Vulcanul și-a luat avans

15 Nov. 2011, 14:47 Ligi județene
Vulcanul** și-a luat avans

Liderul CS Vulcan a învins, pe teren propriu, scor 3-1, pe Aurul Brad, principala urmăritoare de care s-a distanțat la nouă puncte în fruntea clasamentului

După runda consumată la sfârșitul săptămânii trecute, elevii lui Marius Szoradi privesc și de mai sus celelalte echipe din campionatul de seniori al Ligii a IV-a Hunedoara.

Lider detașat, CS Vulcan a câștigat sâmbătă poate cel mai important joc din actualul campionat. A învins pe Aurul Brad, ocupanta locului secund, de care s-a distanțat acum la nouă puncte!

Palade, cu o „dublă”, și Ioan Roșianu au suplinit cu succes lipsa golgheterului gazdelor, Alin Miculescu, accidentat. În minutul 16, Palade a deschis tabela cu „capul” din centrarea lui Cismașiu și tot el a făcut onoarea s-o închidă cu un șut din 10 metri, scor final 3-1 (67).

Siguranță pentru primul loc

La pauză a fost egalitate, 1-1. Nedea a marcat pentru „moți” după o cursă de 30 de metri cu mingea la picior (23). Golul desprinderii a fost marcat de celălalt vârf al Vulcanului, Ioan Roșianu, din pasa lui Maier (54). Bradul a făcut deplasarea în Valea Jiului cu doar două rezerve!
Astfel, CS Vulcan a făcut 36 de puncte, iar cu încă o victorie, sâmbătă, pe terenul Daciei Orăștie, poate fi sigură că va ierna pe primul loc. În ultimele două etape, CS Vulcan va juca în 26 noiembrie cu „lanterna roșie”, Victoria Călan – pe teren propriu și cu Minerul Aninoasa, în 3 decembrie, în deplasare. Vulcanii au făcut doar un pas greșit în campionat, scor 0-3, la Zarandul Crișcior în etapa a X-a.

CS Vulcan 3 (1)
Mârșava – Ad. Roșianu, Răboj, Stângă, G. Pavel (70 Vajda) – Lavric (80 R. David), Ciocârlan, Cismașiu, Sg. Maier (85 Butură) – Palade (70 Căsăndruc), I. Roșianu.
Antrenor: Marius Szoradi

Aurul Brad (1)
Ilea – Clej, E. Roșca, Lup, Nedea – Străuț, Leaha, Vurdea, Miclean – C. Mihăilă, Vagaliu.
Antrenor: Alin Gomoi.

Au marcat: Palade (16, 67), I. Roșian (54)/Nedea (23).
Arbitru: Florin Anca (Deva). Asistenți: Cristian Petrean și Aurelian Băleanu (ambii din Deva). Observator: Sorin Ciotlăuș (Deva).

1-0
Partida Metalul Crișcior – Aurul Certej a fost amânată și se va disputa după încheierea turului, în 10 decembrie.
Dacia Orăștie a stat.

CLASAMENT

1. CS Vulcan 13 12 0 1 35-6 36p
2. Aurul Brad 13 9 0 4 30-18 27p
3. Jiul II Petroșani 13 8 2 3 28-9 26p
4. Gloria Geoagiu 13 8 1 4 27-20 25p
5. Minerul Uricani 13 8 0 5 20-19 24p
6. Minerul Aninoasa 14 6 3 5 20-15 21p
15. Retezatul Hațeg 13 4 0 9 11-25 12p
16. Minerul Teliuc 13 3 1 9 11-30 10p
17. Victoria Călan 14 0 0 14 14-62 0p

Programul etapei viitoare, sâmbătă 19 noiembrie, ora 11:30