![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Fostul jucător al Progresului, Radoslin Stanev a depus un memoriu la FIFA pentru a-și primii banii rămași neachitați. Acesta îi acuză pe bancari că au o datorie de 6000 de dolari, rămași din perioada în care acesta evolua în tricoul Progresului.
Â
Decizia a fost dată în luna noiembrie și este irevocabilă. Vineri a sosit pe adresa Progresului București o informare din partea Federației Române de Fotbal, cum că trebuie să plătească această sumă în cât mai scurt timp. In caz contrar, la următoarea ședință a forului internațional de fotbal, bancarii riscă să fie chiar retrogradați in liga a IIIa.
Radoslin Stanev evoluează în prezent în țara sa natală la nou promovata în prima ligă bulgară, Lokomotiv Mezdra.
Â
De notat ar fi că în două sezoane în care a evoluat la formația din Parcul cu Platani, a apărut doar în 9 partide și s-a remarcat doar după un conflict pe care l-a avut cu Panc, în timpul unui meci. După această ieșire a fost amendat de către oficialii bancari.
Â
Â
Articol scris de Alexandru Amironoaiei
Â