România U18, eșec și în al doilea amical cu Italia U18. Tricolorii au terminat stagiul de pregătire din ”Cizmă”

Andrei PASCU 26 Mar. 2023, 15:53 Naționale

România U18 a cedat în fața Italiei U18 și în al doilea amical. După ce au pierdut întâlnirea de joi, scor 1-3, tricolorii lui Daniel Mogoșanu s-au văzut învinși și duminică, tot la două goluri, 0-2. Italienii au marcat câte un gol pe repriză.

România U18, eșec și în al doilea amical cu Italia U18

Aproape de mijlocul primei reprize au deschis gazdele scorul în partida care a avut loc la Picerno, comună din provincia Potenza, punctând prin Vincenzo Onofrietti Teixeira, în minutul 26.

Diferența de două goluri s-a făcut în minutele adiționale ale reprizei a doua, în minutul 90+2, când a marcat Kevin Bruno, același jucător care în prima partidă amicală a punctat de două ori.

Matyas Becze (FK Miercurea Ciuc), Andreas Burcea (Concordia Chiajna) și Iustin Răducan (Steaua), jucătorii din Liga 2 convocați de Daniel Mogoșanu pentru această acțiune, au evoluat mai mult sau mai puțin. Becze a fost integralist, Burcea a intrat în minutul 62, iar Răducan a început partida ca titular și a ieșit în minutul 85.

Toți jucătorii din ligile inferioare, pe teren în Italia U18 – România U18

Cătălin Stoica (Kids Tâmpa Brașov, Liga 3) a prins și el cinci minute cu Italia U18, intrând pe final.

• România U18: Becze – Aioanei (Stoica 85′),  Tudose (Iurasciuc 85′), Duțu, Benga – Călin (Șiman 62′), Stancovici (Burcea 62′), Costea (Bădescu 85′), Banu (Cibi 62′), Cărăușu (Capac 46′) – Răducan (Pașcalău 85′)
    Rezerve neutilizate: Răfăilă