„Am fost net superiori ca organizare a jocului și ca reușite”

26 May. 2012, 16:49 Campionat

Antrenorul vâlcenilor, Alin Artimon a afirmat că victoria echipei sale, 2-0 cu FC Olt a fost una meritată. „A fost un joc reușit, mai puțin finalul, când oboseala și-a spus cuvântul, am folosit cam aceeași echipă de când am venit, au fost și trei intermediare și se simte. Sunt mulțumit că, deși nu mai avem obiectiv, jucătorii mei au tratat partida cu seriozitate și mi-au câștigat respectul, am oferit un fotbal plăcut și eficient. Am fost net superiori ca organizare a jocului și ca reușite, știam că FC Olt joacă direct pe vârfuri, englezește, de aia am jucat cu un jucător defensiv, ca pe mingile aruncate, să putem să recuperăm . Nu am făcut intenționat pasul înapoi, dar când am schimbat, noi am scăzut în joc, nu am crescut, cum speram. Am încheiat binișor sezonul, avem potențial de creștere, trebuie să gesionăm bine meciul de la Timișoara, ne interesează modul de exprimare, apoi vacanța și cum completăm lotul” a declarat acesta

Tehnicianul a fost eliminat pentru proteste în minutul 29, când N Kongue a fost lovit de portarul advers, centralul Cristina Dorcioman (Câmpulung) a dictat inițal lovitură liberă de la marginea careului, după care s-a consultat timp de un minut cu tușierul Mihaela Popescu și a revocat decizia. „N Kongue a fost clar călcat pe gleznă, trebuia penalty și cartonaș roșu. S-au dat două galbene, să zicem că la Chris ar fi considerat că nu a dat penalty și a fost simulare, dar atunci de ce i-a dat galben și portarului de la FC Olt, el ce vină avea? Dar domnișoara a văzut, nu a fost simulare și asta m-a deranjat, asta e, la Timișoara voi sta în tribună” a spus Artimon. Și observatorul de arbitri, sibianul Laszlo Sajtos a opinat la pauza jocului că centralul Cristina Dorcioman a greșit. „Dacă a fluierat, trebuia să dea penalty și eliminare” a spus Sajtos.