauză și a marcat două goluri, Trică a rămas pe banca de rezerve pe tot parcursul meciului. Ambii sunt jucători împrumutați la actualele lor echipe, Trică de la U Craiova, iar Musi de la FCSB.

Schimbul de tricouri a durat însă doar câteva minute, la vestiare petrecându-se un moment inedit și amuzant totodată.

Trică și Musi au făcut schimb de tricouri, însă stelistul a mers apoi să-și ceară înapoi tricoul

În timp ce ieșenii dansau și sărbătoreau în vestiar, Atanas Trică a rugat un reprezentant al clubului gazdă să-l cheme pe Alexandru Musi afară. Motivul? Pentru a-și cere tricoul înapoi.

”Am făcut schimb de tricouri cu Musi, dar am venit să-l iau înapoi. Mi s-a spus că nu mai am altul pentru meciul cu Dinamo”, le-a transmis Atanas Trică celui de la Poli Iași, vădit jenat de situația ingrată în care a fost pus, de a-și cere înapoi tricoul de joc dat la schimb.

Trică și-a primit înapoi tricoul, iar Musi i l-a lăsat pe al său în continuare stelistului.

• Steaua mai are meciuri în acest play-off cu Dinamo (15 mai, ora 20:30, pe Arena Națională) și Gloria Buzău (21 mai, ora 13:00, în Ghencea), iar Poli Iași va mai întâlni echipele Unirea Dej (15 mai, ora 17:30, la Dej) și Dinamo (21 mai, ora 13:00, în Copou).

În tabăra cealaltă, portarul Politehnicii Iași, Risto Jankov, i-a făcut o frumoasă surpriză unui copil care i-a cerut șortul cu care a jucat contra Stelei. Nord-macedoneanul a mers la vestiar, s-a schimbat și i-a înmânat ulterior micului suporter mult râvnitul ”trofeu”.