FK Miercurea Ciuc întoarce scorul și câștigă detașat cu Metalul Buzău. Golul meciului îi aparține fostului petrolist Alberto Olaru

Marius ANGHEL 03 Sep. 2024, 19:53 Liga 2

Penultimul meci al etapei a 5-a a Ligii 2 a fost unul dintre cele mai spectaculoase ale acestui început de sezon 2024-2025. FK Miercurea Ciuc și Metalul Buzău au oferit un joc frumos pe terenul perfect al stadionului Municipal din Miercurea Ciuc, iar publicul a fost răsplătit și cu șase goluri. Cu 4-2 s-au impus ciucanii.

Pentru a doua oară în acest sezon, echipa lui Robert Ilyeș a fost condusă, tot acasă, însă a reușit să revină și să câștige, marcând din nou cel puțin trei goluri, pentru a cincea oară în cele șapte partide desfășurate în campionat și Cupa României. Au primit, însă, pentru prima dată două goluri, dar continuă să aibă victorii pe linie în 2024-2025.

Câte două goluri pentru Babati și Jebari, primele reușite în acest sezon pentru Moldovan și Olaru

Adrian Moldovan a deschis scorul la Miercurea Ciuc în minutul 3, iar Benjamin Babati a egalat în minutul 34. Tot el și-a adus echipa în avantaj în partea secundă a întâlnirii, în minutul 65, din penalty, iar Soufiane Jebari (69′) a adus liniștea la scurt timp cu o execuție frumoasă din fața careului, mingea lovind bara și apoi intrând în plasă. Alberto Olaru (75′) a marcat și mai spectaculos decât Jebari, de la circa 25 de metri, în diagonală, la vinclu, dar speranțele Metalului s-au risipit după încă un gol înscris de Soufiane Jebari, în minutul 88.

Au fost și alte câteva ocazii de gol, pe care vă lăsăm să le descoperiți în live-textul de mai jos.

FK Miercurea Ciuc continuă să aibă punctaj maxim. Metalul Buzău, la al patrulea eșec în cinci meciuri

Astfel, în urma acestui nou succes, al cincilea în tot atâtea meciuri jucate în campionat, FK Miercurea Ciuc are 15 puncte și se află pe locul 1, acum la un avans de patru puncte față de CSM Slatina și ACSM Reșița, celelalte echipe aflate pe podium.

Metalul Buzău, cu 3 puncte și golaveraj 7-10 se află pe locul 17, devansând în continuare la golaveraj CSM Focșani și AFC Câmpulung Muscel, nou-promovate tot cu câte trei puncte acumulate până acum.

În etapa a 6-a, care va avea loc peste două weekenduri, FK Miercurea Ciuc are meci în deplasare la ACSM Reșița, iar Metalul Buzău primește vizita celor de la CSM Slatina.

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 5 Liga 2, ediția 2024-2025

COMENTARIUL LIVE:

FK MIERCUREA CIUC – METALUL BUZĂU 4-2

Benjamin Babati 34′, 65′ – penalty, Soufiane Jebari 69′, 88′ / Adrian Moldovan 3′, Alberto Olaru 75′

FK Miercurea Ciuc: M. Simon – Hegedus, Kelemen, Palmeș – Bloj, Csuros (Sz. Vereș 72′), Bakoș (Bodo 72′), Gal-Andrezly (cpt.) – Anderson Ceara (Jebari 59′), Babati (B. Pinter 84′) – Dolny (Makrai 84′)
Rezerve neutilizate: Karacsony – J. Nagy, M. Kovacs, Gheralia
Antrenor: Robert Ilyeș

Metalul Buzău: G. Micle – Alb. Olaru, Panaite (Juncănaru 86′), Perju, I. Croitoru (Dr. Lazăr 46′) – Borțoneanu, D. Stan (D. Mihai 46′) – Opaiț, Tudorică (cpt.), Val. Robu – Ad. Moldovan (Mat. Constantinescu 76′)
Rezerve neutilizate: Iul. Dinu – Petra, M. Manea, A. Manea, Fadei
Antrenor: Valentin Stan

Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc – Harghita). Arbitru: Eduard Ioniță (Tulcea). Asistenți: Casian Băla (Arad) și Andreea Daniela Șușcă (Turnu – Arad). Rezervă: Cosmin Apetrei (Roznov – Neamţ). Observator arbitri: Marian Deaconu (Ploieşti). Delegat joc: Romeo Malac (Timişoara).

