Faza a treia a Cupei României: primele zece echipe calificate. Trei au ajuns la loviturile de departajare. Când joacă Petrolul, Rapid, U Cluj, Farul sau Oțelul

Marius ANGHEL 28 Aug. 2018, 20:27 Stiri
Faza a treia a Cupei României: primele zece echipe calificate. Trei au ajuns la loviturile de departajare.** Când joacă Petrolul, Rapid, U Cluj, Farul sau Oțelul

În urma meciurilor desfășurate marți în turul 3 al Cupei României, în timpul regulamentar au obținut calificarea echipele CSM Focșani, Progresul Spartac, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, AFC Fotbal Comuna Recea, Unirea Alba Iulia și Industria Galda, după prelungiri a învins Turris Oltul Turnu Măgurele, iar la loviturile de departajare s-au impus CSM Lugoj, Flacăra Moreni și CSM Slatina.

Faza a treia a Cupei României, cea în care vor intra în competiție și cinci echipe din Liga 2, debutează astăzi, de la ora 17:30, atunci când sunt programate zece jocuri din totalul de 21. Restul partidelor au loc mâine, în același interval orar, mai puțin disputa dintre Fotbal Club Rapid și CSM Alexandria, care începe de la ora 20:00.

În această fază națională participă cele 28 de câștigătoare ale rundei precedente și 14 echipe care au evoluat în ediția anterioară a competițiilor Liga 2 și Liga 3. Cele 21 de meciuri se desfășoară într-o singură manșă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Din Liga 2 intră în competiție nou-promovarele. Aerostar, SSC Farul, Petrolul, „U” Cluj și Energeticianul le vor întâlni pe ACSM Ceahlăul Piatra Neamț, Axiopolis Sport Cernavodă, CS Tunari, ACS Unu Fotbal Club Gloria, respectiv CSM Școlar Reșița.

Alte echipe cu nume prezente în această fază sunt SC Oțelul, care va juca la Sporting Liești, și Fotbal Club Rapid, care o va întâlni pe CSM Alexandria.

VEZI REZULTATELE și MARCATORII meciului de miercuri din Cupa României, turul 3

Meciurile de marți din faza a treia a Cupei României:

CSM SLATINA – ACSO FILIAȘI    12-11 după loviturile de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute)
Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt);
Arbitru: Adrian Sorin Costreie (Buftea); Asistenți: Gabriel Neagu și Alexandru Murariu (ambii din București).

â–º

FLACĂ‚RA MORENI – OLIMPIC CETATE RÂȘNOV   6-5 după loviturile de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute)
Stadion: Flacăra (Moreni – Dâmbovița);
Arbitru: Cristian Anghelina (Câmpulung Muscel); Asistenți: Mihai Marian Ionescu (Suseni) și Șerban State (Curtea de Argeș).

â–ºPentru Flacăra au marcat la loviturile de departajare Neacșu, Cernea, Zidăroiu, Matei, Oae și Drăgan. A ratat: A. Negrea.

â–ºPentru Rpșnov au marcat la loviturile de departajare Dobre, Marin, Lascu, Damian și Vârlan. Au ratat: Mutu și Portic.

CSC GHIRODA ȘI GIARMATA VII – CSM LUGOJ     3-4 după loviturile de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute)
Stadion: „Emilian Pavel” (Ghiroda – Timiș);
Arbitru: Adina Claudia Popa (Satu Mare); Asistenți: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Sebastian Pantea (Arad).

â–ºPentru Ghiroda au marcat la loviturile de departajare Alexandru Baranyi, Marco Giuricici și Cosmin Saizu și au ratat Cosmin Mancas și Rareș Mureșan.

â–ºPentru Lugoj au marcat la loviturile de departajare Beniamin Dobra, Andrei Sărăcin, Andrea Sandescu și Dorin Mărmăreanu și a ratat Nicolae Jula.

SPORTING ROȘIORI – TURRIS OLTUL TURNU MĂ‚GURELE   0-3 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Stadion: Municipal (Roșiorii de Vede – Teleorman);
Arbitru: Marius Daniel Bădoiu; Asistenți: Cristian Daniel Ilinca și Răzvan Claudiu Tudor (toți din Craiova).

â–ºMarcator: Alexandru Fotescu (92), Alin Pencea (102), Liviu Băjenaru (105+1)

CSM FOCȘANI – METALUL BUZĂ‚U   5-2
Stadion: Milcovul (Focșani – Vrancea);
Arbitru: Ionuț Constantinescu (Galați); Asistenți: Răzvan Bedreagă (Galați) și Răzvan Negoiță (Brăila).

â–ºMarcatori: Ionuț Salaoru (5), Mădălin Predoiu (36), Ștefan Pădineanu (59), Ionuț Manu (61), Alexandru Duca (73) / Patrick Benga (1), Alin Iacob (76)

PROGRESUL SPARTAC – CS AFUMAȚI   2-1
Stadion: Progresul Spartac (București);
Arbitru: Ionuț Cătălin Nanu (Surdila-Greci); Asistenți: Louis George Oprescu și Constantin Pantilimonescu (ambii din Ploiești).

â–ºMarcatori: Leonard Boiangiu (22), Florin Geană (35) / Robert Constantinescu (16)

AFC HĂ‚RMAN – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC     0-2
Stadion: Hărman Arena (Hărman – Brașov);
Arbitru: Rareș Moca (Cluj-Napoca); Asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Elena Roxana Mazilu (Cluj-Napoca).

â–ºMarcatori: Bajko Barna (54, 72)

MINAUR BAIA MARE – ACS FOTBAL COMUNA RECEA   0-1
Stadion: „Viorel Mateianu” (ex Dealul Florilor) (Baia Mare – Maramureș);
Arbitru: Răzvan Lădar (Zalău); Asistenți: Marius Alin Lazăr (Bistrița) și Rareș Lakatos (Satu Mare).

â–ºMarcator: Viorel Chinde (89)

UNIREA ALBA IULIA – SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ     1-0
Stadion: Cetate (Alba Iulia – Alba);
Arbitru: Cătălin Roșu (Var); Asistenți: Sergiu Paul Corb și Alexandru Turian (ambii din Zalău).

â–ºMarcator: Paul Păcurar (10)

INDUSTRIA GALDA – METALURGISTUL CUGIR      3-2
Stadion: Comunal (Galda de Jos – Alba);
Arbitru: Narcis Bodocan; Asistenți: Anghel Todea și Andra Tănăsuc (toți din Cluj-Napoca).

â–ºMarcatori: Flaviu Baghiu (22), Raul Beldean (64), Alexandru Cioară (88) / Ștefan Radu (80), Lucian Itu (83 – pen.)