![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Mugur Bolohan și Ionuț Pavel, de la Cetatea Suceava, au primit câte o suspendare de un an și amenzi în valoare de 5.000 de lei după ce l-au agresat pe arbitrul Bocăneală la meciul cu Ceahlăul.
Arbitrul Marius Bocăneală, care a condus la centru partida din etapa a 12-a a Ligii a II-a, dintre Cetate Suceava și Ceahlăul Piatra Neamț, scor 0-1, a fost bătut la sfârșitul meciului, după ce a acordat un penalty controversat pentru oaspeți în prelungirile partidei. Meciul a fost prelungit cu șase minute, doar că după expirarea celor șase minute partida a continuat, iar în minutul 90+7 Bocăneală a acordat penalty pentru nemțeni. După marcarea golului de către Cebotaru, spiritele s-au încins, iar jucătorii celor două echipe au început să se îmbrâncească pe teren. La mijloc a căzut arbitrul Marius Bocăneală, care a fost trântit la pământ și lovit de către jucătorii echipei gazdă.
Salvat de stewarzi
A fost nevoie de intervenția forțelor de ordine, care au calmat spiritele și l-au luat pe centralul Marius Bocăneală din mijlocul jucătorilor și l-au dus la cabine. Ieri, Comisia de Apel, a redus pedeapsa lui Mugur Bolohan, de la un la zece etape: „Era normal să se întâmple asta. Eu nu l-am lovit pe arbitrul Bocăneală. Nu puteam să fiu suspendat un an de zile doar pentru că i-am adus injurii. S-a făcut dreptate, dar rămân la părerea că arbitrul Bocăneală a tras pe față cu Ceahlăul“, a spus Mugur Bolohan.