Ce debut !

15 Aug. 2009, 18:07 Liga 2

Nebunie la primul meci în Liga a II-a pentru Victoria Brănești. Stadionul nou-nouț a părut neîncăpător pentru spectatorii veniți să îi încurajeze pe elevii lui Ilie Stan, un antrenor foarte inspirat în prima etapă a sezonului 2009-2010. Formația sa a măturat cu FC Snagov, marcând de trei ori la interval 7 minute, spectacolul din teren determinându-i pe spectatori să strige „Opriți măcelul!”. Jocul gazdelor pe extreme a fost formidabil, scorul final 5-2 pentru Victoria Brănești putând fi chiar mai mare, gazdele solicitând pe bună dreptate un penalty în finalul primei reprize, după un fault asupra lui Nicoară. De altfel, tânărul mijlocaș stânga, în vârstă de 22 de ani, și atacantul Ioan Coman, autorul unei duble, au strălucit la debutul Brăneștiului în Liga a II-a. Nu scorul, ci maniera în care și-au dominat adversarul trebuia să asigure Brăneștiului primul loc, pe care însă l-au ratat la mustață.

„Am început cu dreptul. Le-am transmis jucătorilor că în Liga a II-a se joacă un fotbal mai spectaculos. Felicit atitudinea jucătorilor mei. Nu avem încă experiența necesară, dar vom crește de la meci la meci”, a declarat Ilie Stan.