Așa arată piciorul lui Bogdan Chipirliu după faza în care golgheterul Stelei și al Ligii 2 a fost accidentat, iar Balgiu nu a primit nici măcar cartonaș galben

Robert Vișan 08 Apr. 2022, 16:07 Liga 2

Bogdan Chipirliu, atacantul în vârstă de 29 de ani al Stelei și, totodată, golgheterul Ligii 2 în acest sezon, a ieșit ”șifonat” din meciul pierdut cu ”U” Cluj. Acesta a ieșit accidentat de pe teren în minutul 21 al jocului, după ce fusese lovit în minutul 16, într-o fază în care arbitrul Robert Avram nu a dictat nici măcar cartonaș galben pentru adversar, deși se putea acorda chiar roșu.

”U” Cluj și Steaua s-au întâlnit joi seară, în cadrul etapei a 3-a din play-off-ul Ligii 2, pe Cluj Arena, iar ardelenii s-au impus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Florian Haită în minutul 10.

Glezna lui Chipirliu, julită și umflată după accidentarea pe care i-a produs-o Balgiu

În minutul 16 al întâlnirii de la Cluj, Cristian Balgiu l-a faultat brutal din spate pe Bogdan Chipirliu, direct pe piciorul drept. Fotbalistul Stelei a încercat să continue partida, însă nu a mai putut, astfel că Daniel Oprița s-a văzut obligat să îl introducă pe Dragoș Huiban în locul său.

Daniel Oprița a protestat de la margine, după ce arbitrul Robert Avram nu a arătat nici măcar cartonaș galben pentru Cristian Balgiu.

Imaginile făcute publice după meci arată clar că Bogdan Chipirliu nu a exagerat și că adversarul său a intrat foarte dur asupra gleznei stelistului.

”A fost un fault la care nu s-a acordat nici măcar cartonaș galben. Domnul arbitru să îmi explice și mie cum, de la doi metri, fiind bine poziționat, îmi spune că a greșit. A uitat să scoată un cartonaș care era spre roșu, jucătorul nu știu cât timp o să stea. Avea sânge, i s-a umflat glezna. A fost un fault dur care l-a scos pe Chipirliu din joc pentru mai multe jocuri. Și nu a dat nici măcar galben, chiar dacă arbitrul era aproape.
Mi-a spus, așa, cu aroganță, că a greșit. Asta e, nu avem ce face”
, a declarat Daniel Oprița, la finalul jocului de la Cluj, despre faza accidentării lui Chipirliu.

Cristian Balgiu a primit cartonașul galben în minutul 24, după ce l-a faultat din spate, fără intenție de a juca mingea, pe Enceanu. În minutul 71 a fost înlocuit de Erik Lincar cu Ioan Filip.

Arbitrul Robert Avram nu l-a eliminat în repriza a doua nici pe mijlocașul Romario Pires, în minutul 55, după un atac criminal, cu piciorul pe tibia lui Enceanu, dar a avut și alte decizii pro ”U” Cluj.