Bogdan Chipirliu a salvat din nou Steaua, cu Poli Timișoara! Trupa din Ghencea, la o victorie de prima poziție în Liga 2: ”Aveam mare nevoie să câștigăm”

Andrei PASCU 09 Oct. 2022, 19:02 Liga 2

Bogdan Chipirliu a fost din nou decisiv pentru Steaua, în etapa a 9-a a Ligii 2, 3-1 cu Politehnica Timișoara. Atacantul a marcat două din goluri, în succesul care contribuie decisiv la o posibilă clasare a Stelei pe locul 1 în ierarhia campionatului, dacă va învinge și în restanța cu Unirea Constanța.

Bogdan Chipirliu, dublă în Steaua – Poli Timișoara: ”Mă bucur pentru victorie, aveam mare nevoie”

La fel ca Daniel Oprița, vârful a recunoscut că prima repriză nu a fost prea bună pentru Steaua, care a intrat la cabine în dezavantaj. În plus, formația din Ghencea a ratat și un penalty în primele 45 de minute, prin același Bogdan Chipirliu.

Mă bucur pentru victorie, aveam mare nevoie de ea. Am făcut în prima repriză poate un joc mai slab, nu am avut determinarea din repriza a doua. După pauză s-a văzut o schimbare, am marcat repede și mă bucur că am întors.

Ne bucurăm că am urcat pe podium, avem restanța cu Unirea Constanța, sper să câștigăm și să ajungem pe locul 1.

(N.r. – Despre fani) Ne bucurăm că sunt alături de noi și în perioadele bune, și în perioadele mai puțin bune. Ne împing de la spate tot timpul”, a spus Bogdan Chipirliu la finalul meciului Steaua – Poli Timișoara, de la Mioveni.

Bogdan Chipirliu, cinci goluri în acest sezon de Liga 2. Steaua, aproape de locul 1

În altă ordine de idei, Bogdan Chipirliu, în urma golurilor din partida cu Poli Timișoara, a ajuns la cota cinci în clasamentul golgheterilor. A fost prima dublă a sezonului de Liga 2 pentru el, mai marcând câte un gol în duelurile cu CSM Slatina, Poli Iași și Dinamo.

Succesul de la Mioveni a dus-o pe Steaua pe locul 4 în clasament, la un punct de liderul Unirea Dej și de locul 2, SC Oțelul. În cazul succesului în restanța cu Unirea Constanța, care e un joc facil la prima vedere, va urca pe locul 1 în ierarhie, cu 20 de puncte. Confruntarea este programată pentru miercuri și va fi în format live-text pe Liga2.ro.