Neagu, paznicul Farului la Slobozia!

Marius ANGHEL 18 May. 2013, 21:38 Campionat

Unirea Slobozia și-a dominat copios adversara, iar oportunitățile de a înscrie s-au ivit la tot pasul. A lipsit inspirația atacanților slobozeni, și când situația a cerut-o, Vladimir Neagu, portarul Farului, a intervenit decisiv.

V. Gheorghe (6) și Macare (19) au ratat ținta, iar Mihalcea (20) l-a evidențiat în premieră pe Neagu. A venit și minutul 30, când slobozeanul Ibrian și constănțeanul Drugă s-au repezit în careul Farului la o minge care, în cele din urmă, a intrat în poartă. 1-0, controversă în privința marcatorului, dar, în cele din urmă, golul pare să-i fi fost atribuit lui Ibrian. Stan trece pe lângă 2-0 (36), în timp ce în finalul primei părți ocaziile se răzbună. Lovitură liberă de pe stânga pentru oaspeți, centrează Sergiu Popescu și Săceanu reia nestingherit cu capul din careu și-l bate pe Dobre.

Repriza a doua îi are tot pe slobozeni la cârmă. Florea (48, 55) se lovește în drumul spre gol de opoziția lui Neagu, iar Ibrian (58) lovește bara. Iureșul continuă și Mihalcea și D. Gheorghe trec în aceeași fază pe lângă 2-1. În minutul 75, Mihalcea cade în careu după duelul cu un adversar, dar, în loc de  punctul cu var, arbitrul îi arată cartonașul galben uniristului. Se termină 1-1, iar stadionul „1 Mai” din Slobozia continuă să suspine de dorul victoriilor.

Farul face 10 puncte în epoca Răuță, iar salvarea de la retogradare este din ce în ce mai aproape.