„Nici dacă îi răpeam familia centralului, nu dădea penalty”

04 Apr. 2009, 15:36 Campionat

FC Dinamo II București și FCM Bacău au terminat la egalitate 1-1, un meci care era considerat derbyul suferinței. Bacăuanii veneau după o serie de patru victorii cu gândul de a o căștiga pe a cincea pe stadionul “Florea Dumitrache”. În prima repriză dinamoviștii au deschis scorul încă din minutul 11prin Ionuț Nae care a înscris cu capul din careul mic, după o pasă venită din lovitură liberă executată de Vranjkovic de pe partea stângă, deșii marile ocazii le-au aparținut bacăuaniilor aceștia având chiar și o bară transversală. A doua repriză, însă Dinamo II a avut multe ocazii de a marca, dar pe care le -a ratat cu nonșalanță. Rezultatul final a fost hotărât de deczia arbitrului, care a dicat cu foarte mare ușurință un penalty pentru oaspeți, aceștia egalând în minutul 51, Cojocaru transformând lovitura astfel obținută.

De remarcat este faptul că FCM Bacău rămâne singura echipă care n-a pierdut nici un meci în acest retur de campionat.

Cornel Țălnar, antrenor Dinamo II: ”A fost un meci la discreția noastră, dar arbitrajul a fost execrabil. De fapt centralul a dictat eronat un penalti. A fost un penalti în care nici dacă îi răpeam familia centralului nu îl dădea.Trebuia să câștigăm la două, trei goluri diferență, însă am ratat cinci ocazii care doar în curtea școlii sau la grădiniță se pot rata. Ideea este că ar fi trebuit să câștigăm dar am fost egalați dintr-un penalty inexistent. Despre echipa mea pot spune că a jucat bine, însă ratăm mult și avem niște băieții în negru care își bat joc de munca unor copii. “

Gheorghe Poenaru, antrenor FCM Bacău: ”Am luat o gură bună de oxigen prin punctul obținut, noi fiind în luptă directă pentu evitarea ultimului loc retrogradabil cu Dinamo II, colaborat cu rezultatele de azi. A fost un meci bun, cu ritm în care ambele echipe au fost preocupate de joc. Dinamo II a fost altceva ca până acum, au jucat foarte bine în comparație cu jocurile trecute . La pauză am fost conduși contrar cursului jocului, având trei ocazii rarisime și o bară. Este al cincilea meci consecutiv fără înfrângere, sper ca echipa să dea dovadă în continuare de modestie și concentrare iar rezultatele de până acuma să continue. “