România U17 s-a calificat la Turul de Elită al preliminariilor EURO 2024! Singurul jucător din ligile inferioare care a mai ajuns la lot, pe teren în cele trei meciuri

Andrei PASCU 21 Nov. 2023, 15:41 Naționale

România U17 s-a calificat la Turul de Elită din cadrul preliminariilor EURO 2024. Tricolorii conduși de Nicolae Roșca au disputat în aceste zile partidele din turul 1, programate chiar în România, pe stadioanele de la Clinceni, Voluntari, Tunari și Buftea.

România U17 nu a pierdut vreuna din partidele disputate cu Estonia U17, Franța U17 și Norvegia U17, înregistrând două remize și o victorie.

România U17 s-a calificat la Turul de Elită din cadrul preliminariilor EURO 2024

Echipa națională sub 17 ani a României a început întrecerea cu partida contra Norvegiei U17, care s-a terminat la egalitate, scor 0-0. Apoi, a urmat cel mai dificil duel din grupă, cu Franța U17, în care s-a înregistrat tot o remiză, 1-1. România U17 chiar a terminat prima repriză în avantaj, pentru că a deschis repede scorul, încă din minutul 4, când a punctat David Popa (FCSB).

Însă, ”cocoșii galici” au revenit după reluare și au marcat prin Messi Tanfour, în minutul 65. În ultima partidă a grupei, România U17 a trecut la scor de Estonia U17, 3-0. Au marcat Vlad Oargă (Sampdoria | Italia), în minutul 23, Mihai Toma (FCSB), în minutul 40, și David Popa (FCSB), în minutul 90+9, de la 11 metri.

Doar un fotbalist din ligile inferioare a jucat pentru România U17, din Liga 3

Din cei 22 de jucători convocați de selecționerul Nicolae Roșca, doar unul a fost din Liga 2, dar numai inițial, Andrei Toroc (CSC Dumbrăvița), care a bifat nouă meciuri în campionat, în cele 13 etape scurse, marcând și un gol, în partida cu Progresul Spartac, din prima etapă, scor 3-1. Mai are o reușită în Cupa României, într-o partidă cu CSC Ghiroda din runda a 3-a, scor 4-0.

Deși el a apărut pe lista convocaților publicată de FRF în primă fază, apoi a fost șters fără să fie precizat și motivul, dacă a fost vorba de accidentare sau o problemă de altă natură.

Diego Burlacu, de la FC Bacău, pe teren în toate meciurile disputate de România U17

România U17 a mizat, astfel, doar pe un fotbalist din ligile inferioare, din Liga 3, pe Diego Burlacu (FC Bacău). El a evoluat în toate cele trei partide. A intrat în minutul 88 în duelul cu Norvegia U17, a fost integralist în confruntarea cu Franța U17 și a evoluat până în minutul 90+3 în confruntarea cu Estonia U17.

• România U17, în partida cu Norvegia U17:  Ungureanu – Gașpăr, Racu, Dumitra, Techereș – Petculescu (Burlacu 88′), Laszlo, Stoian (Popa 10′) – Doicaru (Oargă 80′), Stanciu, Toma (cpt.)
    Rezerve neutilizate: Radu – Ilaș, Tomșa, Cotor, Bușe, Nechifor
  • România U17, în partida cu Franța U17: Ungureanu – Gașpăr, Racu, Dumitra, Techereș – Petculescu (Nechifor 59′), Laszlo, Burlacu – Popa (Doicaru 59′), Stanciu (Oargă 79′), Toma (cpt.) (Tomșa 88′)
  • Rezerve neutilizate: Radu – Stoian, Ilaș, Cotor, Bușe
  • România U17, în partida cu Estonia U17: Ungureanu – Ilaș, Racu, Dumitra, Techereș – Laszlo – Burlacu (Nechifor 90+3′), Stoian (Petculescu 61′), Doicaru (Popa 46′), Toma (Tomșa 90+6′) – Oargă (Stanciu 46′)

România U17 merge la Turul de Elită din preliminariile EURO 2024

În urma acestui tur 1, au obținut biletele pentru Turul de Elită primele două naționale din fiecare grupă, împreună cu cinci echipe de pe locul 3, care au cele mai bune rezultate înregistrate în fața primelor două clasate.

Turneul final va fi găzduit de Cipru, anul următor, în perioada 20 mai – 5 iunie.

Lotul României U17 pentru turul 1 al preliminariilor EURO 2024:

Portari: Bogdan Ungureanu (Rapid), Riccardo Radu (Juventus | Italia), Edgar Cadar (Lecce | Italia)

Fundași: Florin Gașpăr (Universitatea Craiova), Bogdan Bușe (Universitatea Craiova), John Dumitra (Farul Constanța), Andrei Racu (Atalanta | Italia), Eduard Cotor (Vfl Osnabruck | Germania), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Narcis Ilaș (FC Botoșani)

Mijlocași: Iustin Doicaru (Farul Constanța), David Popa (FCSB), Dan Nechifor (Farul Constanța), Diego Burlacu (FC Bacău), Matyas Laszlo (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Troy Tomșa (Sassuolo | Italia), Robert Petculescu (Universitatea Craiova), Alexandru Stoian (Farul Constanța)

Atacanți: Raul Stanciu (UTA Arad), Vlad Oargă (Sampdoria | Italia)