Rezultatele meciurilor tur ale barajului de promovare în Liga 3. Campioana din Alba a câștigat cu 11-2, cele din Arad și Botoșani sunt și ele ca și promovate

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 18 Jun. 2022, 23:38 Actualizat: 18 Jun. 2022, 23:40 Liga 4
Rezultatele meciurilor tur ale barajului de promovare în Liga 3. Campioana din Alba a câștigat cu 11-2, cele din Arad și Botoșani sunt și ele ca și promovate

Manșa tur a meciurilor de la barajul pentru promovarea în noul sezon de Liga 3, ediția 2022-2023, are loc astăzi, sâmbătă, 18 iunie 2022, de la ora 18:00. Returul se va disputa peste o săptămână, pe 25 iunie, de la ora 17:30, majoritatea jocurilor, cu excepția partidei CS Dinamo Bucureşti – Venus Independenţa, care are startul de la ora 19:00.

Doar 19 meciuri de baraj vor avea loc, nu 21. Campioanele din Bihor și Tulcea nu participă, iar cele din Bistrița Năsăud și Constanța promovează fără să joace. FRF, niciun cuvânt despre asta

Reprezentantele județene, respectiv a Bucureștiului se duelează în 19 partide, nu în 21, câte stabilise inițial Federația Română de Fotbal.

Reprezentanta județului Tulcea, Viitorul Murighiol, nu îndeplinește criteriile de participare, iar cea a Bihorului, Viitorul Borș, nu are posibilități financiare să joace în Liga 3 și, astfel, și-a anunțat neparticiparea la această dublă manșă. În aceste condiții, echipa pe care urma să o întâlnească, Gloria Băneasa (Constanța), respectiv Silvicultorul Maieru (Bistrița Năsăud), a promovat automat în Liga 3.

Nu sunt nici primele și nu vor fi nici ultimele abandonuri la acest nivel. Mai revoltător este faptul că FRF, organizatoarea acestor jocuri, a făcut o avancronică pe site-ul oficial pentru aceste 19 meciuri care vor avea loc și nu precizează absolut nimic despre celelalte două partide care nu se vor disputa, să explice în mod oficial care sunt problemele. Ori să anunțe că reprezentantele Constanței și Bistriței Năsăud au promovat fără să joace.

Dar nimic nu mai este surprinzător din partea FRF. Campionatul Liga 3 s-a încheiat de aproape o lună, iar forumul condus de Răzvan Burleanu nu a anunțat nici până în acest moment care sunt cele 21 de echipe retrogradate sportiv din această competiție. Sau, mai bine spus, care este a 21-a retrogradată.

Barajele de promovare în Liga 3, ediția 2022-2023, au loc la 18 iunie, respectiv 25 iunie

FRF a stabilit în data de 24 februarie 2022, prin tragere la sorți, la Casa Fotbalului, duelurile de la barajul de promovare în Liga 3, cât și primele echipe gazdă, asta după ce în data de 25 ianuarie 2022 decidea modul în care se promovează și făcea public ”Regulamentul privind organizarea și desfășurarea jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga-3, campionatul ediției 2022/2023”.

Asociațiile Județene de Fotbal (AJF-urile), respectiv Asociația Municipală de Fotbal București (AMFB) au fost obligate să comunice către Departamentul Competiţii al FRF, în scris, până la data de 12 iunie 2022, echipele calificate pentru a participa la aceste jocuri de baraj şi să transmită copia Certificatului de Identitate Sportivă al acestora eliberat de Ministerul Tineretului şi Sportului.

  • Dacă o echipă clasată pe locul 1 în Liga a 4-a a județului ei nu îndeplinește condițiile de participare la jocurile de baraj, atunci duelul în care a fost repartizată nu va avea loc, adversara urmând a fi declarată câștigătoare, deci promovată în Liga 3. Locul acesteia la baraj nu poate fi luat de ocupanta locului 2 din clasament.

Meciurile tur din barajul de promovare în Liga 3:

Regiunea 1, Nord-Est:
Viitorul Darabani (Botoșani) – Flacăra Erbiceni (Iași) 5-0
Juniorul Suceava
(Suceava) – Speranţa Răuceşti (Neamț) 0-0
Sportul Oneşti (Bacău) – Rapid Brodoc (Vaslui) 3-3

Regiunea 2, Nord-Vest:
Rapid Jibou (Sălaj) – CSM Sighetu Marmaţiei (Maramureș) 0-3
Viitorul Borș
(Bihor) – Silvicultorul Maieru (Bistrița Năsăud)nu se dispută
Supporter 2.0
(Cluj) – Victoria Carei (Satu Mare) 1-1

Regiunea 3, Centru:
ACS Târgu Mureş (Mureș) – CS Gheorgheni (Harghita) 4-1
Olimpic Zărneşti
(Brașov) – Inter Stars Sibiu (Sibiu) 1-1
CS Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CSO Baraolt (Covasna) 11-2

Regiunea 4, Vest:
Phoenix Buziaş (Timiș) – CSO Turceni (Gorj) 2-0
ACB Ineu
(Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) 5-0
Retezatul Hațeg
(Hunedoara) – Magica Balta Caransebeş (Caraș Severin) 4-1

Regiunea 5, Sud-Vest:
ACS Oltul Curtişoara (Olt) – Cozia Călimăneşti (Vâlcea) 3-1
Dunărea Turris
(Teleorman) – Roberto Ziduri (Dâmbovița) 1-0
Dunărea Calafat (Dolj) – CS Rucăr (Argeș) 1-1

Regiunea 6, Sud:
CS Glina (Ilfov) – CS Amara (Ialomița) 3-2
CS Păuleşti (Prahova) – Victoria Adunaţii Copăceni (Giurgiu) 0-1
Venus Independenţa (Călărași) – CS Dinamo Bucureşti (București) 2-3

Regiunea 7, Sud-Est:
Voinţa Limpeziş
(Buzău) – CSL Victoria Gugeşti (Vrancea) 5-2
Victoria Traian
(Brăila) – Unirea Braniștea (Galați) 2-1
Viitorul Murighiol
(Tulcea) – Gloria Băneasa (Constanța) – nu se dispută

”Regulamentul privind organizarea și desfășurarea jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga a 3-a, sezonul competițional 2022/2023” este disponibil AICI.

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 18 Jun. 2022, 23:38 Actualizat: 18 Jun. 2022, 23:40 Liga 4
Pe aceeași temă