Min 90+4 Final de joc. FK Miercurea Ciuc întoarce din nou scorul după ce a fost condusă, pentru a doua oară în acest sezon, și se impune cu scorul de 4-2 în fața nou-promovatei Metalul Buzău. Echipa lui Robert Ilyeș încasează pentru prima dată în acest sezon două goluri într-un joc, dar continuă să aibă punctaj maxim, fiind singura încă din etapa a 2-a.
Min 90 + Meciul e prelungit cu trei minute
Soufiane Jebari este la primele goluri marcate în acest sezon de Liga 2. Mijlocașul marocano-spaniol are patru meciuri disputate, toate începute ca rezervă.
Min 88 4-2 Soufiane Jebari pătrunde din stânga înspre centru, trece de Opaiț, și șutează cu dreptul din 19 metri, printre picioarele lui Tudorică, sărit să blocheze, balonul atinge pământul în fața lui Micle și sare peste el la prima bară
Min 86 Claudiu Juncănaru intră în locul lui Bogdan Panaite, care este deja în afara careului, după ce a acuzat o accidentare acum un minut
Min 84 Ultimele schimbări la FK Miercurea Ciuc. Intră Bence Pinter și Gabor Makrai și ies Benjamin Babati și Jozef Dolny
Alberto Olaru (26 de ani), fost la Petrolul și Metaloglobus, e la primul gol pentru Metalul Buzău în Liga 2, în cinci meciuri, toate terminate ca integralist. Și ce gol pentru fundașul lateral!
Min 79 Centrare lungă dintr-o lovitură liberă din stânga, în careu, Panaite reia cu capul, mingea îl lovește în cap pe Babati și iese în corner, însă arbitrul dă aut de poartă. Asistentul Băla, aproape de fază, trebuia să vadă și să arate cornerul. Mingea l-a lovit pe Babati în cap, foarte aproape de mână, astfel că putea fi chiar henț și penalty pentru Metalul
Min 76 Imediat după gol, Stan face o schimbare. Iese Adrian Moldovan și intră Matei Constantinescu
Min 75 3-2 Gol spectaculos și pentru Metalul, cel mai drumos al meciului. Alberto Olaru primește mingea din stânga, avansează ușor în dreapta și trage spectaculos de la circa 25 de metri, în diagonală, aproape în vinclul din stânga, făcând inutil plonjonul lui Simon. Ciuciul primește pentru prima dată în acest sezon două goluri într-un meci
Min 72 Dublă schimbare la FK Miercurea Ciuc. Ervin Bakoș și Attila Csuros sunt înlocuiți cu Zoltan Bodo și Szilard Vereș. În același minut se acordă și pauză de hidratare
Min 71 ||| Adrian Moldovan primește cartonașul galben pentru un fault în atac asupra lui Palmeș și un șut nervos în minge
Min 69 3-1 Fază de contraatac a Ciucului. Babati primește în dreapta și pasează paralel cu linia de 16 metri, Gal-Andrezly nu ajunge mingea în centru, însă este numai bine pentru Soufiane Jebari, care preia, așează mingea de trei ori și trage plasat din fața lui Panaite. Balonul lovește bara din dreapta și intră în plasă, fără speranțe pentru Micle
Min 65 2-1 Benjamin Babati înscrie din penalty, pe jos, în dreapta, cu portarul sărit în partea opusă. Ciucul preia conducerea, Babati reușește al doilea să gol în acest meci și al treilea în acest sezon, egalându-i, astfel, pe coechipierii săi Jozef Dolny și Ervin Bakoș
Min 63 Gal-Andrezly centrează din stânga careului, Dolny lovește mingea cu latul în 7 metri ușor lateral stânga, iar Panaite îi dă direct în tibie. Arbitrul acordă penalty, corect, însă Panaite preotestează, afirmând că nu și-a lovit adversarul. Reluările îi dau dreptate arbitrului, Panaite l-a lovit la mijlocul tibiei stângi pe Dolny și intervenția sa este neregulamentară
Min 59 Ilyeș face prima schimbare. Iese Anderson Ceara și intră Soufiane Jebari
