Unirea, doar remiză pe teren propriu cu FC Olt

05 Apr. 2012, 12:09 Campionat

Trupa lui Stelian Gherman a terminat la egalitate, 0-0, disputa cu FC Olt, in etapa a 19-a, la capătul unui meci modest, sub nivelul eșalonului secund.

Unica ocazie din prima repriză i-a aparținut lui Pecarov (7), ce a reluat cu capul pe lângă poarta lăsată goală de Bordea. Oltenii puteau deschide scorul prin Corneanu (50), dar șutul acestuia de la circa 30 de metri a fost respins de Pascal. Alba a replicat apoi prin N. Olteanu (61), ce a trimis dintr-o lovitură liberă de la circa 35 de metri puțin pe lângă. Unirea s-a trezit pe final, Bordea salvându-și miraculos echipa, cu piciorul, la șutul din lovitură liberă a lui Pleniceanu (88). Tot portarul oaspețlor l-a blocat pe Pecarov în situație bună din apropiere (89).

Oprescu, mulțumit de jocul echipei sale 80 de minute

Oltenii au obținut la Alba primul punct din 2012 și se mențin în cursa pentru evitarea retrogradării. „Sper să fie doar începutul. Jocul m-a mulțumit, mai puțin ultimele zece minute când le-am dat ocazia celor din Alba sa ne pună probleme. Noroc cu portarul, ce ne-a salvat miraculos. Veneam după trei înfrângeri, dar cu prestații mult mai bune decât la Alba Iulia. Nu comentez arbitrajul”, a declarat Dan Oprescu, antrenorul grupării din Olt.

Echipa sa a solicitat penalty în minutul 65, la un duel Dragalina – M. Oprea, dar centralul Teo Crăciunescu a lăsat jocul să continue.

Gherman: „Am jucat foarte slab!”

Alba a avut o prestație dezamăgitoare, înaintea unei serii de foc cu FC Timisoara, Gloria Bistrița și Gaz Metan Severin. „Am jucat foarte slab, n-am arătat fotbal. Problemele de lot își spun cuvântul, s-au simțit absențele lui Oară, Bucurică și Pleniceanu. Unii jucători sunt numai cu numele la echipă. Aveam pretenții de la câțiva ce au trecut și prin liga 1, le-am și transmis nemulțumirile mele într-o ședință în vestiar. M-a mulțumit prestația tânărului I. Stan. Merita promovat la echipa mare, sunt dispus să-l utilizez în continuare”, a spus Gherman, antrenorul albaiulienilor.

FC UNIREA ALBA IULIA – FC OLT 0-0

Pascal (cpt.) – N. Oltean, I. Stan, I. Șerban, A. Ianc (36, M. Oprea) – M. Petrescu, Ciofu (66, Pleniceanu), D. Militaru, V. Florea – S. Mureșan, Pecarov
Antrenor: Stelian Gherman

Bordea – Bogdanovici, Crușoveanu, Lengyel, A. Giurcă – N. Polgar, Corneanu (86, A. Chiriță), A. Pavel (cpt.), Bancu – Melcea (73, Burcea), Dragalina (89, Irimescu)
Antrenor: Dan Oprescu

Arbitrii: T. Crăciunescu (Rm Vâlcea), Monica Rigo (Cluj), I. Bucși (Sf. Gheorghe), rezervă Teodora Albon (Cluj); observatori S. Szatmari, I. Cristea (București).