Flacăra Horezu s-a impus cu emoții în finală și a câștigat Cupa României

Flacăra Horezu a câștigat, miercuri, la Valea Mare, finala Cupei României, faza județeană Vâlcea, după ce s-a impus cu 2-1 în fața echipei CS Șirineasa.

Horezu a deschis scorul în minutul 7, prin Milosteanu. Șirineasa a jucat mai bine, a dominat, ratând ocazii mari, dar portarul horezenilor a prins o zi mare. Până la urmă, Șirineasa și a restabilit egalitatea în minutul 70, prin Pasoi. Flacăra a înscris golul decisiv în minutul 87, din penalty, prin Vladu.

Echipa pregătită de Vasile Ilinca a păstrat astfel trofeul oferit de AJF Vâlcea la Horezu, după ce, anul trecut, a reușit eventul. Trofeul Cupei a fost înmânat formației învingătoare de către senatorul Dan Nițu, sponsorul de la CSM Râmnicu Vâlcea.

După joc, ambele echipe au petrecut împreună, evenimentul fiind organizat de Primăria Valea Mare și AJF Vâlcea.

Atât Flacăra Horezu, cât și CS Șirineasa sunt calificate și în semifinalele Ligii a IV-a Vâlcea, având mari șanse să se reîntâlnească în finala campionatului, unde miza va fi mult mai mare, calificarea la barajul de promovare în Liga a 3-a.