Steaua o învinge cu emoții pe Progresul și își menține prima șansă la câștigarea play-off-ului Ligii a 4-a București. Meciul direct cu Carmen, din ultima etapă, decisiv

Marius ANGHEL 30 May. 2019, 21:11 Stiri
  • Steaua și Carmen se vor lupta în meci direct, duminică, pe stadionul din Regie, pentru câștigarea play-off-ului Ligii a 4-a București, performanță care va duce învingătoarea la barajul pentru promovarea în noul sezon al Ligii 3.
  • Cele două echipe, primele clasate în ordinea enumerată mai sus și în sezonul regulat, și-au câștigat astăzi meciurile din etapa a doua a play-off-ului și au prelungit pentru ultima întâlnire, una directă, deznodământul în privința reprezentantei Capitalei la barajul pentru promovare.
  • Steaua și Carmen sunt despărțite înaintea meciului direct de un punct, iar roș-albaștrilor le convine și un rezultat de egalitate. În sezonul regulat, în Ghencea, Steaua a câștigat cu 3-0 partida tur cu rivala din acest sezon, iar Carmen s-a impus cu 1-0 în retur.
  • Câștigătoarea play-off-ului pe București va întâlni la barajul pentru promovare campioana județului Călărași, Mostiștea Ulmu, pe 15 și 22 iunie.

În primul meci al zilei de astăzi desfășurat pe stadionul Regie, Carmen a învins-o și ea la scor pe CS Dinamo, cu 5-2, după ce Steaua trecea, luni, cu 5-1 de alb-roșii. Alexandru Nechita (10), Florin Lungu (31), Narcis Ioniță (45), Stelian Stancu (58) și Hristu Chiacu (80) au marcat pentru Carmen, în timp ce Dacian Varga (14) și Dinu Panait (87) au înscris pentru dinamoviști.

Ulterior, de la ora 18:30, a început partida dintre Steaua și Progresul, care a avut o asistență de 2000 se spectatori. După 45 de minute extrem de disputate, la pauză scorul era unul egal. Presiunea pusă de Peluza Sud, care la acest joc a fost formată din aproximativ 1300 de suporteri, i-a împins de la spate pe jucătorii lui Marius Lăcătuș către poarta adversă și până la urmă a picat și golul. În minutul 71, după o respingere în față a portarului, Alin Robu a prelua în careu și a finalizat din dreapta cu un șut la colțul lung, lângă bară. Băieții lui Marin Dună n-au avut replică și au mai încasat un gol în prelungiri. Robu apasat pe culoar, Lucas Caetano (90+1) a scăpat în careu și a finalizat plasat din 14 metri pe lângă portar, pentru un 2-0 care menține din Steaua principala favorită la câștigarea play-off-ului.

În urma acestor rezultate, Steaua se menține pe primul loc, iar acum are 9 puncte, iar Carmen rămâne pe locul 2, cu 8 puncte. Progresul 2005 și Dinamo rămân cu punctajul cu care au început play-off-ul, adică 1, respectiv 0 puncte.

În ultima etapă, duminică, tot pe stadionul Regie, Progresul și CS Dinamo (pra 13:30) se vor lupta pentru ocuparea locului 3, în timp ce Steaua și Carmen (ora 16:00) au meci direct pentru stabilirea reprezentantei Bucureștiului la barajul pentru promovare. Steaua are un punct avans și are două posibilități să se mențină pe locul 1: să câștige sau să facă egal.

ora 18:30 > Steaua – Dinamo 5-1
Lucas Caetano 6′, Matheos Medeiros 15′, Florin Răsdan 22′, 29′ – pen., Alin Robu 81′ /  Dacian Varga 90+1′

joi, 30 mai
ora 16:00 > Dinamo – Carmen 2-5
Dacian Varga 14′, Dinu Panait 87′ / Alexandru Nechita 10′, Florin Lungu 31′, Narcis Ioniță 45′, Stelian Stancu 58′, Hristu Chiacu 80′

Mostiștea Ulmu, adversarul de la baraj

Câștigătoarea play-off-ului va merge la barajul pentru obținerea promovării în Liga a 3-a, care va avea loc pe 15 și 22 iunie. Conform tragerii la sorți, reprezentanta Bucureștiului va întâlni campioana județului Călărași și va juca meciul retur pe teren propriu.

Călărașiul are deja stabilită campioana și reprezentanta la baraj. Mostiștea Ulmu va întâlni campioana Bucureștiului, pe Steaua sau Carmen. Steaua e campioana sezonului regulat și are un punct avans în play-off după desfășurarea primei etape dintr-un total de trei.