Scene de box pe terenul de fotbal, la Mehedinți. Pandurii s-a răzbunat pe arbitrii după eșecul de la Cujmir

Scene de box pe terenul de fotbal, la Mehedinți.** Pandurii s-a răzbunat pe arbitrii după eșecul de la Cujmir

Deși viza a treia victorie stagională, CS Pandurii Cerneți n-a impresionat la Cujmir, de unde s-a întors fără niciun punct. Gazdele au condus cu 2-0, prin dubla lui Vlad Ionică – Dobre (’37, ’78), după care golgheterul Mădălin Mătăsăreanu (’86) a redus din diferență. În minutul 88, oaspeții au reușit să marcheze, dar golul a fost anulat, pe motiv de ofsaid, moment în care jucătorii Lucian Zamfir și Mihai Ungureanu l-au lovit pe arbitrul-asistent Ionuț Baiaș și au fost eliminați, incidente pentru care riscă sancțiuni drastice. După ce a văzut „roșu”, Zamfir l-a lovit cu pumnul sub bărbie și pe arbitrul Cătălin Băleanu.

La finalul jocului, CS Pandurii a contestat identitatea jucătorului Mădălin Birău, iar cazul va fi analizat în marți seară de Comisia de Disciplină a AJF Mehedinți.

Pe teren, CS Pandurii Cerneți nu mai pierduse din 24 mai 2014, când a fost surclasată cu 11-0 de campioana de la vremea respectivă, Minerul Mehedinți!

Corcova, lider în premieră

Până la luarea unei decizii, AS Corcova a trecut în fruntea clasamentului, poziție pe care o ocupă pentru prima dată, de la înființare. Echipa patronată de Dan Iovița a dispus, la limită, de Dunărea Gruia, prin golul lui Ionuț Chiotan, din minutul 16, și a detronat din fruntea clasamentului pe CS Strehaia, care nu s-a prezentat la Dănceu, invocând faptul că, pe drum, s-a defectat autobuzul cu care făcea deplasarea.

În derby-ul debutantelor în Liga a IV-a, Coșuștea Căzănești și Viitorul Șimian au remizat, scor 1-1. Nicușor Dragotescu (’41) a deschis scorul pentru oaspeți, iar gazdele au egalat prin Florin Surcel (’78). Căzănești și Șimian au bifat astfel primele puncte din acest sezon.