A început anul 2022 la fel cum a terminat 2021, cu un premiu. Albert Hofman, favoritul fanilor Universității Cluj în clasamentul celui mai frumos gol din prima parte a campionatului

Andrei PASCU 02 Jan. 2022, 10:50 Liga 2

Universitatea Cluj și-a pus fanii să aleagă cel mai frumos gol din prima parte  a sezonului de Liga 2, iar câștigător a ieșit tânărul Albert Hofman (18 ani). Cursa atacantului din partida cu Unirea Slobozia a fost favorita suporterilor.

Meciul dintre ”U” Cluj și Unirea Slobozia s-a disputat în etapa a 9-a din campionat, iar duelul a avut loc la Bistrița, pe Stadionul ”Jean Pădureanu”, și s-a terminat cu victoria ardelenilor, scor 2-0. Albert Hofman a fost chiar omul meciului, pentru că a marcat ambele goluri.

Reușita lui Albert Hofman din partida cu Unirea Slobozia, favorita fanilor ”studenților”

Deschidea scorul în minutul 34 și marca pentru 2-0 în partea secundă, în minutul 54. Reușita a doua a fost și cea care a primit cele mai multe voturi din partea fanilor, în sondajul organizat de Universitatea Cluj. Albert Hofman a intrat în posesie la 35 de metri de poarta adversă, a trecut de doi adversari, a pătruns în careu și a marcat cu un șut cu latul, cu piciorul stâng.

Golul lui Albert Hofman cu Unirea Slobozia e disponibil AICI.

În urma voturilor voastre, Albert Hofman este marcatorul ???????????? anului 2021.

Tânărul nostru atacant a reușit să înscrie în meciul cu Unirea Slobozia cel mai frumos gol al Universității în anul 2020.

Felicitări, Albert!”, a anunțat Universitatea Cluj pe pagina de Facebok.

Albert Hofman, pe locul 2 în topul celor mai frumoase goluri din 2021 pentru echipele naționale

Este a doua distincție primită de Albert Hofman în ceea ce privește golurile. La final de 2021, atacantul a ieșit pe locul 2 în ierarhia celor mai frumoase reușite pentru echipele naționale ale României, fiind depășit doar de Ianis Hagi.