Sâmbăta trecută, pe șase terenuri din județul Brăila s-au disputat tot atâtea partide care au contat pentru etapa a XI-a din cadrul ligii a patra brăilene la fotbal. A fost o etapă dominată clar de formațiile care au jucat pe teren propriu, acestea câștigând cinci din cele șase partide disputate, iar oaspeții au învins și ei o dată.
Scorul acestei runde a fost realizat de Viitorul Însurăței, care a învins cu un categoric 11-1 în partida jucată acasă cu CS Făurei. Tot la scor a câștigat și Academia Stars Brăila în partida jucată la Voința Găiseanca, dar brăilenii au învins cu „numai” 8-0, acesta fiind singurul succes al oaspeților.
A fost o etapă în care s-au marcat în total un număr de 47 de goluri: 34 gazdele și numai 13 oaspeții, golgeterul rundei fiind jucătorul Gagu (Viitorul Însurăței) care a reușit patru goluri!
Dar iată rezultatele tehnice și marcatorii acestei etape așa cum ne-au fost oferite de Mihai Ianoș, secretarul AJF Brăila căruia îi mulțumim pe acestă cale!
Voința Găiseanca – Academia Stars Brăila 0-8 (0-4)
Bosoi (12), Avram (17, 51), Stoian (37), Harabagiu (42, 58), Smeu (77), Crăciun (88)
Viitorul Însurăței – CS Făurei 11-1 (3-1)
Banciu (1, 7, 20), Gagu (62, 69, 80, 82), Baicu (59, 90), Mirecu (78), Cotigă (86) / Vlăducă (35)
Viitorul Ianca – Victoria Cazasu 5-1 (0-1)
Irimia (56), Bratosin (59), Stanciu (76), Toni (84) Iorga (87) / Simion (23)
Sportul Chiscani – Gloria Movila Miresii 8-3 (3-0)
Boariu (12), Stoian (18, 20), Luțu (65, 67), Cazacu (69), Zărnescu (75) / Spiță (54, 87), Băndărică (89)
Pandurii Tudor Vladimirescu – Voința Vișani 5-0 (2-0)
Andrieș (23, 40, 69), Jica (54), Jianu (93)
Victoria Traian a stat.
După 11 etape jucate până acum în liga a patra brăileană, lider este tot Victoria Traian (chiar dacă a stat în acestă etapă) cu 30 de puncte, pe locul secund este Viitorul Însurăței, care are 28 de puncte, podiumul fiind încheiat de Academia Stars Brăila cu 25 de puncte. Pe ultimile locuri sunt Avântul Mircea Vodă cu 6 puncte și Voința Găiseanca, care nu are niciun punct!
Etapa viitoare, a 12-a, care se va juca sâmbătă, 8 noiembrie, cu începere de la ora 11 (juniorii) și 13 ( seniorii), programează următoarele partide:
Gloria Movila Miresii – Pandurii Tudor Vladimirescu
Victoria Cazasu – Sportul Chiscani
Old Boys Însurăței – Viitorul Ianca
CS Făurei – Avântul Mircea Vodă
Academia Stars Brăila – Viitorul Însurăței
Victoria Traian – Voința Găiseanca
Voința Vișani stă.
Articol scris de Marcel SÂNPETRU