Tomșaniul a realizat eventul

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Jun. 2011, 11:41 Actualizat: 02 Jun. 2011, 11:42 Ligi județene

După disputarea penultimei etape a primului eșalon fotbalistic
județean, Prahova 2010 Tomșani și-a asigurat, matematic, prezența
la barajul de promovare în Liga a III-a, care va avea loc pe 15
iunie. Elevii antrenorului Ion Cojocaru au învins formația Unirea
Câmpina cu scorul de 4-2 (la pauză: 3-0), la capătul unui joc pe
care l-au controlat de la un capăt la altul.

În urma succesului repurtat marți după amiază, tomșănenii au
reușit eventul în acest sezon, câștigând cupa și campionatul,
următorul „pas” fiind barajul pentru promovarea în Liga a
III-a.

Neoficial: Național
Golești

„Țintarul” pentru meciurile de baraj în vederea accederii în
Liga a III-a se apropie de varianta „oficială”,
FRF făcând ultimele „împerecheri”, pe județe, în vederea stabilirii
meciurilor din 15 iunie. Chiar dacă speră la Conpet Cireșu,
reprezentanta Prahovei, echipa din Tomșani, se pare că va da peste
Național Golești (foto mic), prahovenii urmând să-și dispute
„locul” pentru Liga a III-a cu câștigatoarea din Vrancea, într-un
meci găzduit, cel mai probabil, de Buzău.

Național Golești – club înființat în 2002, în comuna aflată la
doar doi kilometri de Focșani – este gruparea aflată în
pole-position pentru câștigarea play-off-ului din Vrancea, în
duelul ei cu Voința Ciorăști, Energia Vulturul și Viitorul Homocea,
finala acestui „miniturneu”, în patru, urmând să se joace la
sfârșitul săptămânii.

În componența posibilei adversare pentru baraj a prahovenilor se
regăsesc mai mulți membri ai prim-divizionarei de futsal CSM 2007
Focșani, dar și foști divizionari C, precum Săraru, Curteanu, R.
Radu, Bodoc, Petrică Ioan, Sergiu Sava și Emilian Chivu (component
al Naționalei de futsal în urmă cu 2 ani).

Rămâne ca această variantă să se confirme și oficial și,
desigur, ca Național Golești, echipa neînvinsă în sezonul regulat
în Vrancea, să-și adjudece play-off-ul.

Spectacol între
Păulești și Ceptura

Două dintre echipele care au făcut o frumoasă figura în acest
sezon al Ligii A Prahova, CS Păulești și CS Ceptura, s-au „războit”
pe terenul primeia, într-un joc fără miză deosebită, dar desfășurat
într-un spirit deplin de fairplay.

Gazdele s-au impus cu 3-1, o „minisurpriză”, prin prisma
ierarhiei, dar deloc surprinzător față de ceea ce s-a jucat.

Cristian Vasile, golgheterul echipei din Păulesti a fost, din
nou, „gura de tun” a echipei antrenate de Iulius Mărgărit,
„stângul” său făcând victime, portarul Catană fiind învins de două
ori de către atacantul gazdelor. Catană s-a „răzbunat” și el,
marcând „golul de onoare” al Cepturei, de la punctul cu var, pe
final de joc, unul care nu i-a pus nicio problemă centralului
Florin Ionescu, „observat” de Decu Crângașu și „supervizat”, o
repriză, de șeful arbitrilor prahoveni, Marian Deaconu.

Rezultatea etapa a
XXXIII-a

AFC Brebu – CS Șirna 6-0 (3-0)
Andrei Ștefan (4, 12, 65, 81), Cătălin Birligiu (43), Iulian
Zaibert (88)
Carpați Sinaia – Petrolul II Ploiești 3-0 (2-0)
Petre Ante (5), George Petrescu (30), Bogdan Popescu (74)
Caraimanul Bușteni – Tricolorul Breaza 4-0 (3-0)
Vasile Plumb (20, 34, 57), Valentin Trestenicu (42)
Unirea Urlați – Chimia II Vadu Săpat 3-4 (1-4)
Nicolae Ghiță (12), Cosmin Rob (84), Alexandru Vizinteanu
(90-penalti) / Marian Iancu (2), Cosmin Munteanu (6), Gabriel Lamba
(16), Mario Chifor (23)
Petrolul Teleajen Ploiești – Tinerețea Izvoarele
3-4

(1-1)
Marian Mihalache (34), Ricardo Constantin (51), Mihai Ioniță (76) /
Dragoș Sîrbu (16, 62), Florin Vlădan (64), Marian Buzea (77)
CS Păulești – CS Ceptura 3-1 (1-0)
Constantin Sabareanu (25), Cristian Vasile (66, 71)/Alexandru
Catana (54-penalti).
Avântul Măneciu – Dero Ploiești 4-3 (3-1)
Liviu Cernea (28), Lucian Cruceru (38, 49), Marian Stanciu (45) /
Aurel Stan (70, 82), Ion Grigore (74)
CS Bănești-Urleta – CS Florești 8-1 (4-1)
Marian Lungu (18, 19), Traian Albu (33), Mihai Filote (44, 53, 59),
Iulian Crețu (48, 65) / Cosmin Pricop (13)
Prahova 2010 Tomșani – Unirea Câmpina 4-2 (3-0)
Marius Mihai (9, 11), Andi Stoica (18), Georgian Georgescu (54) /
Radu Bustuc (58), Marian Ungureanu (90+2)

Clasament

1. Prahova Tomșani 33 29 2 2
105-25 89

2. CS Ceptura 33 25 5 3 88-22 80
3. Avântul Măneciu 33 23 4 6 83-31 73
4. AFC Brebu 33 16 6 11 61-44 54
5. CS Păulești 33 16 5 12 57-45 53
6. CS Bănești-Urleta 33 16 4 13 69-46 52
7. Petrolul II Ploiești 33 14 6 13 59-41 48
8. Unirea Câmpina 33 13 9 11 49-40 48
9. Dero Ploiești 33 15 2 16 75-65 47
10. Tricolorul Breaza 33 13 8 12 52-65 47
11. Chimia II V. Săpat 33 13 7 13 83-65 46
12. Caraimanul Bușteni 33 13 3 17 50-56 42
13. Tinerețea Izvoarele 33 13 3 17 67-81 42
14. Carpați Sinaia 33 11 6 16 31-45 39
15. Unirea Urlați 33 10 7 16 53-75 37
16. CS Șirna 33 6 8 19 51-96 26
17. Petrolul Teleajen 33 5 3 25 42-79 16
18. CS Florești 33 0 2 31 23-183 2

* Echipa Petrolul Teleajen – penalizată cu două puncte de către
FRF;
** Jocul dintre echipele Carpați Sinaia – Tricolorul Breaza, din
etapa a III-a, nedisputat, omologat cu 0-3 în defavoarea ambelor
formații;
Clasamentul include rezultatele din etapa a XXXIII-a,
neomologate.

Articol scris de Cristi
DAMIAN
și Marian DIMA

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Jun. 2011, 11:41 Actualizat: 02 Jun. 2011, 11:42 Ligi județene
Pe aceeași temă