„Quattro” Boloș!

Marius ANGHEL 18 Mar. 2013, 15:27 Ligi județene

Într-o etapă cu 30 de goluri marcate în 7 jocuri cele mai multe, 8 s-au înscris pe stadionul „Dacia” din Orăștie. Gloria Geoagiu a făcut scorul etapei a XX-a, 7-1, la pauză 5-0, cu CFR Simeria.

Căpitanul de conjunctură și golgheterul la zi al Gloriei, Silviu Boloș (foto, la minge), a marcat patru goluri, câte două în fiecare repriză, cu care a ajuns la cota 13 goluri în actualul sezon. Scorul a fost deschis de Boby Buna în minutul 15 și tot el a stabilit scorul primei reprize (43).

Celelalte goluri ale primului mitan au fost semnate de Vasile Pîrvu (27) și Boloș (21 și 41) care a mai reușit o „dublă” după pauză. Pentru CFR Simeria golul de onoare a fost înscris de Rareș Blaga (70), la 7-0. Toate golurile au fost marcate din acțiune.

Silviu Boloș este la al doilea joc în actualul campionat în care reușește să înscrie 4 goluri într-un meci. El a mai înscris 4 goluri și în ultima etapă a turului în meciul Gloria Geoagiu – Victoria Călan, scor 10-0.

Altfel, Gloria Geoagiu a început bine returul. A strâns 7 puncte în primele 3 etape: 1-0 cu Aurul Certej și 7-1 cu CFR Simeria, acasă, și 1-1 la Inter Petrila.

1. „U” Petroșani 20 14 4 2 49-12 46p
2. Minerul Uricani 20 14 2 4 41-17 44p
18. Zarandul Crișcior 20 1 2 17 10-69 5p

NOTA: Echipele Zarandul Crișcior și Retezatul Râu de Mori s-au retras din campionat la finalul turului și conform regulamentului li s-au păstrat rezultatele din tur dar vor pierde toate meciurile din retur la „masa-verde” cu scorul de 3-0.

Programul etapei viitoare, sâmbătă, 23 martie

Metalul Crișcior – Hercules Lupeni (2-0)
CFR Simeria – Universitatea Petroșani (0-0)
Inter Petrila – Minerul Uricani (0-2)
Aurul Certej – CS Vulcan (1-1)
Dacia Orăștie – Șoimul Băița (1-3)
Aurul Brad – Jiul Petroșani (1-3)
Retezatul Hațeg – CS Ghelari (3-2)
Victoria Călan și Gloria Geoagiu vor sta.

Nota: Între paranteze sunt trecute rezultatele înregistrate în meciurile din tur.