Pasărea Phoenix din lanul de floarea-soarelui! Echipa din Buziaș a promovat în premieră în Liga 3, după barajul cu CSO Turceni

Anda DELIU 27 Jun. 2022, 11:47 Liga 4

Phoenix Buziaș, reprezentanta Timișului la baraj, a obținut promovarea în Liga 3 după dubla manșă cu CSO Turceni, campioana județului Gorj.

După 2-0 în Banat, la Lugoj, echipa condusă de facto de Cosmin Petruescu s-a impus cu același scor și la Turceni, pe o caniculă infernală, iar, astfel, orașul-stațiune din Timiș, renumit pentru apele sale minerale, va avea în premieră echipă de fotbal la acest nivel.

Canicula mare la Turceni și mult joc de uzură

La Turceni, în câmpia Olteniei, meciul s-a jucat pe o căldură infernală. Stadionul din orașul de lângă termocentrala care produce 10 la sută din curentul pentru toată țara a avut mica tribună aproape plină, cu locanici veniți să înfrunte căldura dogoritoare și să vadă gazdele, care nu au avut antrenor pe bancă, Viorel Cojocaru fiind suspendat.

Prima repriză s-a jucat foarte fragmentat, dar Buziașul a dominat clar și a avut un șut în transversală trimis de Ferțu, dar și o ocazie bună a lui Nanu, apărat de portarul Popescu.

În a doua repriză, pe măsură ce s-a înnorat pe câmpul cu lanuri de floare-soarelui și porumb, au venit și golurile. Tudorache a făcut henț în careu în minutul 52, iar Alexandru Birău a transformat în minutul 53. Apoi, în minutul 66, Răzvan Rus a marcat după ce mingea a lovit prima dată transversală, iar soarta calificări fusese pecetluită.

• CSO Turceni: Popescu – Mainerici, Tudorache, Dăianu, Olteanu, I. Gîlceavă, Scurtu, Șchiopu, Unguru, M Gâlceavă, Mohora
    Au mai intrat: Trică, Goșa, Lupu
  • Phoenix Buziaș: Bota – A. Rus, Artimon, Podină, Popescu, Filimon, Ferțu, R. Rus, Birău, Marian Musteța, Nanu
    Au mai intrat: Marius Musteța, Dobra, Marta, Horcea, Rațiu

”Conferențiarul” Cosmin Petruescu, mereu pretențios

Antrenorul real al echipei din Buziaș, Cosmin Petruescu, fiindcă în acte e trecut Sorin Tomoș, a avut unele aspecte care l-au nemulțumit la acest joc care i-a adus Phoenixului promovarea în Liga 3.

”Așa cum anticipam. A fost o partidă echilibrată, mai ales în prima parte. O echipă-gazdă care nu mai avea absolut nimic de pierdut. Erau obligați să iasă la joc, în timp ce noi aveam de apărat un rezultat de 2-0. Clar, presiunea rezultatului și-a pus amprenta asupra evoluției noastre în primele 45 de minute. Nu am fost deloc mulțumit de randamentul nostru, chiar dacă am avut niște situații foarte clare de a marca. O repriza a doua în care am jucat mai aproape de ceea ce-mi doresc eu. Dar indiferent de jocul practicat, cred eu că foarte importantă era calificarea. Poate pe undeva, în anumite momente ale jocului, am încercat să impunem un ritm mai lent partidei, pe care timpl care trecea era în favoarea noastră și era foarte important să gestionăm avantajul luat în prima partidă. A fost o căldură infernală. Merită felicitări și gazdele, pentru că, să nu uitm, este Liga 4, fotbalul nu este o prioritate pentru ei. 99 la sută dintre băieții de la oaspeți și gazde lucrează și merită toate aprecierile pentru modul cum s-au dăruit pe o temperatură așa ridicată”, a declarat Cosmin Petruescu.

Stafful Phoenixului Buziaș nu ia vacanță

Altfel, Cosmin Petruescu, care este director sportiv, se apucă de luni, 27 iunie, de strategia pentru al treilea eșalon.

”De luni ne facem planuri, mă refer la staff. Nu aș vrea să ne prindă Liga 3 nepregătiți. Ne dorim să avem continuitate la nivelul Ligii 3 și să nu fim doar o prezență pasageră la nivelul acestui eșalon. Contractul meu expiră. Am discutat cu primarul și oficialitățile orașului. Luni ne întâlnim să punem la punct strategia pentru viitorul sezon. În mare parte lucrurile sunt clare. Îmi doresc să dau continuitate proiectului, dar este foarte important și ceea ce-și dorește orașul, care sunt posibiltiățile reale ale clubului”, a mai spus Petruescu.

Echipa a sărbătorit promovarea la Turceni cu o mică galerie. La final de august începe noul sezon de Liga 3, însă e greu de crezut că Phoenix va putea juca la Buziaș, unde lucrările la removarea stadionului sunt în întârziere. Ar putea juca la Lugoj, municipiu unde a jucat și meciul tur al barajului cu CSO Turceni.