![CS Mioveni a ratat aducerea lui Remi Emeriau, pe care a vrut să îl achiziționeze fără bani. În schimb, a anunțat venirea unui mijlocaș elen](https://media.prosport.ro/oSXHLWlFjxvEsfhCPWHQ3DqqkI0=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fcs-mioveni-afc-campulung-muscel-1-1024x576.jpg)
După ce și-a reziliat contractul în această iarnă cu formația italiană din serie C, S.S. Sambenedettese Calcio, atacantul orădean Cristi Cigan a trecut granița în Elveția pentru a susține probe de joc la Grasshoper Zürich.
Cigan s-a pregătit la începutul acestui an cu Liberty Salonta, echipă cu care s-a aflat în cantonamentul de la Debrecen. După acest stagiu de pregătire, Cristi Cigan însoțit de impresarul Gal Ladislau, a plecat de luni spre Zürich, unde speră să calce pe urmele lui Viorel Moldovan și Mihai Tararache.
De-a lungul carierei sale, tânărul atacant a mai jucat în Italia la Gallipoli, dar și în Ungaria la Sopron. Pe lângă Liberty Salonta, în țară Cigan a mai evoluat la FCÂ Oradea, dar și la ambele echipe ale lui Dinamo București.
Articol scris de Nicolae Mihalcea