România U19, victorie dramatică în amicalul cu Mexic U19. Jucătorii convocați din Liga 2 au fost pe teren

Andrei PASCU 19 Nov. 2023, 16:54 Naționale

România U19 a obținut victoria în al doilea amical disputat în stagiul de pregătire din Spania. Tricolorii conduși de Adrian Dulcea au trecut cu 2-1 de Mexic U19, după ce au condus și au intrat în prelungiri cu scor de egalitate.

În al doilea minut adițional al confruntării a reușit România U19 să își adjudece victoria.

România U19 a câștigat al doilea amical din Spania, 2-1 cu Mexic U19

Echilibru a fost și în prima repriză dintre România U19 și Mexic U19, după 45 de minute rezultatul fiind 0-0. În debutul părții secunde, la patru minute de la reluare, tricolorii au deschis scorul prin Andrei Florea, jucător legitimat în Italia, la Juventus.

Adversarii au revenit pe tabelă când mai erau 30 de minute din timpul regulamentar, iar meciul ducea către un rezultat de egalitate. România U19 a obținut victoria în minutul 90+2, în urma reușitei lui Alexandru Stan, atacantul Rapidului.

România U19 venea după un eșec la scor contra Anglia U19 / Toți jucătorii din Liga 2 convocați, pe teren contra Mexic U19

În aceste zile, România U19 are programat un stagiu de pregătire în afara țării. Selecționerul Adrian Dulcea a decis să își ducă elevii într-un cantonament în Spania, la Marbella, unde sunt programate trei partide de verificare puternice.

Acum s-a jucat al doilea, cu Mexic U19, după ce cu Anglia U19 a fost înregistrată o înfrângere la scor, 0-6. Acțiunea are loc în perioada 12-21 noiembrie, iar ultimul test va avea loc contra Japoniei U19, marți, 21 noiembrie.

Reamintind, din divizia a doua au fost trecuți pe listă portarul Adrian Frânculescu (Steaua), fundașii Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Ionuț Anișorac (Chindia Târgoviște), mijlocașii Alin Raicu (Steaua), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeș), Victor Stancovici (Unirea Dej), toți fiind pe teren în duelul cu Mexic U19.

Însă, nu a jucat Vlad Răfăilă, portar legitimat în Liga 3, la Dunărea Călărași, fiind rezervă neutilizată.

• România U19: Frânculescu – Aioanei, Jalade (cpt.), Soptirean, Anișorac – Banu (Stancovici 68′), Raicu (Gogescu 68′), Florea (Dulcea 68′) – Rădulescu (Sali 78′), Răducan (Stan 78′), Capac (Pop 68′).
  • Rezerve neutilizate: Răfăilă – Bădescu, Iurasciuc

România U19, în pregătiri pentru ultima etapă a calificărilor la EURO!

România U19 s-a calificat la Turul de Elită din preliminariile EURO după ce, în ultimul meci, în urmă cu exact o lună, a remizat cu Cehia U19, scor 1-1, și a terminat Grupa 10 pe locul 2, cu un total de 5 puncte.

Tricolorii mai bifaseră o remiză cu Finlanda U19, scor 0-0, și trecuseră la scor de San Marino U19, 7-0. Acum, în luna noiembrie, se vor pregăti pentru Turul de Elită și vor disputa trei meciuri amicale puternice.

Lotul complet al României U19 pentru acțiunea din Spania:

• portari: Adrian Frânculescu (Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași),
  • fundași: Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (Campionii FC Argeș), Roberto Jalade (Seviila / Spania), Matteo Duțu (Lazio / Italia), Dominik Soptirean (FC Augsburg / Germania), Ionuț Anișorac (Chindia Târgoviște),
  • mijlocași: Alin Raicu (Steaua), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeș), Luca Banu (Farul), Victor Stancovici (Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareș Pop (UTA), George Gogescu (FCSB), Enes Sali (Farul), Alexandru Capac (Atalanta / Italia), Mihnea Rădulescu (Petrolul),
  • atacanți: Alexandru Stan (Rapid), Iustin Răducan (Petrolul).