Internațional Pecineaga și CS Peștera conduc deteșat în cele două serii

Autor: Mihai Andries Publicat: 09 Nov. 2010, 16:58 Actualizat: 09 Nov. 2010, 17:00 Ligi județene
Internațional Pecineaga și CS Peștera  conduc deteșat în cele două serii

Fotbalul județean din Constanța este structurat pe două
eșaloane: Liga a IV-a și Campionatul Județean (Liga a V-a). În Liga
a IV-a evoluează 23 de formații, împărțite pe două serii
geografice, iar Campionatul Județean are trei serii, de câte 14
echipe fiecare.

În Liga a IV-a se joacă fiecare cu fiecare în cele două serii,
tur-retur, apoi primele șase clasate merg în play-off, iar
celelalte 11 echipe evoluează în play-out. Rezultatele directe din
sezonul regulat se păstrează în play-off și play-out, acolo unde
fiecare echipă va întâlni, tur-retur, formațiile din cealaltă
serie. Prima clasată în play-off va juca baraj de promovare în Liga
a III-a, iar ultimele trei clasate din play-out retrogradează în
Campionatul Județean, de unde promovează câștigătoarele celor trei
serii.

A fost o etapă favorabilă actualelor ocupante ale primului loc în
cele două serii. În Est, Internațional Pecineaga s-a distanțat la 7
puncte de GSIB Mangalia, care a pierdut pe terenul lui CS II
Eforie. Înfrângerea suferită la Mircea Vodă de AS Carvăn, a doua
clasată în Seria Vest, le-a permis celor de la Peștera să aibă acum
11 puncte în plus. În această serie avem și cea mai strânsă luptă
pentru accederea în play-off, cu trei candidate pentru două locuri:
CS Mihail Kogălniceanu, Gloria Băneasa și Perla Murfatlar.

Iată rezultatele înregistrate în etapa a 14-a din Liga a IV-a (a
treia din returul sezonului regulat):

SERIA EST

CSO Ovidiu – Internațional Pecineaga 2-3; la juniori:
4-2
Gloria Albești – Victoria Cumpăna 3-1; la juniori:
2-1
Portul Constanța – CS Agigea 2-3; la juniori:
5-1
AS Cogealac – Sparta Techirghiol 8-1; la juniori:
4-2
CS II Eforie – GSIB Mangalia 2-1; la juniori:
0-6
Aurora 23 August – Cariocas Constanța 3-0; la juniori:
2-2

Clasament
1. Internațional Pecineaga 14 13 0 1 52- 9 39
2. GSIB Mangalia 14 10 2 2 41-21 32
3. CS II Eforie 14 10 1 3 41-22 31
4. CS Agigea 14 10 1 3 37-18 31
5. Gloria Albești 14 9 1 4 40-26 28
6. CS Portul Constanța 14 6 3 5 29-21 21
7. Sparta Techirghiol 14 5 2 7 23-38 17
8. AS Cogealac 14 4 1 9 31-30 13
9. CSO Ovidiu 14 3 0 11 32-43 9
10. Aurora 23 August 14 3 0 11 12-58 9
11. Cariocas Constanța 14 2 2 10 19-42 8
12. Victoria Cumpăna 14 2 1 11 19-48 7

SERIA
VEST

Gloria Băneasa – Știința Poarta Albă 4-2; la juniori:
4-0
Dacia Mircea Vodă – AS Carvăn 4-1; la juniori:
9-2
CS Mihail Kogălniceanu – Perla Murfatlar
2-0;
la juniori: 2-6
Axiopolis Sport Cernavodă – Sport Prim Oltina
2-1;
la juniori: 8-0
Danubius Rasova – CS Peștera 0-4; la juniori:
0-4
Carsium Hîrșova a stat

