Petroliștii din Berca bat tot ce prind. Ultima victimă: Metalul. Liderul din Buzău are înscrise peste 110 goluri

Dezlănțuită în această ediție de campionat a Ligii a IV-a Buzău, Petrolul Berca bate tot ce prinde, izbutind performanța de a acumula maximum de puncte în cele 19 jocuri disputate până acum. Ultima victorie a fost obținută sâmbătă, chiar în derby-ul din deplasare cu Metalul Buzău, la finalul căruia formația antrenată de Lilian Micu s-a impus la limită, scor 2-1.

Partida a avut două reprize diametral opuse, prima dominată de petroliști, care au intors rezultatul în favoare lor după ce gazdele au condus cu 1-0 în urma unui penalty acordat pentru faul și transformat de I. Radu(13). Bucuria buzoienilor a fost însă una de scurtă durată, deoarece la un corner executat de Nicola, scăpat de marcaj, A. Radu (17) a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap din șase metri. Aflată la timonă, echipa din Berca și-a continuat șarjele ofensive, iar eforturile a fost concretizată cu gol. Unul marcat de același A. Radu (26), care, după ce a pătruns în careu, a șutat plasat din apropiere, trecându-și astfel în cont dubla.

În repriza secundă, gazdele conduse din tribună de Vali Stan, suspendat, au devenit mai insistente în atac și, pe fondul retragerii deliberate a petroliștilor, și-au creat câteva ocazii, însă cea mai mare s-a consumat spre finalul meciului, când Păun (87) a trimis mingea în bară, aproape de vinclu.

Astfel, oaspeții au mai bifat încă o victorie și își continuă marșul triumfal spre câștigarea titlului de campioană în Buzău.

Andrei Marica: „Am demonstrat că suntem, într-adevăr, echipa cea mai bună”

,,Vreau să le mulțumesc jucătorilor mei pentru concentrare și tactica aplicată de antrenor la acest derby în care am demonstrat că suntem, într-adevăr, echipa cea mai bună. În prima repriză am atacat cu toată forța și, în afară de cele două goluri, am avut și alte ocazii,inclusiv un alt gol, anulat. Așa cum s-a văzut, în partea a doua a jocului ne-am retras în apărare, deoarece ei erau mai bine pregătiți fizic și am așteptat să-i prindem pe contre. Trebuie să precizez că în pauza competițională echipa noastră nu prea a putut face antrenamente, motivul fiind acela că mai mulți titular sunt studenți la București și Constanța. Oricum avem cel mai bun atac și cea bună apărare, iar faptul că am câștigat toate meciurile jucate până acum spune mult”, a declarat președintele Petrolului Berca, Andrei Marica.