Spectacol astral la Ghermănești

23 Aug. 2011, 16:15 Cupa
Spectacol astral** la Ghermănești

Primul meci din turul IV al Cupei României a avut loc azi dimineață la Ghermănești, acolo unde CS Tunari nu a reușit să facă față unui Lukacs într-o formă de zile mari. Atacantul trimis la satelitul din Giurgiu al Astrei a dat recital, reușind să înscrie de trei ori în poarta ilfovenilor.

Oaspeții au intrat la cabine în avantaj prin dubla lui Lukacs (30, 33), dar cu un om în minus după eliminarea lui Gavrilaș din ultimele momente ale reprizei. Portarul giurgiuvenilor a comis o infracțiune în afara careului și a fost trimis la cabine, forțându-l pe Șerbănică să scoată un atacant (Gafița) pentru a băga portarul de rezervă.

Tunariul a încercat să profite de avantajul numeric de pe teren și Vlada (49) a dus scorul la 1-2 dându-le speranțe colegilor săi că se poate reveni. Din păcate pentru gazde, Lukacs nu a fost de acord și a mai înscris o dată (57) înainte de a fi schimbat cu Bănaru. Acesta din urmă avea să închidă tabela cu patru minute înainte de final

Trebuie spus că partida s-a disputat pe terenul celor de la FC Snagov deoarece Tunariul are terenul suspendat pentru trei meciuri. Cum de la 17:30 începea meciul FC Snagov – CS Otopeni tot în Cupă, s-a decis ca meciul dintre Tunari și Astra Giurgiu să aibă loc de la 11.

CS TUNARI – ASTRA GIURGIU 1-4 Vlada 49 / Lukacs 30, 33, 57, Bănaru 86

Tunari: Craiu – M. Dumitru, Sava, Burghelea, Horean, I. Popescu, Covaciu, Șt. Roșu, Becali, Mihalache, Vlada. Au mai jucat: Ene, Simion și Ștefana. Antrenor Ionuț Voicu
Astra Giurgiu: Gavrilaș – C. Gheorghe, Șanțmare, Moroiță, S. Constantin, William, Ochia, Marcu, V. Dinu, Gafița, Lukacs. Au mai jucat: G. Popa – S. Rotaru, Bănaru. Antrenor Imilian Șerbănică