Clasament
1. CS Peștera 13 12 1 0 57- 8
37
2. AS Carvăn 13 8 2 3 28-20 26
3. Axiopolis Sport Cernavodă 13 6 6 1 20-16 24
4. Dacia Mircea Vodă 12 7 2 3 22-18 23
5. CS Mihail Kogălniceanu 13 5 4 4 24-23
19
6. Gloria Băneasa 12 6 0 6 34-25
18
7. Perla Murfatlar 13 5 2 6 30-27
17
8. Știința Poarta Albă 13 3 2 8 16-30
11
9. Danubius Rasova 13 3 1 9 14-37
10
10. Sport Prim Oltina 13 2 2 9 14-31 8
11. Carsium Hîrșova 12 2 0 10 15-39
6

Programul etapei viitoare, a 15-a (13 noiembrie):

SERIA
EST

Sparta Techirghiol – Portul Constanța
Cariocas Constanța – AS Cogealac
Internațional Pecineaga – CS II Eforie
Victoria Cumpăna – CSO Ovidiu
GSIB Mangalia – Aurora 23 August
CS Agigea – Gloria Albești

SERIA
VEST

AS Carvăn – Gloria Băneasa
Perla Murfatlar – Dacia Mircea Vodă
Sport Prim Oltina – CS Mihail Kogălniceanu
CS Peștera – Axiopolis Sport Cernavodă
Carsium Hîrșova – Danubius Rasova
Știința Poarta Albă
stă

LIGA A V-A
CONSTANȚA

Dunărea Ostrov a marcat 83 de goluri în 10
meciuri

Liga a V-a din județul Constanța a rămas fără o echipă! Din motive
financiare, Voința Valu lui Traian s-a retras după etapa a 10-a,
astfel că toate rezultatele de până acum i-au fost anulate.
Performera campionatului rămâne Dunărea Ostrov, liderul Seriei Sud,
care a reușit să marcheze 83 de goluri în cele 10 meciuri
disputate. Liderul cu cel mai mare avans este cel din Seria Nord,
Steaua Speranței Siliștea, care s-a distanțat la șase puncte în
urma victoriei obținute în meciul cu fosta ocupantă a poziției
secunde, Marcon Star Medgidia, chiar pe terenul acesteia.

Iată rezultatele înregistrate în etapa a 11-a:

SERIA
NORD

Marcon Star Medgidia – Steaua Speranței Siliștea
3-4
Dunărea Ciobanu – Pescărușul Gîrliciu 4-3
Recolta Nicolae Bălcescu – Viitorul Fîntînele 4-2
Ulmetum Pantelimon – Dunaris Topalu 5-5
Sportul Tortoman – Viteazul Sinoe Mihai Viteazu 1-7
Pescarul Ghindărești – CSS Medgidia 7-0
Gloria Seimeni – Viitorul Nisipari
3-1

Clasament
1. Steaua Speranței Siliștea 11 10 0 1 52-18
30
2. Viteazu Sinoe Mihai Viteazu 11 8 0 3 33-14
24
3. Marcon Star Medgidia 11 7 1 3 21-13 22
4. Dunărea Ciobanu 11 7 0 4 28-18 21
5. Recolta Nicolae Bălcescu 11 6 1 4 22-19
19
6. Viitorul Fîntînele 11 5 2 4 27-33
17
7. Gloria Seimeni 11 5 0 6 22-21
15
8. Pescărușul Gîrliciu 11 4 3 4 27-27
15
9. Viitorul Nisipari 10 5 0 5 15-15
15
10. Ulmetum Pantelimon 10 4 1 5 34-23 13
11. Pescarul Ghindărești 11 4 1 6 29-32
13
12. Dunaris Topalu 11 2 2 7 17-30
8
13. Sportul Tortoman 11 2 1 8 13-36 7
14. CSS Medgidia 11 1 0 10 11-52 3

SERIA
SUD

Inter Ion Corvin – Marmura Deleni 7-1
Voința Siminoc – Viitorul Cobadin 6-1
Tineretul Valea Dacilor – CSM II Medgidia Valea Dacilor
2-2
Danubius II Rasova – Trophaeum Adamclisi 1-5
AS Ciocîrlia – CS II Peștera 1-1
Dunărea Ostrov – Sacidava Aliman 10-0
Progresul Dobromir
a
stat
(Voința Valu lui Traian s-a retras după etapa a
10-a)

