Ceahlăul a câștigat primul amical în Antalya, contra echipei Rapid Viena II. Golgheterii nemțenilor și-au făcut treaba

Narcis POHOAȚĂ 02 Feb. 2024, 20:07 Liga 2

ACSM Ceahlăul Piatra Neamț a obținut, vineri, 2 februarie 2024, prima victorie în cantonamentul din Antalya, scor 2-0 (2-0) cu echipa a doua a clubului Rapid Viena, care evoluează în al treilea eșalon austriac, Liga Regională Est.

Partida s-a disputat pe durata a 120 de minute, ambele reprize durând câte o oră, iar golurile au fost marcate în prima parte de Patrick Petre (37) și Azdren Llullaku (54), golgheterii lui Pustai în prima parte a sezonului Ligii 2, ambii cu câte 4 goluri date în campionat în 15 meciuri.

Căpitanul Azdren Llullaku, gol și pasă de golcu Rapid Viena II

La doar o zi după ce a remizat cu echipa germană de liga a patra FC Homburg Saar (scor 2-2), trupa pregătită de Cristian Pustai a disputat, vineri, al doilea meci test în cantonamentul din Antalya. Nemțenii au întâlnit echipa a doua a clubului Rapid Viena, participantă în liga a treia austriacă, unde ocupă locul 1 din 16 după 16 etape, iar formația moldavă s-a impus cu scorul de 2-0 (2-0).

Ceahlăul a deschis scorul în minutul 37, prin Patrick Petre, din pasa lui Azdren Llullaku, iar în minutul 54 atacantul albanez și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, fructificând o pasă a lui Akwasi.

Antrenorul Cristian Pustai a folosit în fiecare repriză câte o formulă de echipă, astfel:
repriza 1: Krell – Pedro Albino, Core, M. Constantin, Bacalu – Akwasi, M. Savu – Neicuțescu (Joao Jaquite 43), Llullaku, P. Petre – Cortelezzi.
repriza a 2-a: Barna (Aftanase 50) – Petkov, Jalbă, Taraduda, Tud. Oltean – Joao Jaquite (Larrauri 30), Forizs – Al. Anton, Onișa, Mir. Moraru – Buziuc.

Ceahlăul are încă trei amicale în Antalya

Duminică, 4 februarie, Ceahlăul va disputa al treilea amical în Antalya, în compania echipei Tobol Kostanay, din Uzbekistan, iar până la revenirea acasă mai sunt perfectate alte două partide.
Elevii lui Cristian Pustai vor mai juca marți, 6 februarie, cu formația braziliană Gremio Esportivo Mauense și vineri, 9 februarie, cu CSM Reșița.

În primele meciuri amicale din acest an, Ceahlăul a înregistrat o victorie, 4-0 cu FC Bacău (goluri Cortelezzi, Savu, Pedro Albino, Buziuc) și o remiză, 2-2 cu FC Homburg Saar, din liga a patra germană (goluri Core și Cortelezzi).