România U20, executată în Norvegia cu cinci titulari din Liga 2. Selecționata condusă de Daniel Pancu a fost condusă cu 0-3 din minutul 14

Marius ANGHEL 28 Mar. 2023, 12:00 Naționale

După remiza din Portugalia (scor 1-1), unde jucătorul Iașiului Alexandru Mogoș a adus egalarea în minutul 87, România U20 s-a deplasat apoi în Norvegia, unde, luni, 27 martie, a cedat cu scorul de 0-4. Jucătorii convocați de selecționerul Daniel Pancu au pierdut, astfel, al doilea amical disputat în această acțiune din luna martie, în cadrul competiției amicale Elite League U20.

• În urmă cu un an, cele două selecționate se întâlneau la Ploiești, pe stadionul ”Ilie Oană”, iar norvegienii câștigau cu scorul de 2-1 în fața tricolorilor conduși atunci de Bogdan Lobonț.

În minutul 14 era deja 3-0 pentru Norvegia U20

Partida de acum a avut loc în Norvegia, la Sandnes, pe ØsterHus Arena. Nordicii au deschis scorul rapid, încă din minutul 3, prin Jatta, care a mai înscris o dată în minutul 12. Românii abia au repus mingea de la mijlocul terenului, iar Alexandru Borbei a mai încasat un gol. În minutul 14 era deja 3-0 după ce a băgat mingea în poartă și Nordås.

Pentru tricolori au avut șuturi pe poartă sau pe lângă Ianis Stoica (16, 33), Mario Bratu (17), Oteliță (28), Amzăr (29), Pandele (45+1), Bodișteanu (54), Bani (58) și Cojocaru (81), însă niciunul nu a reușit să înscrie. Ocazii multiple au fost și la poarta lui Borbei, inclusiv un alt gol, în minutul 88, al lui Dahl, care a și stabilit rezultatul final: 4-0.

11 din cei 12 jucători convocați din Liga 2 au jucat. Oncescu nu a prins minute nici de această dată

Pentru România U20, dintre cei 12 jucători convocați din Liga 2 titulari au fost cinci: Bogdan Oteliță (Gloria Buzău), Gabriel Buta (Unirea Dej), Costin Amzăr (Dinamo), Andrei Pandele (Gloria Buzău) și Alexandru Mogoș (Politehnica Iași).

Din postura de rezervă au intrat Ionuț Mitran (CSM Slatina), Enrichi Finica (Politehnica Iași), Ahmed Bani (Dinamo), Aurelian Ciuciulete (Metaloglobus București), Ștefan Bodișteanu (Steaua) și Dragoș Lazăr (Gloria Buzău).

Singurul neutilizat, la fel ca în meciul cu Portugalia U20, a fost portarul Denis Oncescu de la Dinamo.

România U20 în meciul cu Norvegia U20: Borbei – Oteliță (Mitran 46′), Ignat (Gergely 46′), Mat. Ilie (cpt.), Buta (I. Cojocaru 66′), Amzăr (Finica 46′) – Perianu (Bani 56′) – Pandele (Ciuciulete 46′), M. Bratu (Bodișteanu 46′), Mogoș (Pănoiu 46′) – I. Stoica (Dr. Lazăr 81′). Rezerve neutilizate: Rz. Sava, Oncescu – Voican.

Lotul convocat de Daniel Pancu la România U20:

• portari: Răzvan Sava (CFR Cluj), Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), Denis Oncescu (Dinamo);
  • fundași: Ionuț Mitran (CSM Slatina), Bogdan Oteliță (Gloria Buzău), Cristian Ignat (Rapid), Botond Gergely (NK Nafta / Slovenia), Matei Ilie (Padova / Italia), Gabriel Buta (Unirea Dej), Costin Amzăr (Dinamo), Enrichi Finica (Politehnica Iași);
  • mijlocași: Ovidiu Perianu (Chindia Târgoviște), Aurelian Ciuciulete (Metaloglobus București), Alexandru Mogoș (Politehnica Iași), Andrei Pandele (Gloria Buzău), Ștefan Pănoiu (Rapid), Roberto Voican (FC Voluntari), Mario Bratu (Petrolul), Ahmed Bani (Dinamo), Ștefan Bodișteanu (Steaua), Dragoș Lazăr (Gloria Buzău);
  • atacanți: Ianis Stoica (Universitatea Cluj), Ionuț Cojocaru (Farul Constanța).