Min 55 După o fază fixă bătută în careul Metalului, un corner executat de Babati din stânga, mingea este respinsă în față de portar, Bloj recuperează și trage cu dreptul din 16 metri ușor lateral dreapta, Kelemen deviază cu călcâiul din 6 metri central, portarul nu e în poartă, iar aproape de pe linie respinge Moldovan, care, astfel, își salvează echipa de la un nou gol primit
Arbitra asistentă Andreea Daniela Șușcă (Turnu – Arad) este la debutul în Liga 2 cu ocazia acestui meci
Min 46 Ciucul începe în atac și are o primă fază periculoasă la un șut din stânga, Micle scapă mingea în față, niciun elev al lui Ilyeș nu este aproape și se degajează din 5 metri
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 Dublă schimbare la pauză la Metalul. Intră Dragoș Lazăr și Daniel Mihai și ies Ianis Croitoru și Dan Stan
Min 45+2 Pauză. FK Miercurea Ciuc și Metalul Buzău sunt la egalitate, scor 1-1, după ce primii care au marcat au fost buzoienii. Joc încântător al celor două echipe, care pe lângă goluri au mai avut și alte câteva situații bune de a marca. Se joacă pe ”terenul biliard” de la Miercurea Ciuc de parcă s-ar juca fotbal în sală, pe teren redus, cu pase și preluări scurte, în viteză
Min 45+2 Tudorică centrează în careu dintr-o lovitură liberă din stânga, Moldovan trece pe sub mingea, aceasta iese în aut de poartă, iar arbitrul fluieră finalul primei reprize
Min 45+1 Robu fentează în stânga careului advers, trimite mingea înapoi, în fața careului, excelent pentru Adrian Moldovan, care șutează din prima, cu latul stâng, puțin pe lângă vinclul din stânga
Min 44 ||| Ervin Bakoș primește cartonașul galben pentru un fault făcut la mijlocul terenului
Min 42 O nouă fază periculoasă pentru defensiva Metalului. Bloj pasează pe culoar, în careu, pentru Dolny, care în momentul șutului este blocat de Panaite, la 10 metri de poartă, iar mingea iese în corner
Ungurul Benjamin Babati (28 ani) este la al doilea gol marcat pentru FK Miercurea Ciuc în acest sezon, al doilea sezon de când a ajuns la harghiteni. A mai punctat în 4-1 cu Viitorul Pandurii. El a marcat și în Cupa României, săptămâna trecută, în 1-0 cu Unirea Slobozia. A început toate cele cinci jocuri din campionatul actual ca titular și în primele patru a fost înlocuit pe parcurs. În sezonul trecut a jucat în 18 meciuri și a înscris o dată
Min 38 Minge trimisă în dreapta careului Metalului, Babati urmărește, iese să-l blocheze Micle. Babati preia aproape de linia de fund și e blocat de Micle, întoarce în fața careului, unde Perju degajează în pieptul lui Bakoș. Balonul ricoșează în aut de poartă, iar Bakoș are nevoie de îngrijiri medicale
Min 34 1-1 Fază de contraatac a ciucanilor, Anderson Ceara pasează ideal din centru, pe jos, înspre dreapta, Benjamin Babati e singur în acea parte, pătrunde în careu, șutează din 15 metri pe jos, spre colțul lung, mingea îi trece printre picioare lui Perju, Micle o deviază aproape nesemnificativ și intră în poartă
Min 34 Borțoneanu trage din stânga la poartă, Simon reține
Min 32 Borțoneanu avansează în stânga și trimite o centrare în fața porții, Palmeș pune piciorul în 5 metri și respinge din fața lui Opaiț, înainte ca portarul să ajungă să prinsă
Min 29 Echipa lui Ilyeș continuă să preseze. Are un corner în dreapta, Babati îi trimite scurt lui Bloj, primește înapoi și are un șut cu stângul din lateralul careului la prima bară, iar Micle reține în doi timpi
