Remiză între România U18 și Italia U18 în al doilea meci amical disputat la Chiajna. Trei dintre jucătorii convocați de la cluburi cu echipa de seniori în Liga 2 au fost integraliști

Marius ANGHEL 20 Nov. 2023, 12:24 Naționale

România U18 a terminat la egalitate, scor 2-2, al doilea meci amical disputat contra reprezentativei similare a Italiei pe perioada de pregătire pe care a avut-o programată la București între 12 și 19 noiembrie. Jocul a avut loc duminică, 19 noiembrie, pe stadionul Concordia din Chiajna, acolo unde se jucase și primul test dintre cele două selecționate.

Remiză între România U18 și Italia U18

După eșecul cu scorul de 1-3, suferit joi, România U18 a întâlnit duminică Italia U18 în jocul revanșă.

La pauză rezultatul era 0-0, iar italienii au fost cei care au deschis scorul. Spinacce a punctat în minutul 51. Un român care joacă în Italia, Luca Szimionaș (61), de la Hellas Verona, a reușit egalarea zece minute mai târziu, însă oaspeții au trecut din nou în avantaj după alte zece minute, prin reușita lui Bonanomi (71). Tricolorii conduși de Ion Marin au mai reușit o dată egalarea, de această dată prin Ianis Tarbă (87), un tânăr care activează în Spania, la Celta Vigo.

Trei dintre jucătorii convocați de la cluburi cu echipa de seniori în Liga 2 au fost integraliști în jocul revanșă cu Italia

În lot au fost cinci jucători convocați de la Steaua, unul de la FK Miercurea Ciuc, ambele cu echipa de seniori în Liga 2, dar sunt și trei tineri de la echipe din Liga 3, de la LPS HD Clinceni, ACSO Filiași și Universitatea Craiova 2.

La acest al doilea meci contra Italiei U18, Ion Marin i-a utilizat, potrivit informațiilor furnizate de FRF, ca integraliști pe Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Hussein Shehait și Matei Marin (ambii de la Steaua). Din minutul 33 a intrat David Matei (Steaua), la pauză a fost introdus portarul Codruț Sandu (LPS HD Clinceni), iar spre final a fost introdus și Răzvan Florea (Steaua).

De această dată, printre cei neutilizați s-au numărat și Yanis Găgeatu (ACSO Filiași), Mario Brumă (Steaua) și Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova 2).

• Dintre jucătorii luați de la cluburi care au trupa de seniori în Liga 2, doar David Matei a jucat în această competiție. Tânărul jucător de 17 ani a fost utilizat de Daniel Oprița la Steaua în 10 din cele 13 jocuri și a înscris 1 gol.

România U18, în remiza cu Italia U18, scor 2-2: R. Munteanu (C. Sandu 46′) – Fălcușan (cpt.), Ureche, Shehait – Păcuraru, M. Marin, Băsceanu (Tarbă 46′), Szimionaș (Rz. Florea 82′) – Chinteș (Cercel 82′), Vermeșan (Vescan-Kodor 46′), Călugăr (Dav. Matei 33′). Rezerve neutilizate: Găgeatu – Brumă, Ciupei, Lăpădătescu, Maeschi, Cepoi.

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin pentru această acțiune a României U18:

• portari: Rafael Munteanu (Farul Constanța), Codruț Sandu (LPS HD Clinceni), Yanis Găgeatu (ACSO Filiași),
  • fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Ionuț Cercel (Farul Constanța), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Matei Marin (Steaua), Hussein Shehait (Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj), Mario Brumă (Steaua),
  • mijlocași: David Păcuraru (Farul Constanța), Rareș Maeschi (Sport Team București), Paul Ciupei (CFR Cluj), Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), Răzvan Florea (Steaua), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), David Matei (Steaua), Luca Băsceanu (Farul Constanța), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Octavian Cepoi (Rapid),
  • atacanți: Jason Vescan-Kodor (Lecce / Italia), Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia).