Lipitor va fi operat în Austria

10 Nov. 2011, 11:17 Campionat
Lipitor va fi operat** în Austria

Pentru portarul și căpitanul Mureșului Deva, Cosmin Lipitor (foto, 29 ani) turul campionatului s-a sfârșit subit în finalul primei reprize a etapei a XI-a. Accidentat în minutul 44 al meciului, de pe teren propriu cu FC Timișoara (scor 0-3), Lipitor a plecat în Austria unde va suferi o intervenție chirurgicală la meniscul piciorului drept care îl va face indisponibil pentru ultimele trei etape din tur urmând să revină în poarta Devei abia în 2012.

Lipitor se află la a doua operație după cea suferită în urmă cu trei ani la ligamente pe vremea când evolua la FC Bihor.

În cele trei jocuri care mai sunt de disputat în această toamnă poarta „alb-roșiilor” va fi apărată de juniorii Alexandru Coman (20 de ani) – titular și Andi Igna (17 ani) – rezervă.

Lista cu jucători indisponibili pentru jocul de sâmbătă de pe teren propriu cu Gaz Metan Severin îi mai cuprinde și pe mijlocașul Valentin Furdean dar și pe atacantul Octavian Drăgan, ambii accidentați.