Alexandru Mogoș, eroul României U20! Gol fabulos reușit de jucătorul de la Poli Iași în partida cu Portugalia U20

Andrei PASCU 23 Mar. 2023, 19:26 Liga 2

România U20 a scos un punct în partida cu Portugalia U20, în competiția amicală Elite League. Tricolorii lui Daniel Pancu au fost conduși de iberici în confruntarea care a avut loc în deplasare, la Mafra. Scorul la pauză a fost egal, 0-0.

România U20, remiză cu Portugalia U20. Gol fabulos reușit de Alexandru Mogoș, de la Poli Iași!

România U20 a avut câteva șanse destul de bune, una dintre ele fiind consemnată în minutul 18, atunci când o lovitură liberă bătută bine de Ianis Stoica a fost deviată puțin pe lângă poartă de zidul portughezilor.

Ce-i drept, și gazdele au trecut pe lângă deschiderea scorului în prima parte, ieșind în evidență cu o oportunitate mai bună decât cea a României U20, în minutul 33, prin Pereira. Acesta a trimis în bară, cu capul, în urma unei lovituri libere.

Portugalia U20 a deschis scorul în repriza a doua, în minutul 60, în urma unei faze foarte frumoase, în viteză, în care tricolorii au fost depășiți ușor. A punctat Santos, cu un șut din interiorul careului, din prima, fără a fi marcat de vreun fundaș.

România U20 a scos un rezultat de egalitate în minutul 87, când Alexandru Mogoș (foto articol), jucător legitimat în Liga 2, la Politehnica Iași, a reușit un gol fabulos, cu un șut de la mai bine de 30 de metri, direct în vinclu.

Denis Oncescu, singurul jucător din Liga 2 care nu a evoluat în Portugalia U20 – România U20

În privința jucătorilor din Liga 2 convocați, 12 la număr, doar Denis Oncescu (Dinamo) nu a evoluat, portarul fiind rezervă neutilizată. În rest, toți ceilalți 11 au prins minute.

Costin Amzăr, Ahmed Bani (amândoi de la Dinamo), Bogdan Oteliță, Andrei Pandele, Dragoș Lazăr (toți de la Gloria Buzău), Ionuț Mitran (CSM Slatina), Gabriel Buta (Unirea Dej), Enrichi Finica, Alexandru Mogoș (amândoi de la Poli Iași), Aurelian Ciuciulete (Metaloglobus) și Ștefan Bodișteanu (Steaua) au fost pe teren mai mult sau mai puțin.

• Echipa utilizată de Daniel Pancu în duelul cu Portugalia U20: Sava – Mitran (Oteliță 75′), Ignat (Gergely 75′), (Buta 75′), Finica (Amzăr 75′) – Pandele (Mogoș 64′), Perianu (Voican 75′), Pănoiu (cpt.) (Ciuciulete 64′) – Bani (Bratu 64′), Stoica (Cojocaru 64′), Bodișteanu (Lazăr 75′)
    Rezerve neutilizate:  Borbei, Oncescu

România U20, meci cu Norvegia U20

După meciul cu Portugalia U20, România U20 va întâlni Norvegia U20 peste patru zile, luni, 27 martie, la Sandnes. Confruntările fac parte din competiția amicală Elite League U20, iar România a mai adunat trei puncte după patru meciuri înaintea partidei cu portughezii (1-2 cu Cehia, 0-1 cu Germania, 1-2 cu Italia și 2-0 cu Polonia).

Lotul complet, de 23 de jucători, convocat de Daniel Pancu:

Portari: Răzvan Sava (CFR Cluj),  Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), Denis Oncescu (SC Dinamo 1948)
Fundași: Ionuț Mitran (CSM Slatina), Bogdan Oteliță (Gloria Buzău), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Botond Gergely (NK Nafta / Slovenia), Matei Ilie (Padova / Italia), Gabriel Buta (FC Unirea Dej), Costin Amzăr (SC Dinamo 1948), Enrichi Finica (Politehnica Iași)
Mijlocași: Ovidiu Perianu (Chindia Târgoviște), Aurelian Ciuciulete (Metaloglobus București), Alexandru Mogoș (Politehnica Iași), Andrei Pandele (Gloria Buzău), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Roberto Voican (FC Voluntari), Mario Bratu (ACS Petrolul 52), Ahmed Bani (SC Dinamo 1948), Ștefan Bodișteanu (CSA Steaua), Dragoș Lazăr (Gloria Buzău)
Atacanți: Ianis Stoica (Universitatea Cluj), Ionuț Cojocaru (Farul Constanța)