Min 28 Babati pasează din dreapta în careu, pentru Dolny, care pleacă din poziție bună acum, șutează din prima, din întoarcere, din 10 metri lateral, tare, la prima bară, iar Micle respinge în corner
Min 25 ||| Ciprian Perju vede primul cartonaș galben al meciului, pentru o ținere a lui Anderson Ceara la mijlocul terenului
Față de primul 11 utilizat în ultimele meciuri de Robert Ilyeș, cele din campionat, lipsește Alexander Torvund, schimbat de Anderson Ceara în minutul 60 al precedentului meci din campionat, 1-0 la CFC Argeș, și intrat în minutul 78 în locul lui Anderson Ceara, în partida din Cupa României cu Unirea Slobozia. El a și pasat la golul decisiv al lui Babati contra ialomițenilor. Torvund nu este nici pe bancă la acest meci.
Min 22 O nouă ocazie mare pentru gazde. Anderson Ceara scapă singur în dreapta, avansează paralel cu linia de fund, centrează în fața porții pentru urcarea lui Bakoș, care pune latul din 4-5 metri și trimite pe direcția lui Micle, care respinge în lateral
Min 19 Fază excelentă, spectaculoasă, a ciucanilor, cu pase rapide în fața careului advers. Csuros pasează în centru pentru Anderson Ceara, care trimite printre fundași pentru Dolny, care este singur în zonă centrală, însă întârzie șutul și în fața sa apar imediat Perju și Panaite, iar șutul său este blocat de Panaite. Nu s-a dictat offside, iar reluarea arată că poziție lui Dolny nu era regulamentară, astfel că dacă ar fi marcat golul nu era validat corect
Min 16 Dolny primește înapoi din dreapta, trage din prima de la 16 metri, pe jos, pe poartar, iar Micle reține fără probleme
Min 14 Minge întoarsă din stânga în zonă centrală, la circa 20 de metri, Dan Stan șutează din prima, cu dreptul, spre dreapta, iar mingea trece la circa un metru de vinclu
FK Miercurea Ciuc primește gol din nou după două meciuri. În primele patru partide ale sezonul, incluzând și jocul din Cupă cu Kids, primise câte un gol în fiecare. Echipa lui Ilyeș a mai fost condusă o singură dată în acest sezon, tot pe teren propriu, de AFC Câmpulung Muscel, pe care avea să o învingă cu 4-1. Argeșenii înscriau atunci în minutul 20, iar harghitenii egalau după doar un minut și până în pauză aveau 3-1.
Min 10 Bakoș primește mingea la 22 de metri ușor lateral stânga, trage cu dreptul la poartă, Micle respinge în față și apoi reține
Adrian Sabin Moldovan (25 de ani) este la primul său gol în Liga 2 în acest sezon, pentru Metalul Buzău. A jucat în toate cele cinci meciuri și este pentru a treia oară ca titular. În cariera sa a mai jucat la nivelul Ligii 2 pentru Academica Clinceni, 8 meciuri în 2017-2018, și Unirea Slobozia, 23 de meciuri și 3 goluri în 2020-2021. El are și 8 meciuri jucate în prima ligă, în două sezoane, pentru Poli Iași, între anii 2016 și 2017.
Min 7 Babati execută o lovitură liberă din colțul dreapta al careului, pe bara a doua, Palmeș sare la cap cu Perju, mingea se duce peste poartă, înalt, iar arbitrul arată reluare de la goalkeeper. Palmeș cere corner și nu primește
Min 3 0-1 Tudorică pasează fin în fața careului advers, Robu preia, avansează puțin și trimite în stânga, în careu, pentru pătrunderea lui Adrian Moldovan. Acesta avansează până în 12 metri lateral și trage cu stângul la colțul lung, învingându-l pe Mate Simon. Metalul preia rapid conducerea la Miercurea Ciuc
Min 1 A început partida de la Miercurea Ciuc

