Vulcanul a spart gheața

20 Mar. 2012, 17:19 Ligi județene
Vulcanul** a spart gheața

Liderul Ligii a IV-a Hunedoara, CS Vulcan (foto, în roșu și negru) s-a întrebuințat serios pentru a obține prima victorie în 2012, scor 3-2, pe terenul Universității Petroșani. Un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil.

Disputat pe un teren greu jocul dintre Universitatea Petroșani și CS Vulcan din etapa a XX-a a Ligii a IV-a Hunedoara la fotbal a avut de toate: goluri multe, lovituri de pedeapsă și eliminări.

Cu om în plus pe teren încă din minutul 7 după ce „studentul” Belei a fost eliminat direct pentru injurii repetate aduse arbitrului Florin Anca din Deva, Vulcanul a deschis scorul prin Ciocârlan care a finalizat din careu o fază în care colegi săi au pasat mingea din prima de cinci ori la rând (24). Gazdele nu s-au pierdut cu firea. Au rămas în joc și chiar au reușit să întoarcă tabela de marcaj în favoarea lor. Spânoche a restabilit egalitatea din penalty făcut de Băcăran care a căzut cu mâna pe minge în suprafața de pedeapsă (29). 1-1, scor la pauză.

Finalul a fost al oaspeților

La puțin timp după reluarea jocului Sergiu Bobină, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, a marcat pentru 2-1 – șut în vinclu din 15 metri din pasa lui Spânoche (50).

Ultima jumătate de oră a aparținut vulcănenilor. Sergiu Maier avut golul egalării în vârful bocancului însă a ratat o lovitură de la 11 metri – șut pe lângă poartă (61) ! însă și-a răscumpărat greșeala patru minute mai târziu când a marcat pentru 2-2 cu largul concurs al portarului Văcaru care a scăpat mingea în poartă printre picioare (65). Golul victoriei a fost reușit de Pecsar – șut din 10 metri singur cu Văcaru – la capătul unei curse solitare pornite de la jumătatea terenului în care a driblat toți adversarii care i-au ieșit în cale… vreo cinci la număr (74).

Lovituri și flegme în prelungiri

În prelungirile jocului fiecare echipă a mai pierdut câte un jucător. Grigoraș de la gazde și Gelu Pavel de la oaspeți au fost trimiși mai repede la vestiare. Primul pentru că și-a lovit intenționat adversarul iar cel de-al doilea pentru că a ripostat cu un… scuipat. Cu siguranță ambii vor trece prin fața Comisiei de Disciplină a Asociației Județene de Fotbal Hunedoara. La fel și

„U” Petroșani 2 (1)
Văcaru – Asan, Colțișor, V. Munteanu (87 Grigoraș), A. Konicika (cpt.) – B. Danciu (81 Kuron), Hăncilă (46 Coldea), Bobină, Spânoche – Costinaș (81 Ghiorghiescu), Belei.
Antrenor: Ionuț Stelescu.

CS Vulcan 3 (1)
Mârșava – Ciocârlan, Ad. Roșianu, Răboj, Stângă – G. Pavel, Lavric, Băcăran (67 Căsăndruc), Sg. Maier (cpt; 87 David) – Pecsar (79 Miculescu), I. Roșianu.
Antrenor: Marius Szoradi.

Au marcat: Spânoche (29-pen.), Bobină (50)/Ciocârlan (24), Sg. Maier (65), Pecsar (74).
Eliminați: Belei (7), Grigoraș (90)/G. Pavel (90).
Arbitru: Florin Anca . Asistenți: Cristian Petrean și Aurelian Băleanu (toți din Deva).

3. Jiul II Petroșani 19 13 3 3 55-10 42p
4. Minerul Uricani 19 11 2 6 31-26 34p
5. Metalul Crișcior 19 10 2 7 35-21 32p
6. Gloria Geoagiu 19 9 2 8 30-30 29p
7. Retezatul Râu de Mori 17 8 4 5 28-18 28p
8. Minerul Aninoasa 18 8 4 6 26-21 28p
15. Retezatul Hațeg 19 4 1 14 14-36 13p
16. Minerul Teliuc 19 3 1 15 11-48 10p

va sta.

NOTA: Între paranteze sunt trecute rezultatele înregistrate în meciurile din tur.