Severinul a revenit în fotbal cu o remiză spectaculoasă. Încropită pe ultima sută de metri, noua echipă a orașului de la Dunăre încearcă să lupte pentru promovare

Ajuns, anul trecut, singura reședință de județ din țară fără fotbal în primele cinci ligi, municipiul Drobeta Turnu Severin „a revenit în iarbă” în această toamnă, o dată cu reînființarea echipei AS Turnu Severin.

La meciul de debut în Liga 4 Mehedinți, gruparea antrenată de Dorian Vasilică a remizat, scor 4-4, cu Viitorul Cujmir. Meciul disputat duminică după-amiază, pe stadionul Termo din Drobeta Turnu Severin, a fost unul spectaculos, cu răsturnări de scor. Gazdele aveau 3-0 la pauză și păreau că vor obține o victorie facilă, dar, în doar 20 de minute s-au văzut conduse de tănăra echipă a comunei Cujmir! Egalarea a venit în prelungirile partidei, iar AS Turnu Severin a bifat primul punct al sezonului.

„Chiar dacă nu am câștigat la meciul de debut, sunt fericit că am reușit să readucem fotbalul la Severin. Orașul avea nevoie de o echipă locală. Suntem la început de drum, ne-am strâns de puțin timp și e greu să se vadă rezultatele imediat. Sper să încheiem turul pe podium, iar în iarnă să ne întărim lotul, pentru a putea ataca primul loc”, a spus  președintele Gheorghe Demetrescu.

De altfel, echipa severineană și-a amânat meciul din prima etapă, tocmai din cauza faptului că nu-și completase lotul. Restanța cu Viitorul Șimian se va juca miercuri, de la ora 17:00, pe terenul campioanei din sezonul precedent.

AS Turnu Severin – CS Viitorul Cujmir 4-4 (3-0)
Daniel Mișea 1′, Romario Prodan 4′, 36′, Cristinel Baciu 90′ / Radu Georgescu 57′, Mihai Andrei 58′, 67′, 78′

AS Turnu Severin: Roșiu (Malacu 46′)  – Luca, Albici (Munteanu 27′), Baciu, Făget, Sperlea, Bucă (Chiriță 52′), Albici, Ionescu, Erceanu, Prodan (Vlădan 59′), Mișea
Antrenor: Dorian Vasilică

Viitorul Cujmir: Tabacu – Mihuț, Pătrașcu, Ridichie, Cebuc, R. Georgescu, Dragomiroiu, Birău, Aldea (Văduva 46′), Enea (Cecă 6′, Smadea 46′), M. Andrei
Antrenor: Ovidiu Georgescu

Stadion: Termo (Drobeta Turnu Severin); Spectatori: 150; Arbitru: Luis Balangă; Asistenți: Mihăiță Ghilă și Darius Ghilă (toți din Drobeta Turnu Severin); Observator: Dumitru Nadu (Drobeta Turnu Severin).