FC Râșnov e noua campioană a județului Brașov. Titlul a fost asigurat după ce a suferit primul eșec din acest sezon

Marius ANGHEL 06 Jun. 2016, 18:59 Ligi județene
FC Râșnov e noua campioană a județului Brașov.** Titlul a fost asigurat după ce a suferit primul eșec din acest sezon

Cu doar o etapă înainte de finalul campionatului, FC Râșnov și-a asigurat și din punct de vedere matematic titlul de campioană județeană.

Culmea, râșnovenii au sărbătorit câștigarea titlului, chiar dacă sâmbătă au suferit primul eșec din acest campionat, unul la scor de neprezentare: 0-3 în deplasare la Inter Cristian. ACSM Codlea, a doua clasată, nu a putut profita de eșecul liderului. Mai mult, codlenii au avut parte de un meci de coșmar la Zărnești, unde au pierdut cu un scor incredibil: 0-6!

FC Râșnov va juca barajul de promovare în Liga a 3-a cu Unirea Cristuru Secuiesc (Harghita). Jocurile se vor disputa în sistem tur-retur, învingătoarea urmând a promova în eșalonul al treilea. Jocurile se desfășoară pe data de 18 iunie (manșa tur) și 25 iunie 2016, cu începere de la ora 18:00.

Rezultatele și marcatorii meciurilor din etapa 29-a:

Olimpic Voila – Orașul Victoria 0-5
Ionescu ”31, ”59, Bratu ”44, Cristian ”57, Bădăloi ”83; (Iulian Ramba de la gazde a fost eliminat în minutul 51 după ce a oprit o situație clară de gol a oaspeților),
Oltul Făgăraș – ACS Bran 12-1
Torcea ”22, ”24, ”50, Cornea ”53, Enăstescu ”41, ”65, Marciuc ”62, Lie ”69, Belibou ”72, Bica ”75, Andronic ”78, Sinea ”83 / Badea ”54
Viitorul Ghimbav – Precizia Săcele 2-3
Mircescu ”20, ”65 / Coman ”35, ”63, Ciopraga ”71; (Laszlo de la gazde a fost eliminat în minutul 74 pentru două cartonașe galbene)
ASF Zărnești – ACSM Codlea 6-0
Lazăr ”11, ”17, Stanislav ”14, Dascălu ”72, ”75, Lăutaru ”77
Carpați Berivoi – Aripile Brașov 1-3
Neamțu ”40 – Badea ”2, ”90, ”90+3; (Răceanu de la gazde a fost eliminat în minutul 89 pentru că a oprit o situație clară de gol, iar Georgian de la oaspeți a fost eliminat în minutul 87 pentru două avertismente)

Clasament: 1. Cetate Râșnov 68p, 2. ACSM Codlea 63p, 3. ASF Zărnești 60p, 4. Inter Cristian 59p.

Articol scris de Adi MARICA (Monitorul Expres)