Severinul a revenit în fotbal cu o remiză spectaculoasă. Încropită pe ultima sută de metri, noua echipă a orașului de la Dunăre încearcă să lupte pentru promovare

Autori: Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU Publicat: 10 Sep. 2018, 15:27 Actualizat: 10 Sep. 2018, 15:28 Ligi județene

Ajuns, anul trecut, singura reședință de județ din țară fără fotbal în primele cinci ligi, municipiul Drobeta Turnu Severin „a revenit în iarbă” în această toamnă, o dată cu reînființarea echipei AS Turnu Severin.

La meciul de debut în Liga 4 Mehedinți, gruparea antrenată de Dorian Vasilică a remizat, scor 4-4, cu Viitorul Cujmir. Meciul disputat duminică după-amiază, pe stadionul Termo din Drobeta Turnu Severin, a fost unul spectaculos, cu răsturnări de scor. Gazdele aveau 3-0 la pauză și păreau că vor obține o victorie facilă, dar, în doar 20 de minute s-au văzut conduse de tănăra echipă a comunei Cujmir! Egalarea a venit în prelungirile partidei, iar AS Turnu Severin a bifat primul punct al sezonului.

„Chiar dacă nu am câștigat la meciul de debut, sunt fericit că am reușit să readucem fotbalul la Severin. Orașul avea nevoie de o echipă locală. Suntem la început de drum, ne-am strâns de puțin timp și e greu să se vadă rezultatele imediat. Sper să încheiem turul pe podium, iar în iarnă să ne întărim lotul, pentru a putea ataca primul loc”, a spus  președintele Gheorghe Demetrescu.

De altfel, echipa severineană și-a amânat meciul din prima etapă, tocmai din cauza faptului că nu-și completase lotul. Restanța cu Viitorul Șimian se va juca miercuri, de la ora 17:00, pe terenul campioanei din sezonul precedent.

AS Turnu Severin – CS Viitorul Cujmir 4-4 (3-0)
Daniel Mișea 1′, Romario Prodan 4′, 36′, Cristinel Baciu 90′ / Radu Georgescu 57′, Mihai Andrei 58′, 67′, 78′

AS Turnu Severin: Roșiu (Malacu 46′)  – Luca, Albici (Munteanu 27′), Baciu, Făget, Sperlea, Bucă (Chiriță 52′), Albici, Ionescu, Erceanu, Prodan (Vlădan 59′), Mișea
Antrenor: Dorian Vasilică

Viitorul Cujmir: Tabacu – Mihuț, Pătrașcu, Ridichie, Cebuc, R. Georgescu, Dragomiroiu, Birău, Aldea (Văduva 46′), Enea (Cecă 6′, Smadea 46′), M. Andrei
Antrenor: Ovidiu Georgescu

Stadion: Termo (Drobeta Turnu Severin); Spectatori: 150; Arbitru: Luis Balangă; Asistenți: Mihăiță Ghilă și Darius Ghilă (toți din Drobeta Turnu Severin); Observator: Dumitru Nadu (Drobeta Turnu Severin).