Aer de Liga I! CSMS a făcut show cu gălățenii

Marius ANGHEL 04 Nov. 2013, 14:01 Campionat
Aer de Liga I!** CSMS a făcut show cu gălățenii

CSMS Iasi – Dunarea Galati 4-1 (2-1), in etapa 11 a Seriei I, din liga secunda la fotbal • Pentru CSMS Iasi au marcat Dobre (’12), Herghelegiu (’24), Tiganasu (’52), Olah (’54) • Dupa acest succes, formatia ieseana a urcat pe locul secund in clasamentul la zi • Etapa viitoare, miercuri, CSMS va juca, in deplasare, cu ACS Berceni

Fotbalistii de la CSMS Iasi incep sa viseze din nou cu ochii deschisi la promovarea in Liga I. Dupa remiza cu Rapidul si victoria contestata la Rapid CFR Suceava, antrenorul Marius Lacatus a obtinut primul succes categoric pe banca tehnica a CSMS Iasi.

Sambata dimineata, CSMS Iasi a invins in Copou pe Dunarea Galati, cu scorul de 4-1, prin golurile marcate de Dobre (’12), Herghelegiu (’24), Tiganasu (’52), Olah (’54). Pe o vreme superba, dar in prezenta a doar cateva sute de spectatori, fotbalistii ieseni au inceput perfect meciul cu ultima clasata.

In minutul 11, Heghelegiu a luat o actiune pe cont propriu, a patruns in careu, dar sutul lui de la 10 metri a nimeri bara. Doar un minut mai tarziu, portarul Olaru iese din poarta la 11-12 metri, respinge o centrare de pe partea stânga, mingea ajunge la Leonard Dobre care trimite un lob în poarta goala de la 25 de metri. Dupa alte 12 minute, s-a facut 2-0. Herghelegiu a majorat diferenta cu un sut din prima, de la 10 metri, la coltul scurt, dupa o centrare perfecta primita de la Cretu. Cand se parea ca Iasul nu mai are emotii in acest meci, mai ales ca galatenii nu contau pe teren, Bitfoi a prins un sut bun din interiorul careului, aproape de vinclu, iar portarul Miron a ramas spectator. Acesta avea sa fie si scorul pauzei. Baietii lui Marius Lacatus au intrat decisi sa transeze repede disputa dupa revenirea de la cabine. Astfel, in minutul 52 s-a facut 3-1, Tiganasu reusind un gol in stilul caracteristic, sut frumos de la 12 metri, in plasa laterala. Dupa alte doua minute, si-a trecut numele pe lista marcatorilor si mijlocasul Adrian Olah, care a transformat perfect o lovitura libera de la peste 30 de metri distanta. La acest scor, cu galatenii incapabili sa mai ofere o replica, gazdele au redus treptat motoarele, jucatorii lui Marius Lacatus preferand sa se menajeze pentru partida de miercuri cu Berceniul.

Dupa acest succes, formatia ieseana a urcat pe locul secund in clasamentul la zi, cu 19 puncte, cu unul mai putin decat liderul FC Clinceni, care a invins in aceasta runda ACS Berceni, cu scorul de 2-1. Rapidul a stat. Etapa viitoare, miercuri, CSMS Iasi va juca in deplasare cu ACS Berceni, iar sambata dimineata, in Copou va urca formatia Gloria Buzau.