Două jocuri mai sunt de disputat din etapa a 5-a a Ligii 2 și ambele se vor disputa astăzi, marți, 3 septembrie 2024. Primul are loc la Miercurea Ciuc, de la ora 18:00, iar al doilea se dispută la Târgoviște, de la ora 20:30. În ambele, echipa oaspete este o nou-promovată producătoare de surpriză în Play-off-ul Cupei României, la mijlocul săptămânii trecute.

Partida de pe stadionul Municipal din Miercurea Ciuc aduce față în față liderul clasamentului, FK Miercurea Ciuc, singura formație cu punctaj maxim, și Metalul Buzău, clasată în acest moment pe poziția a 17-a.

FK Miercurea Ciuc are victorii pe linie în acest sezon, în campionat și Cupă

FK Miercurea Ciuc are cel mai bun început de sezon de când joacă în Liga 2. Are patru victorii în campionat, cât și două în Cupa României, ultima fiind considerată și ea o surpriză, ținând cont că a eliminat o adversară din prima ligă.

Dacă în primele patru jocuri oficiale ale sezonului 2024-2025 a avut cel puțin trei goluri marcate pe meci, dar a și primit câte unul, în ultimele două a reușit să câștige la limită, cu 1-0.

• Rezultatele echipei antrenate de Robert Ilyeș în acest sezon sunt: 3-1 cu Ceahlăul, 4-1 la Viitorul Pandurii, 3-1 la Kids Tâmpa Brașov (Turul 3 Cupa României), 4-1 cu AFC Câmpulung Muscel, 1-0 la Campionii FC Argeș și 1-0 cu Unirea Slobozia (Play-off Cupa României).

În clasamentul Ligii 2 ocupă locul 1, cu 12 puncte și golaveraj 12-3, unde va și încheia etapa a 5-a, indiferent de rezultatul pe care îl va înregistra astăzi.

Metalul Buzău n-a strălucit în campionat, dar vine după o victorie în Cupa României contra liderului din prima ligă

Și Metalul Buzău vine după o victorie importantă obținută în Cupa României, care i-a adus o calificare în premieră în faza grupelor. A trecut cu 1-0 de ”U” Cluj, liderul primei ligi, producând marea surpriză a Play-off-ului Cupei și cel mai important succes din istoria clubului.

În campionat, echipa condusă de Valentin Stan nu o duce tocmai bine.În primele patru etape are o victorie și trei eșecuri, cu cele 3 puncte obținute fiind în acest moment pe locul 17 în clasament, peste CSM Focșani și AFC Câmpulung Muscel, alte două nou-promovate cu același număr de puncte obținut, dar cu golaveraj mai slab, 5-6 față de 2-7, respectiv 3-13.

• Rezultatele Metalului Buzău în acest sezon sunt următoarele: 1-3 la CSC Dumbrăvița, 1-1, 1-3 după prelungiri la CSM Râmnicu Sărat (Turul 2 de Cupa României), 0-1 cu Steaua, 5-1 la Dacia Unirea Brăila (Turul 3 de Cupa României), 3-0 la CSM Focșani, 1-2 cu FC Bihor Oradea și 1-0 cu Universitatea Cluj (Play-off Cupa României).

Eduard Ioniță arbitrează FK Miercurea Ciuc – Metalul Buzău

Partida dintre FK Miercurea Ciuc și Metalul Buzău este arbitrată de la centru de Eduard Ioniță (Tulcea) și de la cele două tușe de asistenții Casian Băla (Arad) și Andreea Daniela Șușcă (Turnu – Arad). Arbitru de rezervă este Cosmin Apetrei (Roznov – Neamţ).

Observator de arbitri este Marian Deaconu (Ploieşti), iar delegat de joc este Romeo Malac (Timişoara).