Clasament
1. Dunărea Ostrov 10 9 0 1 83- 5
27
2. Progresul Dobromir 10 8 0 2 38-15
24
3. CS II Peștera 10 7 1 2 44-22
22
4. Voința Siminoc 10 6 3 1 36-18
21
5. AS Ciocîrlia 10 5 3 2 18-13
18
6. Viitorul Cobadin 10 5 0 5 27-34
15
7. CSM II Medgidia Valea Dacilor 10 4 1 5 20-32 13
8. Inter Ion Corvin 10 4 0 6 29-36
12
9. Sacidava Aliman 11 3 1 7 22-39
10
10. Tineretul Valea Dacilor 10 3 1 6 21-40
10
11. Trophaeum Adamclisi 11 2 3 6 26-53 9
12. Danubius II Rasova 10 2 0 8 18-41
6
13. Marmura Deleni 10 1 1 8 9-43
4
(Voința Valu lui Traian s-a retras după etapa a 10-a)

SERIA
EST

Vulturii Cazino Constanța – Luceafărul Amzacea 4-0
AS Independența – Unirea Topraisar 3-1
Viitorul Mereni – Viitorul Cerchezu 4-2
AS Bărăganu – ELIF Fîntîna Mare 0-0
Avîntul Comana – Fulgerul Chirnogeni 3-2
Recolta Negru Vodă – CFR Constanța 3-0
Sparta II Techirghiol – Gloria II Albești Cotu Văii

5-1

Clasament
1. Recolta Negru Vodă 11 9 2 0 39-15 29
2. Vulturii Cazino Constanța 11 9 0 2 42-10 27
3. Sparta II Techirghiol 11 8 0 3 35-31 24
4. Viitorul Mereni 11 7 2 2 35-17 23
5. Luceafărul Amzacea 11 7 1 3 32-19 22
6. CFR Constanța 11 6 1 4 24-17 19
7. Unirea Topraisar 11 5 3 3 23-19 18
8. ELIF Fîntîna Mare 11 4 3 4 18-18 15
9. Gloria II Albești Cotul Văii 11 4 0 7 24-30 12
10. Avîntul Comana 11 3 2 6 14-22 11
11. AS Independența 11 2 1 8 19-39 7
12. Fulgerul Chirnogeni 11 2 0 9 19-31 6
13. AS Bărăganu 11 1 2 8 14-55 5
14. Viitorul Cerchezu 11 1 1 9 24-39 4

Programul etapei viitoare, a 12-a (14 noiembrie):

SERIA NORD
Dunaris Topalu – Recolta Nicolae Bălcescu
Viteazu Sinoe Mihai Viteazu – Ulmetum Pantelimon
CSS Medgidia – Sportul Tortoman
Steaua Speranței Siliștea – Dunărea Ciobanu
Viitorul Nisipari – Pescarul Ghindărești
Viitorul Fîntînele – Marcon Star Medgidia
Gloria Seimeni – Pescărușul Gîrliciu

SERIA
SUD

Dunărea Ostrov – CS II Peștera
Viitorul Cobadin – Inter Ion Corvin
Sacidava Aliman – Danubius II Rasova
CSM II Medgidia Valea Dacilor – Voința Siminoc
Progresul Dobromir – Tineretul Valea Dacilor
Marmura Deleni – AS Ciocîrlia
Trophaeum Adamclisi
stă

SERIA
EST

Gloria II Albești Cotul Văii – Recolta Negru Vodă
Viitorul Cerchezu – Vulturii Cazino Constanța
Sparta II Techirghiol – Unirea Topraisar
ELIF Fîntîna Mare – Viitorul Mereni
Fulgerul Chirnogeni – AS Bărăganu
CFR Constanța – Avîntul Comana
Luceafărul Amzacea – AS Independența

Articol scris de Ionel
Popa
(Constanța)

Autor: Mihai Andries Publicat: 09 Nov. 2010, 16:58 Actualizat: 09 Nov. 2010, 17:00 Ligi județene
Pe aceeași temă