Lincar: „Am urcat de pe locul 5 pe locul 3, lumea uită prea ușor”

Adrian MUJEA, Marius ANGHEL 29 May. 2014, 17:21 Campionat
Lincar:**

Antrenorul CSM-ului, Erik Lincar, rămâne neînvins de la revenirea sa la Vâlcea și continuă să spere la promovarea de pe locul 3. La finalul jocului, tehnicianul și-a pierdut cumpătul și s-a contrat verbal cu unii suporteri, care au fost nemulțumiți de evoluția modestă a echipei.

„A fost un joc echilibrat, ca ocazii clare cred că a fost un plus pentru oaspeți. Am suferit mult fizic după efortul supraomenesc de la Tg. Mureș, dar păcat că lumea nu înțelege asta, au alergat și au ținut cu dinții de rezultat acolo. Poate mai bine nu câștigam acolo, ca lumea să nu o ia razna, dar eu apreciez că au încercat, chiar dacă nu au reușit. Am fost dărâmați fizic, la un moment dat îmi doream să schimb 6-7 jucători, care cedau din minut în minut. Sper să ne menținem locul 3 și la final de campionat să vedem ce se mai decide la comisiile federale. Va fi greu pentru noi și cu FC Olt, avem mulți jucători obosiți, accidentați, sunt 7-8 jucători care au evoluat meci de meci, asta se simte. Am avut probleme în toate compartimente, vrei, dar nu poți, nu mai aveam soluții, din tribună e ușor, dar magie în fotbal nu pot face. E o performanță, dacă suporterii uită, e problema lor,  în 6 etape am câștigat 14 puncte, de pe locul 5 am urcat pe 3, cu un avans mare față de următoarele echipe. Sincer, sunt bucuros cu această remiză, bine că am egalat și ne menținem avantajul de cinci puncte față de ei. Acum, important e să batem pe Slatina, apoi vedem ce facem la Craiova”, a spus Lincar la finalul meciului cu Metalul.

Pentru a fi matematic pe locul 3, Vâlcea trebuie să câștige jocul de sâmbătă, din Zăvoi, cu FC Olt.